Data modyfikacji:

Polecane książki detektywistyczne dla dzieci

Książki detektywistyczne dla dzieci są jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie najmłodszych do czytania. Wciągająca i wywołująca emocje lektura potrafi przekonać nawet najbardziej sceptyczne młode osoby, że literatura to świetna rozrywka. Przy okazji tego typu książki są wspaniałym sposobem na naukę spostrzegawczości i logicznego myślenia. Jeśli zastanawiasz się, jakie tytuły podsunąć dziecku, by zaszczepić w nim bakcyla czytania, sięgnij po proste „kryminały” dopasowane do wieku.

książki detektywistyczne dla dzieci

Książki detektywistyczne dla dzieci

Na półkach w księgarniach nie brakuje ciekawych tytułów dla dzieci w każdym wieku. Już przedszkolaki mogą dać się porwać prostym zagadkom, ponieważ świetnie napisane książki detektywistyczne dla dzieci pozwolą im w pełni zrozumieć fabułę. Zobacz najlepsze książki dla dzieci z wątkiem śledztwa w tle.

Które tytuły są godne uwagi?

  • „Detektyw Pozytywka”
  • „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
  • „Magiczny domek na drzewie”
  • „Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza”
  • Seria o Dawidzie i Larisie
  • „Nelly Rapp”
  • „Detektyw Blomkvist”

„Detektyw Pozytywka”, Grzegorz Kasdepke

Książka detektywistyczna dla dzieci, która spodoba się zarówno przedszkolakom, jak i maluchom z pierwszych klas szkoły podstawowej. To kilkanaście prostych zagadek, które najmłodsi mogą próbować sami rozwiązywać. Wraz z uroczym i nieco ekscentrycznym bohaterem dziecko uczy się logicznego myślenia, jednocześnie świetnie się bawiąc. „Detektyw Pozytywka” zapewnia dobrą rozrywkę również rodzicowi, fantastycznie nadaje się do wspólnego lub samodzielnego czytania.

Wiek: 3+

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, Martin Widmark

Ta seria książek detektywistycznych dla dzieci nie ma sobie równych, jest prawdziwym bestsellerem i jedną z najczęściej wypożyczanych dziecięcych pozycji w wielu bibliotekach. Sława jest w pełni zasłużona. Akcja rozgrywa się w małym fikcyjnym miasteczku Valleby, w którym to Lasse i Maja zakładają swoje biuro detektywistyczne. Obiecują podjąć się rozwiązania każdej sprawy i sumiennie to postanowienie spełniają.

Zagadki, które pojawiają się w kolejnych tomach, są bardzo zróżnicowane, a fabuła każdej opowieści została stworzona w misterny i przejrzysty sposób. Czytanie tych książek i rozwiązywanie zagadek razem z bohaterami to prawdziwa przyjemność. Dzieciom łatwo jest się z nimi utożsamiać, ale i dla rodzica czytanie tej świetnej literatury to duża przyjemność. Cała seria to idealne książki dla 6-latka.

Wiek: 6+

„Magiczny domek na drzewie”, Mary Pope Osborne

Tytuł to nie przypadek. W tej serii wciągających książek detektywistycznych dla dzieci znajdziemy odrobinę magii. Bohaterowie to rodzeństwo – Jacek i Ania, którzy za sprawą zaczarowanego domku na drzewie przenoszą się w czasie i przestrzeni. Jeśli dziecko wciągnie się w przygody, możesz mieć pewność, że lektury wystarczy wam na długo.

Seria obejmuje już kilkadziesiąt tytułów, w których na czytelnika czekają niesamowite przygody i detektywistyczne zagadki. Chociaż bohaterowie przemieszczają się za sprawą magii, w gruncie rzeczy fabuła jest mocno zanurzona w rzeczywistości, dzięki czemu dziecko ma szansę poznać lepiej świat i dowiedzieć się wielu ciekawostek o różnych miejscach, w których lądują Jacek i Ania.

Wiek: 6+

„Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza”, Renata Piątkowska

Wciągająca i bardzo przyjemna w odbiorze książka, która opowiada o przygodach dwóch przyjaciół, chodzących do jednej klasy – Julka i Mikołaja. Chłopcy prowadzą biuro detektywistyczne, które podejmuje się rozwiązywania przeróżnych zagadek. Książka jest zabawna i ciekawie zilustrowana (wielbiciele słynnego Pucia rozpoznają kreskę ilustratorki Joanny Kłos), dzięki czemu podbije serca młodszych czytelników. Bardzo dobrze sprawdza się jako pozycja do samodzielnego czytania. Z pewnością zachęci do dalszych prób czytelniczych.

Wiek: 7+

Seria Dawid i Larissa, Martin Widmark

Kolejna propozycja, która wyszła spod pióra Martina Widmarka, wybitnego autora książek detektywistycznych dla dzieci. Seria jest skierowana do nieco starszych czytelników, bohaterowie mają bowiem po trzynaście lat. Pierwszy tom przygód Dawida i Larissy nosi tytuł „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, a zagadka rozwiązywana przez bohaterów dotyczy zaginięcia właściciela antykwariatu. Co ciekawe, ambicją autora było nie tylko stworzenie ciekawej i czytelnej fabuły, która dostarczy rozrywki, ale również zainteresowanie młodych czytelników nauką.

Wiek: 9+

„Nelly Rapp”, Martin Widmark

„Nelly Rapp” to kolejna bestsellerowa seria Widmarka skierowana do nieco starszych dzieci. Tym razem akcja rozgrywa się w fantastycznym świecie, a bohaterka zostaje uczennicą Upiornej Akademii, gdzie uczy się radzić sobie ze strasznymi stworami. Ponieważ są to książki przeznaczone dla dzieci, nie znajdziemy tu prawdziwych okropności, a jedynie dreszczyk emocji i mnóstwo zabawy.

Seria jest niezwykle wciągająca, napisana lekkim, ciekawym językiem, bez grama nudy. Zapewne dlatego podbiła serca młodych czytelników na całym świecie. Dużym plusem jest przedstawienie odważnej i energicznej postaci dziewczynki, która pokazuje, że prawdziwe przygody można przeżywać bez względu na płeć.

Wiek: 9+

„Detektyw Blomkvist”, Astrid Lindgren

Czy najmłodszych zaciekawi książka z początków poprzedniego wieku? Z całą pewnością – jeśli autorką jest niezrównana Astrid Lindgren. Bohaterem tej ponadczasowej książki detektywistycznej dla dzieci jest Kalle Blomkvist, trzynastoletni chłopiec, który marzy o tym, by zostać detektywem. Los uśmiecha się do niego i wkrótce ma szansę spełnić swoje marzenie. Największe zalety tej książki to świetnie poprowadzona fabuła, rewelacyjnie zarysowane postaci i jedyny w swoim rodzaju język Astrid Lindgren. Wszystko to sprawia, że wiele osób z rozrzewnieniem wspomina tę serię jako ulubione książki z dzieciństwa, dzięki którym rozpoczęli swoją wielką przygodę ze światem literatury.

Wiek: 9+

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym