Mówienie o emocjach jest trudne, zwłaszcza gdy są to emocje negatywne. Często dorośli nie potrafią o nich rozmawiać, dlatego nie potrafią również nauczyć tego własnych dzieci. Z pomocą przychodzą im książki o uczuciach, które można wykorzystać do pracy w szkole i przedszkolu oraz we własnym domu. Jakie książki o emocjach dla dzieci warto wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnej lektury?
Dlaczego warto sięgać po najlepsze książki dla dzieci poruszające tematykę uczuć? Tłumienie emocji w sobie i brak umiejętności ich nazywania sprawia, że zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji, nerwicy i innych chorób psychicznych. Zmagają się z nimi już dzieci, które z różnych przyczyn cierpią na zaniedbania emocjonalne. Brak uwagi dorosłych, problemy z komunikacją z rówieśnikami lub zmiany związane z dojrzewaniem mogą prowadzić do agresji, smutku i innych nieprzyjemnych odczuć. Jeśli dziecko nie rozmawia z dorosłymi o tym, co czuje, nie uda mu poradzić z rozwiązaniem problemów emocjonalnych.
Książki o emocjach pomagają rozpocząć rozmowę o uczuciach. Szczere mówienie o tym, co trapi duszę, działa oczyszczająco. Opowiadanie o różnych uczuciach, o tym, jakim sytuacjom towarzyszą, pozwala szybko rozwiązać problemy w rodzinie lub innej grupie. Bez mówienia o emocjach, konflikty jedynie narastają i powodują eskalację napięcia. Zdarza się, że konsekwencje braku szczerej rozmowy o emocjach i rozumienia własnych uczuć prowadzą do tragicznych wydarzeń.
Książki o emocjach dla dzieci są powszechnie stosowane przez psychologów. Literatura tego typu jest jednak dostępna dla każdego. Jej popularność jest coraz większa, gdyż rodzice i opiekunowie mają coraz wyższą świadomość na temat problemów emocjonalnych, wynikających z braku umiejętności nazywania emocji. Książki w prosty i przystępny sposób pokazują, jak odczytywać samopoczucie innych osób i co robić, by pozbyć się negatywnych emocji u siebie.
Sięganie po książki o emocjach dla dzieci sprawia, że w razie problemów młodsze pociechy i nastolatkowie chętnej mówią o tym, co czują. Literatura pokazuje im, że mówienie o uczuciach jest dobre i potrzebne. Książki o emocjach są potrzebne w szczególności rodzinom, w których problemy z komunikacją występują od pokoleń. Czytanie takich pozycji jest ważne, zwłaszcza gdy rodzice rozwodzą się lub w przypadku pojawienia się innego konfliktu.
Książki dla dzieci o emocjach są przydatne również w przypadku niepełnosprawności jednego z domowników, śmierci bliskiej osoby lub wchodzenia w okres dojrzewania. Zdarzenia z dzieciństwa mają ogromny wpływ na dalsze życie, dlatego powinno się zadbać o to, by dziecko jak najszybciej nauczyło się wyrażać swoje emocje. Książka dla dzieci pokazuje mu, że okazywanie słabości nie jest niczym złym. Maluch od wczesnego dzieciństwa uczy się, że powinien mówić o swoich uczuciach, natomiast nastolatek nie zmusza się do udawania "twardziela".
Dzieci w wieku przedszkolnym są gotowe, by rozpocząć naukę mówienia o uczuciach. Kilkulatki dobrze radzą sobie z odczytywaniem zmian nastroju u dorosłych i rówieśników, dlatego jest to doskonały czas, by nauczyć je nazywania emocji. Książki o emocjach dla 2-latka są odpowiednie nawet dla maluchów, które nie potrafią czytać. Proste obrazki i zdjęciach ludzkich twarzy dają doskonały obraz tego, jakie odczucia towarzyszą danej osobie. Bez obaw możesz więc sięgać po książki dla dwulatka.
Książki o emocjach dla 3-latka są przystosowane natomiast do przedstawiania dzieciom prostych i krótkich historyjek na temat uczuć. Dzięki nim najmłodsze przedszkolaki uczą się rozumienia własnych odczuć oraz emocji, które towarzyszą ich rówieśnikom. Książka dla dzieci w tym wieku uczy empatii i sprawia, że malec rzadziej zmaga się z frustracją. Gdy przedszkolak potrafi mówić o złości, zazdrości, smutku lub rozczarowaniu, lepiej radzi sobie z przeżywaniem trudnych chwil w domu lub w grupie.