Data modyfikacji:

Najlepsze książki z wątkami LGBT

Według organizacji LGBT osobom nieheteronormatywnym żyje się w Polsce bardzo trudno. Brak akceptacji dla ze strony dużej części społeczeństwa często wynika z uprzedzeń i niewiedzy. Dlatego warto czytać książki LGBT – przygotowaliśmy listę tych najciekawszych. 

Książki z wątkiem LGBT 

Literatura coraz częściej podejmuje temat nieheteronormatywności, którą określa skrót LGBT – lesbijki, geje, osoby biseksualne i transseksualne. Nikogo nie dziwią już wątki par gejowskich i lesbijskich, a wśród młodzieży popularne jest poszukiwanie własnej tożsamości i uznawanie się jako osoby niebinarne.
Środowisko osób nieheteronormatywnych od wieków było w mniejszości, spotykało się z niezrozumieniem i szykanami, toczyło walkę o równe prawa, w czym bardzo pomagały kolejne fale feminizmu. Literatura chętnie podejmuje tematy relacji, także tych uważanych za kontrowersyjne. Polecamy więc literaturę LGBT – najlepsze książki nowe i te sprzed paru lat, ale ciągle popularne. 

„Polacy pod tęczową flagą”, Anna Konieczyńska 

Książka wydana w 2021 roku pokazuje, jak aktualnie wygląda sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce. Piętnuje działania polityków polskiej prawicy, którzy obrazili społeczność LGBT, określając ją jako „ideologia, nie ludzie”, dlatego pozycja ta ma pokazywać konkretne osoby i ich historie. Widać je doskonale w rozmowach z parami, w opisie życia codziennego tęczowych rodzin, w relacjach pokazujących walkę z systemem rodziców transpłciowych dzieci, w wywiadach z przedstawicielami bardzo różnych grup społecznych, np. z ponad 80-letnim Adamem Szwanem, najstarszym polskim drag queen, który jako Lulla La Polaca ciągle podbija sceny nocnych klubów.  
Autorka, dziennikarka z doświadczeniem w wielu mediach poruszających tematykę szeroko pojętego stylu życia, w 2020 roku była nominowana do nagrody Korony Równości, którą otrzymują osoby zaangażowane w walkę o prawa osób LGBT w mediach. Jeden z najlepszych reportaży poruszających tę tematykę.

„Tamte dni, tamte noce”, Andre Aciman 

Książki LGBT dla młodzieży czasem traktują temat nieheteronormatywności bardzo dojrzale. Tak jest w przypadku tej historii, która opowiada o miłości. Wedle kanonów patriarchalnej społeczności włoskiej jest to miłość zakazana, niemożliwa i nieakceptowana przez rodzinę. Relacja młodego chłopaka i dojrzałego mężczyzny, doktoranta, który na zaproszenie ojca chłopaka przyjeżdża do wiejskiego domu na wakacje, jest od początku elektryzująca.  
To książka o trudnym szukaniu własnej tożsamości, o tym, jak ważne jest wsparcie rodziców w momentach wyborów, także dotyczących orientacji seksualnej. Na podstawie książki Andre Acimna z 2007 roku 10 lat później powstał film, który stał się hitem, a w kinach dostępny był dla publiczności w wieku od lat 15. 

„Książka o przyjaźni”, Maciej Marcisz 

W tej powieści, która dzieje się we współczesnej Polsce, głównym tematem są związki pomiędzy młodymi dorosłymi i to, jak one ewoluują, zmieniają się i rozluźniają wraz z upływem czasu. Przyjaźnie damsko-męskie, związki z kobietami i mężczyznami, tajemnice, uwikłania, zależności i proza codzienności – tematy banalne, ale i najważniejsze zarazem – wszystko miesza się w tej książce, tworząc doskonały obraz niedoskonałych relacji i naszych umiejętności społecznych. 

„Panna doktor Sadowska”, Wojciech Szot 

Dr Zofia Sadowska była wybitną lekarką, zaangażowaną w działalność społeczną i na rzecz praw kobiet. To ona w 1918 roku poszła do Józefa Piłsudskiego, domagając się przyznania kobietom praw wyborczych. Nosiła męskie ubrania, jeździła automobilem i miała wiele partnerek. Prasa brukowa zarzucała jej podawanie narkotyków, uwodzenie pacjentek i organizowanie orgii – Sadowska wiele razy dochodziła swoich praw w sądzie.  
Ta książka to opowieść o odwadze bycia sobą i walce o godność. Ale to także historia o opinii społecznej, która doprowadza do ostateczności – w tym przypadku spowodowała wymazanie niewygodnej osoby z kart historii. 

„Argonauci”, Maggie Nelson 

Istnieją książki LGBT, które wymagają skupienia, wiedzy filozoficznej i socjologicznej. „Argonauci” to właśnie taka pozycja – nie czyta się jej łatwo, ciągły tekst nie został podzielony na rozdziały, nie ma tytułów, zaś autorka rozdziela poszczególne wątki jedynie akapitami.  
Proza łączy się tu z poezją, a teoretyczne rozważania z wątkami autobiograficznymi. Dlatego ta historia ma tyle samo fanów, co przeciwników. Jednak można się z niej dowiedzieć wiele na temat życia z osobą niebinarną, z którą autorka tej opowieści jest w związku. 

„Mężczyźni z różowym trójkątem”, Hans Heinz, Josef Kohout 

W tej reportażowej pozycji znajdziemy relację więźnia nazistowskiego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej, który opowiada o prześladowaniach, którym poddawani byli więźniowie homoseksualni. Na mocy słynnego Paragrafu 175 niemieckiego prawa homoseksualistów piętnowano szczególnie i poddawano torturom. Prawo to obowiązywało ciągle do końca lat 60. XX wieku, a zniesiono je całkowicie dopiero w 1994 roku. 

„Trans i pół, bejbi”, Torrey Peters 

Bohaterkami tej historii są trzy kobiety o różnej orientacji seksualnej, które w podobnym czasie przeżywają macierzyństwo. Książka nominowana była na świecie do wielu nagród, okrzyknięta została amerykańskim bestsellerem roku 2021, a ponad 20 magazynów, w tym „Time”, „Vogue” i „Esquire”, uznało ją za najlepszą książkę roku. W polskim przekładzie dostępna jest od maja 2022 roku. 
Zdjęcie: erika8213 / Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.