Data modyfikacji:

Masa: książki i kolejność ich czytania

Niemal każdemu z nas o uszy obił się o uszy pseudonim „Masa”. W rzeczywistości chodzi o Jarosława Sokołowskiego, jednego z byłych członków mafii z Pruszkowa, który wydał kilka książek mających obnażyć gangsterski świat. Jak jako pisarz poradził sobie były gangster „Masa”? Książki prezentowane w tym artykule odpowiedzą na to pytanie.

masa książki

Masa: książki byłego gangstera

Chcesz się zagłębić w świat polskiej przestępczości i poznać członka jednego z najsłynniejszych gangów w Polsce? Książki „Masy” opowiadają o gangsterskiej rzeczywistości. Zobacz, w jakiej kolejności po nie sięgnąć.

  1. Masa o kobietach polskiej mafii
  2. Masa o pieniądzach polskiej mafii
  3. Masa o bossach polskiej mafii
  4. Masa o porachunkach polskiej mafii
  5. Masa o killerach polskiej mafii
  6. Masa o żołnierzach polskiej mafii
  7. Masa o życiu świadka koronnego
  8. Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz
  9. To tylko mafia. Historia nieprawdopodobnie prawdziwa i gorsza niż samo piekło
  10. Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera
  11. Bandyci i celebryci

Masa o kobietach polskiej mafii

Historia o kobietach, które bardziej lub mniej wytrwale stoją przy boku największych polskich gangsterów. Co nimi kieruje – miłość, żądza władzy czy pieniądze? Co porabiają dzisiaj?

Wszystkie te informacje, włącznie z pseudonimami i inicjałami, znajdziecie w pozycji „Masa o kobietach polskiej mafii”. Warto zaznaczyć, że to pierwsza część z serii książek-wywiadów, w których „Masa” odpowiada na pytania Artura Górskiego.

Masa o pieniądzach polskiej mafii

Wszyscy wiemy, że mafia = pieniądze. O jakich kwotach i jakiego typu luksusach mówi się w kontekście polskich grup przestępczych? I ile trzeba, żeby przekupić polityka?

Masa o bossach polskiej mafii

Rympałek i Perhing – te pseudonimy znane są każdemu czterdziestolatkowi. To właśnie w latach 90. budziły grozę w Polsce i stanowiły pretekst do pytań o to, w jaki sposób mafiozi utrzymywali się na szczycie. W książce przeczytasz także, kto był czyim wrogiem.

Masa o porachunkach polskiej mafii

Porwania, egzekucje, wyrównywanie rachunków – jeśli interesuje cię ten aspekt działania największych polskich grup gangsterskich, to sięgnij po tę pozycję. Jest wstrząsająca, ale zawiera wiele wartościowych szczegółów. I odpowiada na pytanie, czy polska mafia komukolwiek kiedykolwiek wybacza.

Masa o killerach polskiej mafii

Zabójcy zawsze stali na szarym końcu gangsterskiego łańcucha, bo nie podejmowali żadnych decyzji, a jednak ich znaczenie było ogromne – ostatecznie to ich dłonie pozbawiały ludzi życia. Czy wszyscy trafili za kratki? Ile dostawali za czarną robotę i jakich metod używali? Jak widać, nie ma tematów, których nie poruszyłby Masa. Książki, wszystkie razem, stanowią interesujące spojrzenie na polską mafię od A do Z.

Przeczytaj także: Remigiusz Mróz: książki

Masa o żołnierzach polskiej mafii

Kim są „żołnierze polskiej mafii”? Otóż są to ci wszyscy, którzy wykonują polecenia najbardziej znaczących członków gangów. W jaki sposób likwidują „problemy”? Jakie czekały ich za to konsekwencje? I jakie podejmowali decyzje, gdy groził im pobyt za kratami? Ciekawa, dość wciągająca, nieco inna od pozostałych książek z cyklu.

Masa o życiu świadka koronnego

To pozycja odpowiednia dla wszystkich, którzy kiedykolwiek zastanawiali się, czy świadkowie koronni mogą spać spokojnie, czy żyją „pod ochroną”, mogą swobodnie robić choćby zakupy albo czy ciągle się przeprowadzają.

Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz

Książka ta to zestawienie dwóch przeciwległych światów, a może raczej próba rozmowy dwóch zaciekłych wrogów: Jarosława Sokołowskiego oraz żony Andrzeja Z. Słowika, Moniki Banasiak. To trudna rozmowa o tym, dlaczego on postanowił podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu gangstera, czyli pogrążyć kumpli, i o tym, dlaczego ona zostawiła „Słowika”.

To tylko mafia. Historia nieprawdopodobnie prawdziwa i gorsza niż samo piekło

Dziennikarz śledczy, Wojciech Sumliński, oraz były major ABW, Tomasz Budzyński, w rozmowie z „Masą” poruszają tematy służb specjalnych i polityki. Wciągająca lektura, która daje do myślenia i przedstawia nieciekawy obraz III Rzeczypospolitej.

Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera

Książka to pozycja autorstwa samego „Masy” oraz reportera śledczego, Janusza Szostaka. Ujmuje całą „karierę” Jarosława Sokołowskiego i stanowi próbę odpowiedzenia, dlaczego jego życie ułożyło się tak, a nie inaczej.

Bandyci i celebryci

Co wspólnego mieli bandyci z lat 90. z ówczesnymi celebrytami? Jak się okazuje, szokująco wiele. I chodzi nie tylko o aktorów, ale i o sportowców, polityków czy dziennikarzy. Dlaczego każdy z nich chciał znać kogoś z „ciemnej strefy”?

Jarosław Sokołowski: autor nietuzinkowy

Jarosława Sokołowskiego, ps. „Masa”, trudno byłoby nazwać „zwykłym” autorem książek. Człowiek ten jest byłym przestępcą, który swego czasu był jednym z najbardziej znaczących członków grupy pruszkowskiej.

Z czasem został świadkiem koronnym, a jego zeznania miały duży wpływ na możliwość rozbicia „Pruszkowa”. Jedno jest pewne – trudno o równie barwną postać, jaką jest Jarosław Sokołowski „Masa”. Książki zdecydowanie warto przeczytać.

Przeczytaj także:

  1. Harlan Coben: książki chronologicznie
  2. Książki przygodowe dla młodzieży
  3. Gra o tron - książki. w jakiej kolejności je czytać?

Autor: R. Wojtaś