Data modyfikacji:

Jakie książki o emocjach dla dzieci wybrać?

Mówienie o emocjach jest trudne, zwłaszcza gdy są to emocje negatywne. Często dorośli nie potrafią o nich rozmawiać, dlatego nie potrafią również nauczyć tego własnych dzieci. Z pomocą przychodzą im książki o uczuciach, które można wykorzystać do pracy w szkole i przedszkolu oraz we własnym domu. Jakie książki o emocjach dla dzieci warto wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnej lektury? 

książki o emocjach dla dzieci

Dlaczego powinno się mówić o emocjach?

Dlaczego warto sięgać po najlepsze książki dla dzieci poruszające tematykę uczuć? Tłumienie emocji w sobie i brak umiejętności ich nazywania sprawia, że zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji, nerwicy i innych chorób psychicznych. Zmagają się z nimi już dzieci, które z różnych przyczyn cierpią na zaniedbania emocjonalne. Brak uwagi dorosłych, problemy z komunikacją z rówieśnikami lub zmiany związane z dojrzewaniem mogą prowadzić do agresji, smutku i innych nieprzyjemnych odczuć. Jeśli dziecko nie rozmawia z dorosłymi o tym, co czuje, nie uda mu poradzić z rozwiązaniem problemów emocjonalnych. 

Książki o emocjach pomagają rozpocząć rozmowę o uczuciach. Szczere mówienie o tym, co trapi duszę, działa oczyszczająco. Opowiadanie o różnych uczuciach, o tym, jakim sytuacjom towarzyszą, pozwala szybko rozwiązać problemy w rodzinie lub innej grupie. Bez mówienia o emocjach, konflikty jedynie narastają i powodują eskalację napięcia. Zdarza się, że konsekwencje braku szczerej rozmowy o emocjach i rozumienia własnych uczuć prowadzą do tragicznych wydarzeń.  

Co dają książki o emocjach dla dzieci?  

Książki o emocjach dla dzieci są powszechnie stosowane przez psychologów. Literatura tego typu jest jednak dostępna dla każdego. Jej popularność jest coraz większa, gdyż rodzice i opiekunowie mają coraz wyższą świadomość na temat problemów emocjonalnych, wynikających z braku umiejętności nazywania emocji. Książki w prosty i przystępny sposób pokazują, jak odczytywać samopoczucie innych osób i co robić, by pozbyć się negatywnych emocji u siebie.  

Sięganie po książki o emocjach dla dzieci sprawia, że w razie problemów młodsze pociechy i nastolatkowie chętnej mówią o tym, co czują. Literatura pokazuje im, że mówienie o uczuciach jest dobre i potrzebne. Książki o emocjach są potrzebne w szczególności rodzinom, w których problemy z komunikacją występują od pokoleń. Czytanie takich pozycji jest ważne, zwłaszcza gdy rodzice rozwodzą się lub w przypadku pojawienia się innego konfliktu. 

Książki dla dzieci o emocjach są przydatne również w przypadku niepełnosprawności jednego z domowników, śmierci bliskiej osoby lub wchodzenia w okres dojrzewania. Zdarzenia z dzieciństwa mają ogromny wpływ na dalsze życie, dlatego powinno się zadbać o to, by dziecko jak najszybciej nauczyło się wyrażać swoje emocje. Książka dla dzieci pokazuje mu, że okazywanie słabości nie jest niczym złym. Maluch od wczesnego dzieciństwa uczy się, że powinien mówić o swoich uczuciach, natomiast nastolatek nie zmusza się do udawania "twardziela". 

Książki o emocjach dla przedszkolaków 

Dzieci w wieku przedszkolnym są gotowe, by rozpocząć naukę mówienia o uczuciach. Kilkulatki dobrze radzą sobie z odczytywaniem zmian nastroju u dorosłych i rówieśników, dlatego jest to doskonały czas, by nauczyć je nazywania emocji. Książki o emocjach dla 2-latka są odpowiednie nawet dla maluchów, które nie potrafią czytać. Proste obrazki i zdjęciach ludzkich twarzy dają doskonały obraz tego, jakie odczucia towarzyszą danej osobie. Bez obaw możesz więc sięgać po książki dla dwulatka.

Książki o emocjach dla 3-latka są przystosowane natomiast do przedstawiania dzieciom prostych i krótkich historyjek na temat uczuć. Dzięki nim najmłodsze przedszkolaki uczą się rozumienia własnych odczuć oraz emocji, które towarzyszą ich rówieśnikom. Książka dla dzieci w tym wieku uczy empatii i sprawia, że malec rzadziej zmaga się z frustracją. Gdy przedszkolak potrafi mówić o złości, zazdrości, smutku lub rozczarowaniu, lepiej radzi sobie z przeżywaniem trudnych chwil w domu lub w grupie. 

Wśród książek o emocjach dla przedszkolaków cieszy się m.in. seria Przygody Fenka. W książeczkach z kolorowymi ilustracjami znajdują się krótkie opowiadania, które wyjaśniają np. czy można się złościć oraz dlaczego negatywne emocje są zupełnie naturalne. 
Znaną i lubianą pozycją jest również Uczuciometr Inspektora Krokodyla. Często korzystają z niego przedszkolni psychologowie oraz nauczyciele młodszych i starszych grup. 

Książki o emocjach dla starszych dzieci  

Wśród ciekawych książek dla młodzieży znajdziemy także te mówiące o emocjach. Książka dla dzieci o emocjach dla starszych dzieci ma inną formę niż pozycja dla przedszkolaków. Dla nastolatków przeznaczone są przede wszystkim tytuły, które pomagają uporać się z uczuciami pojawiającymi się w wieku dojrzewania. Nastolatkowie zwykle dobrze rozumieją już złość, smutek, radość lub zakłopotanie, jednak wciąż trudno jest im poradzić sobie choćby z zazdrością i pierwszymi miłościami. Z tego względu książka przydaje się nawet tym dzieciom, które do tej pory nie potrzebowały dodatkowych lektur na ten temat.  
Starsze dzieci czytając książki dla nastolatków o emocjach, dowiadują się również o zmianach w psychice, związanych z okresem dojrzewania. Chłopcy i dziewczęta lepiej rozumieją dzięki temu pojawiające się u nich napięcie seksualne i pociąg do płci przeciwnej.  
Książki o uczuciach przydają się również nastolatkom, które ze względu na odmienną orientację seksualną lub nietypowe zainteresowania czują się odrzucone przez rówieśników lub dorosłych. Lektura pomaga im znaleźć sposoby na radzenie sobie z trudną sytuacją. Książka jest również dobrym wstępem do rozpoczęcia ewentualnej współpracy z psychologiem, który ograniczy ryzyko późniejszej hospitalizacji na oddziale psychiatrii dziecięcej. 
Autor: Monika Kocher