Data modyfikacji:

Książki detektywistyczne dla młodzieży

Książki z zagadką w tle? Książki detektywistyczne dla młodzieży przyciągają coraz więcej młodych czytelników. W poniższym artykule przedstawimy wam kilka ciekawych tytułów. Zapraszamy do lektury!

książki dla młodzieży

Książki detektywistyczne dla młodzieży

Szukasz ciekawych książek dla młodzieży? Zobacz nasze propozycje powieści detektywistycznych dla nastolatków.

  • Cykl „Detektyw Erik Vogler”, Beatriz Osés García 
  • „Detektywi z klasztornego wzgórza”, Zuzanna Orlińska 
  • Cykl „Przygody detektywa Blomkvista”, Astrid Lindgren 
  • Cykl „Zbrodnia niezbyt elegancka”, Robin Stevens 
  • Cykl „Enola Holmes”, Nancy Springer

Książki detektywistyczne dla młodzieży – cykl „Detektyw Erik Vogler”. Beatriz Osés García

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze książki detektywistyczne dla młodzieży? Do jednych z najpopularniejszych, a jednocześnie najwyżej ocenianych należy cykl o detektywie Eriku Voglerze. W skład cyklu wchodzą cztery tytuły. Poniżej opisujemy każdy z nich.

„Detektyw Erik Vogler i zbrodnie białego króla”

Erik Vogler to nietypowy chłopak – perfekcjonista, ekscentryk, który kocha porządek i rutynę, a jednocześnie jest dość bojaźliwy. Nie brzmi jak kandydat na detektywa, prawda? A jednak życie przyniesie mu nieoczekiwany zwrot akcji – podczas ferii spędzanych u babci zostanie wplątany w serię morderstw, które wstrząsnęły całym krajem. Jak sobie z tym poradzi? Czy uda mu się przezwyciężyć własne lęki i stawić im czoła?

„Detektyw Erik Vogler i śmierć w kurorcie”

Po ostatnich przygodach i zaskakujących feriach u babci Erik potrzebuje odpoczynku oraz regeneracji. Postanawia więc udać się i wypocząć w luksusowym kurorcie. Niestety, jego spokój nie trwa długo – chłopak ponownie stanie przed kryminalną aferą mrożącą krew w żyłach.

Detektyw Erik Vogler i klątwa zamku Misty Abey”

To najwyżej oceniana książka w całej serii z detektywem Erikiem Voglerem. W tej części młody detektyw dostaje spadek po zmarłym wujku Leonardzie – stary, mroczny zamek. Co kryje się w jego kątach? Czy to miejsce jest bezpieczne? Co więcej, odnośnie śmierci jego wuja pojawia się coraz więcej niewiadomych – Erik odkrywa, że ta śmierć nie może być przypadkowa. Czy zatem uda mu się rozwikłać kolejną kryminalną zagadkę?

„Detektyw Erik Vogler i (nie)prawdziwa dziewczyna”

Najnowsza książka z serii wydana w 2021 roku. Tym razem poznacie zakochanego Erika Voglera. Jednak, czy jego szczęście potrwa długo? Jak się okazuje, pewna tajemnica z przeszłości może zrujnować najszczęśliwsze chwile jego życia. Czy tym razem będzie można powiedzieć o „szczęśliwym zakończeniu”?

„Detektywi z klasztornego wzgórza”, Zuzanna Orlińska – powieść detektywistyczna dla nastolatków

Jerzyk i Bronka to dwójka nastolatków, która pewnego dnia stanie przed makabryczną zagadką, a od jej rozwiązania będzie zależeć życie najważniejszej osoby w państwie – samego prezydenta. Na szczęście nastolatkowie mogą liczyć na pomoc samego Kornela Makuszyńskiego. Czy wraz z nim rozwiążą tę sprawę? Jedno jest pewne – rozwiązanie będzie zupełnie inne, niż się spodziewają, a cała sprawa będzie blisko związana z pewnym zakonnikiem, który odwiedził ich miasto kilkaset lat temu...

Cykl „Przygody detektywa Blomkvista”, Astrid Lindgren

W skład cyklu wchodzą trzy książki:

  • „Detektyw Blomkvist”,
  • „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie”,
  • „Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży”.
Poszczególne tytuły opowiadają perypetie Kallego Blomkvista – 13-latka, który marzy o tym, aby kiedyś zostać detektywem. Niestety nie jest to takie proste – w jego miasteczku mieszkają sami uczciwi ludzie, a więc Blomkvist nie ma jak się wykazać. Aż do pewnego dnia, kiedy w okolicy pojawi się ktoś podejrzany... Czy Blomkvist będzie mógł w końcu zasłynąć jako młody detektyw?

Cykl „Zbrodnia niezbyt elegancka”, Robin Stevens

W skład cyklu wchodzi aż 9 różnych książek:

  • „Smakowite przestępstwa”,
  • „Zbrodnia nie przystoi damie”,
  • „Herbatka z arszenikiem”,
  • „Zbrodnia pierwszej klasy”,
  • „Bardzo brudna gra”,
  • „Śmiertelne dziedzictwo”,
  • „Zbrodnia na receptę”,
  • „Śmierć w światłach rampy”,
  • „Zbrodnia na piątkę”.
Książki opowiadają perypetie i historie dwójki dziewcząt – Daisy Wells i Hazel Wong. Przyjaciółki uczą się na co dzień w szkole dla dziewcząt i postanawiają założyć własne towarzystwo detektywistyczne. Niestety z początku nie mają zbyt wiele spraw do rozwikłania. Wszystko jednak zmienia się, gdy w sali gimnastycznej odnajdują ciało swojej nauczycielki. A gdyby tego było mało, ciało po pewnym czasie po prostu znika... Od tego momentu dziewczyny będą musiały zmierzyć się z różnymi zagadkami do rozwiązania, a wszystkie ich przygody są opisane w powyżej wymienionych książkach.

Cykl „Enola Holmes”, Nancy Springer

Te powieści detektywistyczne dla młodzieży pokochali nastolatkowie z całego świata! W cykl „Enola Holmes” wchodzi aż 6 książek, jednak na język polski przetłumaczono póki co 5 części, czyli:

  • „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”,
  • „Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady”,
  • „Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów”,
  • „Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza”,
  • „Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie”.
Cykl książek opowiada historię nastolatki detektywa o osobliwym nazwisku, które nie jest przypadkowe. Enola to siostra samego Sherlocka Holmesa! Enola to bardzo bystra dziewczyna o wielkim sercu – przemierzając miasto na swoim rowerze, nocą pomaga biednym, a w dzień tropi nowe zagadki detektywistyczne do rozwiązania. I uwierzcie – znajdzie ich naprawdę wiele!
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.