Data modyfikacji:

Gra o tron – książki. W jakiej kolejności je czytać?

„Gra o tron” to tytuł, o którym z pewnością słyszał niemal każdy. Jeśli losy serialowych postaci wciągnęły cię na dobre, ale wciąż jeszcze nie znasz literackiego pierwowzoru, czas to nadrobić. Zobacz, dlaczego warto przeczytać „Grę o tron” – książki George’a R. R. Martina na pewno cię wciągną.

gra o tron książki

Gra o tron – książki z sagi Pieśni lodu i ognia

Saga „Pieśń lodu i ognia”, nazywana popularnie „Grą o tron”, to jedna z najchętniej czytanych serii fantasy. Popularność zyskała w dużej mierze dzięki serialowej adaptacji. Ranking seriali HBO GO nie może się obyć bez tej produkcji.

Na czym polega fenomen tej, zdawałoby się, sztampowej opowieści o ludziach uparcie dążących do władzy? Rzecz dzieje się w fikcyjnej krainie Westeros, gdzie najpotężniejsze rody knują, spiskują i prześcigają się w coraz wymyślniejszych poczynaniach, aby wygrać Żelazny Tron.

W przeciwieństwie do innych historii tego typu, czy to książkowych, czy filmowych, w „Grze o tron” nikt nie może być pewny swego, bo autor, George R. R. Martin, nie oszczędza nawet głównych postaci, które zdążyły zaskarbić sobie sympatię czytelników.

W efekcie mamy tu mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji, a trup gęsto się ścieli, nawet po tej dobrej stronie. Chociaż, jak się z czasem okazuje, trudno jasno określić, kto w tej powieści jest tak naprawdę dobry, a kto zły.

A jakby tego wszystkiego było jeszcze mało, zwaśnione rody Westeros muszą stawić czoła znacznie większemu niebezpieczeństwu niż starcie ze zbrojnym przeciwnikiem. Bo prawdziwy wróg nadchodzi z Północy, a wraz z nim zima.

Autor zastosował również ciekawy zabieg narracyjny. Każdy kolejny rozdział jest opowiadany z perspektywy innej postaci, dzięki czemu czytelnik poznaje wydarzenia z różnej perspektywy.

Gra o tron – kolejność czytania

Z zaplanowanych siedmiu tomów dotychczas ukazało się jedynie 5, ale autor powieści zapowiada, że już wkrótce będziemy mogli śledzić dalsze losy Daenerys Targaryen, Jona Snowa, Tyriona Lannistera i reszty postaci. Zanim jednak publikacje ukażą się w sprzedaży, masz sporo do nadrobienia. W jakiej kolejności czytać „Grę o tron”?

1. Gra o tron

Pierwsze polskie wydanie powieści ukazało się w sprzedaży w 1998 roku. Opowieść zaczyna się na kilkanaście lat po rebelii Roberta Baratheona, kiedy to zbuntowani lordowie obalili prawowitego władcę, Aerysa Targaryena, zwanego Szalonym Królem. Przejęcie Żelaznego Tronu jest jednak dopiero początkiem konfliktu.

W pierwszych rozdziałach powieści król Robert wraz ze swoją żoną Cersei Lannister oraz całą królewską świtą, w której skład wchodzą m.in. bracia królowej – Jamie i Tyrion – przyjeżdżają do Winterfell, siedziby Neda Starka. Król prosi swojego dawnego przyjaciela, aby ten został jego prawą ręką w stolicy królestwa. Ta decyzja wpłynie nie tylko na losy rodziny Starków, ale również zadecyduje o tym, jak potoczą się wydarzenia w całym Westeros.

2. Starcie królów

W drugim tomie opowieści dzieje się jeszcze więcej, bo jak się okazuje, pojawia się tu jeszcze kilku pretendentów do tronu. Swoje roszczenia wobec korony wysuwają bracia Roberta, Renly i Stannis, a za sprawą spisków Cersei w Królewskiej Przystani, emocje sięgają temperatury wrzenia.

Iskrzy na linii między innymi rodami – do gardeł skaczą sobie Starkowie i Tully przeciwko Lannisterom i Greyjoyom Śledzimy również losy dzieci Nedda Starka, które w tragicznych okolicznościach rozproszyły się po różnych krainach Westeros.

Dużo dzieje się też na wschodzie, gdzie o swoje zaczyna walczyć Smocza Królowa, czyli Daenerys Targaryen, a na Północy Nocna Straż staje oko w oko z Dzikimi.

