Data modyfikacji:

Książki o rozwodzie. Mądre poradniki dla osób rozstających się

Rozstanie to czas niełatwy, pełen trudnych emocji. Przez ten okres pomagają przejść bliskie osoby, przyjaciele, terapeuci. Wsparciem mogą być też mądre poradniki. Polecamy najciekawsze poradniki o rozwodzie, które mogą pomóc przetrwać ten trudny czas.
Mądre poradniki dla osób rozstających się

Najlepsze książki o rozwodzie

Dobrze napisana książka o rozwodzie może podnieść na duchu i pokazać, że inni czują podobnie. Warto nie tylko rozmawiać z osobami w podobnej sytuacji, ale też czytać. Polecamy kilka mądrych książek, które mogą pomóc poczuć się lepiej w trudnej sytuacji rozstania. Zobacz najlepsze książki o tej tematyce.

Jak się nie rozstać, a jeśli rozstać, to jak?”, Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska

To wyjątkowa książka, która może pokierować twoim życiem. Jeśli od dłuższego czasu czujesz, że coś w twojej relacji jest nie tak, ale nie masz pewności, czy iść w kierunku terapii i próby naprawienia związku, czy wręcz przeciwnie – zakończyć związek, to lektura książki psycholożki Katarzyny Miller pomoże ci podjąć właściwą decyzję.

Rozwód po polsku”, Iza Komendołowicz

Lektura tej książki jest porażająca. Autorka zebrała wypowiedzi prawników, adwokatów, psychoterapeutów i osób, które przeszły przez drogę rozstania i rozwodu. Dzielą się oni swoimi przeżyciami, przemyśleniami, radzą, żałują, płaczą – kalejdoskop uczuć bywa trudny do uniesienia, ale z pewnością jest prawdziwy – właśnie takie emocje wiążą się z rozwodami w polskim wydaniu.
Jednym udaje się zamknąć kilkanaście lat życia na jednej rozprawie, inni przez lata nie mogą się porozumieć po wspólnie przeżytym roku. Dzielą dzieci, działki i samochody, zatrudniają detektywów, a potem zmieniają zdanie i godzą się. Uważaj, cudze rozwody mogą wciągać.

Projekt: rozwód”, Izabela Kosmala-Świerczyńska

To wyjątkowa powieść, reportaż, zapis relacji różnych osób i jednocześnie dziennik wspominający doświadczenia dorosłej już kobiety, która wraca do czasów, gdy będąc dzieckiem, przeżywała rozstanie swoich rodziców. Wszystkie przeżycia z tamtych lat mają wpływ na jej dorosłe życie.
To lektura poruszająca i przejmująca, otwiera jednak bardzo oczy na to, jak widzą świat rodziców w konflikcie ich dzieci. Każda rozstająca się para, która posiada dzieci, powinna przeczytać tę książkę, by choć próbować nie popełnić błędów niekonsekwencji w zachowaniach, wzajemnego oskarżania się małżonków i traktowania dziecka jak karty przetargowej.

Po. O małżeństwie i rozstaniu”, Rachel Cusk

To również bardzo osobista książka o rozwodzie. Swoje doświadczenia związane z rozstaniem opisała i wydała po raz pierwszy w 2003 roku Rachel Cusk, kanadyjska pisarka, autorka wielu powieści i esejów, w tym kontrowersyjnej książki „O macierzyństwie”. Jej esej to swego rodzaju przenikliwy poradnik o rozwodzie napisany z punktu widzenia kobiety, która decyduje się na zamknięcie rozdziału, jakim jest małżeństwo, ale płaci za to wysoką cenę nie tylko ona, ale cała jej rodzina.
Cusk dowodzi, że nasze obecne relacje mają korzenie sięgające głęboko – aż do relacji naszych babć i dziadków. Zdaniem niektórych krytyków ta książka jest bardzo trudna i raniąca – bo prawdziwie, bez pomijania niewygodnych szczegółów opisuje rzeczywistość po rozstaniu. Ale jest też zarazem wyjątkowo oczyszczająca – żeby zacząć nowe życie, należy rozliczyć się ze starym, nie pomijając żadnych – nawet trudnych – aspektów.

Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku”, Jackson MacKenzie

Często wyswobodzenie się ze związku okupione jest cierpieniem i depresją. Warto jednak zawalczyć o siebie i swoje szczęście, nawet jeśli na twojej drodze pojawił się psychopata, czyli osoba, która świadomie manipuluje partnerem lub partnerką, raniąc ją przy tym i nie odczuwając odpowiedzialności ani wyrzutów sumienia. Często jest to osoba, która pod przyjazną i sympatyczną maską skrywa przebiegłe i manipulacyjne scenariusze zachowań.
Jak przekonuje autor, każdemu może zdarzyć się nawiązanie relacji z psychopatą, ale gdy związek przerodzi się w emocjonalny rollercoaster, należy uciekać. Z książki Jacksona MacKenziego dowiesz się, jak rozpoznać, że masz do czynienia z psychopatą, ale też poznasz etapy odzyskiwania siebie po toksycznej relacji i dowiesz się, jak uniknąć ponownego związku z toksyczną osobą.

Przetrwać burzę”, Elżbieta Zubrzycka

To książka, po którą powinni sięgnąć wszyscy rozstający się rodzice, ponieważ o rozwodzie mówi w kontekście dziecka. Poradnik podzielony jest na dwie części – pierwsza skierowana jest do dzieci i w kilku odcinkach opowiada historię dziewczynki, której rodzice rozstają się. Po każdym rozdziale znajduje się komentarz psychologa oraz tematy do rozmowy z dzieckiem. Druga część to poradnik skierowany do dorosłych. Książka pełna jest cennych wskazówek, dotyczących najczęściej pojawiających się u dzieci problemów, i praktycznych rad.
Zdjęcie: pasja1000 / Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.