Data modyfikacji:

Książki dla dwulatka – jakie książki dla dwulatka wybrać?

Czytanie dzieciom pobudza ich ciekawość, rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz słownictwo, a także uczy rozpoznawania różnych emocji. Najmłodsze pociechy odkrywają w ten sposób otaczający je świat – zwierzęta, przyrodę, kolory i liczby czy pory roku. Ważne, aby wybierać pozycje dostosowane do wieku malucha. Jakie książki dla dwulatka warto wybrać?

książka dla dwulatka

Najlepsze książki dla dwulatka w seriach

Przeglądając w księgarniach czy sklepach internetowych książki dla dwulatka, można zauważyć wiele pozycji wspierających różne obszary rozwoju dziecka. Znajdą się wśród nich między innymi opowiadania o uczuciach, codziennych czynnościach czy relacjach między ludźmi, wierszyki rozwijające mowę oraz pamięć, a także historyjki przybliżające dziecku świat natury. W książkach dla dwulatka dominują obrazki, choć w niektórych można znaleźć więcej treści do przeczytania przez opiekuna. Dzieci chętnie słuchają o bohaterach, których już znają, dlatego wśród polecanych pozycji znajduje się kilka ciekawych serii. Zobacz ajlepsze książki dla dzieci w wieku 2 lat.

Kicia Kocia – Anita Głowińska

Ta seria książek dla dwulatka opowiada o przygodach młodej kotki Kici Koci i jej przyjaciół: Packa, Adelki i Julianka, którzy uczą się, jak należy zachować się w różnych codziennych sytuacjach, np. na placu zabaw, basenie czy plaży. Poznają też zawód strażaka i policjanta, a w innych częściach serii dowiadują się m.in. czym jest kosmos albo dlaczego powinni po sobie sprzątać, dzielić się z innymi dziećmi czy mówić „dzień dobry”. Kicia Kocia porusza wiele tematów, a maluchy chętnie śledzą jej losy, przyglądając się kolorowym, wesołym obrazkom.

Pucio – Marta Galewska-Kustra

Popularna seria o chłopcu Puciu z charakterystycznymi ilustracjami Joanny Kłos jest lubiana nie tylko przez dzieci, ale i rodziców. Autorka, logopedka, pomaga maluchom w nauce mowy, na różnych etapach ich rozwoju. Bohater opowieści rośnie razem ze swoimi czytelnikami, początkowo ucząc się mówić, a później stopniowo ćwicząc tę umiejętność. Z tych książeczek edukacyjnych dla dwulatka warto wymienić na przykład „Pucio mówi pierwsze słowa” oraz „Pucio i ćwiczenia z mówienia”. W tej pierwszej bohater zna już kilka podstawowych słów i rozumie ich znaczenie, próbuje łączyć je w zdania i poznaje nowe, trudniejsze wyrazy (jak np. „rajtuzy”). W drugiej jest już nieco starszy i przede wszystkim ćwiczy prawidłową wymowę, a także poznaje coraz bardziej skomplikowane słowa, odmienia je i buduje z nich zdania. Autorka podpowiada rodzicom, jak ćwiczyć z pociechami naukę mowy, aby była to dla nich przyjemna zabawa.

Opowiem ci, mamo – różni autorzy

Pozycje z tej serii są uznawane przez wielu rodziców za jedne z najpiękniejszych książek dla dwulatka, są bardzo rozbudowane i dopracowane graficznie, przez co pozwalają małym czytelnikom rozwijać spostrzegawczość oraz kreatywność. Poszczególne części z tego cyklu są skierowane do dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat. Tematy są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu można wybrać takie tytuły, które najbardziej odpowiadają zainteresowaniom malucha, np. „Opowiem ci, mamo, co robią auta” lub: narzędzia, konie czy mrówki. Każdy ciekawy świata dwulatek znajdzie w tej serii dużo wiedzy i zabawy.

Pan Brumm – Daniel Napp

Seria o Panu Brummie świetnie sprawdzi się zarówno jako książki dla dwulatki, jak i trzylatka lub nawet starszych dzieci. Te ciekawie ilustrowane pozycje opowiadają w zabawny sposób o nieco gapowatym niedźwiadku, który szuka przygód wraz ze swoją przyjaciółką – rybką o imieniu Kaszalot. Mimo że główny bohater ciągle wpada w tarapaty, o czymś zapomina albo coś gubi, to nie sposób go nie lubić – o czym szybko przekonują się też dorośli.

Książeczki edukacyjne dla dwulatka – jakie warto wybrać?

Na rynku można znaleźć świetnie napisane książeczki edukacyjne dla dwulatka o bardzo zróżnicowanej tematyce. Dziecko w tym wieku jest bardzo chłonne i rozumie znacznie więcej, niż wielu dorosłym się wydaje, dlatego jest to doskonały czas na budowanie szerokiej wiedzy o świecie, emocjach, zjawiskach fizycznych czy relacjach między ludźmi oraz zwierzętami. Warto sięgać po różne pozycje, tak aby cały czas poszerzać zainteresowania młodego czytelnika. Maluchy łatwiej zapamiętują, gdy rodzic czyta z zaangażowaniem (np. udaje różne głosy bohaterów), a samą pracę z książką ułatwiają różne elementy dodatkowe, takie jak np. otwierane okienka na poszczególnych stronach, nieregularne kształty czy wysuwane fragmenty strony. Poniżej przedstawiamy propozycje ciekawych książek edukacyjnych dla dwulatka.

„Witaj, zajączku!” – Gabriele Clima

„Witaj, żabko!” – Gabriele Clima

„Emocje! Magiczne koło” – Agnese Baruzzi Clima Gabriele

„Co to są emocje?” – Katie Daynes, Christine Pym Ilustr

Najlepsze książki na dobranoc dla dwulatka

Czytanie dzieciom przed snem jest dobrym nawykiem, ponieważ nawet kilkanaście minut takiego wyciszenia znacznie ułatwia zasypianie. Książki na dobranoc dla dwulatka powinny uspokajać i wprowadzać powoli malucha w tryb odpoczynku. Nie jest to więc dobry czas na zabawy z wydawaniem odgłosów czy pokazywaniem. Świetnie sprawdzą się natomiast wierszyki, które (czytane regularnie) niezauważenie pomogą dwulatkowi ćwiczyć pamięć, a jednocześnie, dzięki swojej melodyjności, ułatwią mu zaśnięcie. Klasyczną propozycją będą „Zasypianki”, czyli książka dla dwulatka przedstawiająca najbardziej znane polskie wierszyki i kołysanki m.in. Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Danuty Wawiłow i wielu innych cenionych autorów.

Dla małych miłośników zwierząt polecamy pozycję „Wielka księga snów”, czyli idealną książkę na dobranoc dla dwulatka, który lubi słuchać o życiu zwierząt. W tej historii po kolei kładą się spać m.in. żyrafy, foki i hipopotamy.
Autorka: Rita Turbiarz