3. Nawałnica mieczy

Trzecia część książek o grze o tron została podzielona na dwa tomy. Wojna rozgorzała na dobre i rody podzieliły się na stronnictwa. Dla Nocnej Straży coraz szybciej nadchodzi zima, a wraz z nią armia umarłych. W tej części narracja jest prowadzona z perspektywy większej liczby postaci i do głosu dochodzi chociażby Jamie Lannister, co dodatkowo wzbogaca fabułę.

4. Uczta dla wron

Czwarta część, podobnie jak poprzednia, dzieli się na dwa tomy. Akcja obydwu dzieje się równolegle, ponieważ autor pogrupował wątki poszczególnych postaci i zebrał je w dwie książki, aby wielostronicowa historia była bardziej czytelna.

Akcja w tej części powieści nieco zwalnia, a autor rozwija dodatkowe wątki, dzięki czemu poznajemy kilku kolejnych narratorów historii.

5. Taniec ze smokami

Ostatnia z opublikowanych części całej historii także ukazała się w dwóch tomach. Daenerys buduje swoją potęgę i szykuje się do powrotu do ojczyzny. Jon Snow, lord dowódca Nocnej Straży, musi stawić czoła nie tylko niebezpieczeństwom, jakie nadciągają zza muru, ale również tym, które kryją się w zakamarkach Czarnego Zamku.

Na kartach tej części autor dużo miejsca poświęcił Tyrionowi i Daeneys, pojawiają się także nowe wątki i kolejne postacie, dzięki czemu świat przedstawiony jest bardzo wyrazisty i barwny.

6. Wichry zimy

Książka nie została jeszcze opublikowana. Według ostatnich zapowiedzi pojawi się w 2020 roku.

7. Sen o wiośnie

Książka nie została jeszcze opublikowana i na razie niewiele wiadomo o dacie premiery. George R. R. martin zapowiedział jednak, że książkowy finał będzie się różnił od serialu.

Inne książki osadzone w uniwersum Westeros

Świat wykreowany przez George’a R. R. Martina jest bardzo bogaty. Dlatego po przeczytaniu wszystkich książek „Gry o tron” warto sięgnąć po inne lektury osadzone w uniwersum Westeros.

Świat lodu i ognia

To opowieść o historii Westeros, którą Martin przygotował we współpracy z Elio M. Garcią Jr. oraz Lindą Antonsson. Opisywane wydarzenia zaczynają się na długo przed tymi z „Gry o tron”.

Książka pozwala uporządkować fakty i poznać historię Pierwszych Ludzi, Żelaznego Tronu oraz kolejnych władców aż do czasów bezpośrednio przed rebelią Roberta Baratheona.

Rycerz Siedmiu Królestw

To zbiór trzech opowieści w rycerskim klimacie. Nie brakuje tu jednak odwołań do historii opisanych w sadze „Pieśni lodu i ognia”. Lekturę „Rycerza” warto sobie zachować na koniec, bo dzięki znajomości poprzednich tomów łatwiej przyswoić zawiłości fantastycznego świata.

Ogień i Krew

Dwutomowa opowieść o rodzie Targaryenów dzieje się na kilka stuleci przed „Grą o tron”. Jest to historia podboju Westeros przez smoczy ród oraz burzliwych perypetii władców o niemal ognistym charakterze. Lektura jest dobrym uzupełnieniem dla całej sagi, dlatego fani twórczości George’a R. R. Martina z pewnością znajdą tu wiele interesujących wątków.

Książka a serial – czy warto czytać Grę o tron po obejrzeniu serialu?

Pierwotnie serial został zaplanowany na aż 10 sezonów, jednak jak wiemy, twórcy zrealizowali jedynie 8 i co więcej, zakończyli prace nad projektem, zanim George R. R. Martin wydał ostatnie części powieści.

Już chociażby ten fakt powinien skłonić fanów serii do sięgnięcia po książkę – pisarz pracuje nad swoim dziełem od lat i jak zapowiada, zakończenie całej powieści ma być naprawdę spektakularne. I co więcej, może się nawet różnić nieco od tego przedstawionego w serialu.

Sam serial różni się w wielu miejscach od wydarzeń przedstawionych w powieści. Główne wątki i fabuła są naturalnie takie same, jednak twórcy serialu musieli uprościć całą formę i zrezygnować z pobocznych wątków, które w książce były szalenie ciekawe i dawały szerszą perspektywę na całość opisywanych wydarzeń.

George R. R. Martin – amerykański pisarz fantasy

George R. R. Martin to amerykański autor powieści fantasy, spośród których największą popularnością cieszy się właśnie saga „Pieśń lodu i ognia”. W swoim dorobku ma kilkanaście powieści i szereg opowiadań, które zaskarbiły mu rzesze fanów na całym świecie.

Zdobywca takich nagród, jak: Nebula, Hugo, World Fantasy, Bram Stoker Award czy Locus Award.