Data publikacji:

Książki z humorem. Ta literatura poprawi ci nastrój

Są w życiu takie momenty, gdy jedyne, o czym marzysz, to chwila beztroskiego relaksu. Oddawanie się lekturze jest jedną z najbardziej odprężających czynności. Nawet jeśli na co dzień czytasz poważną literaturę, długie zimowe wieczory, wypoczynek na plaży lub świąteczny okres zachęcają do sięgnięcia po książki z humorem. To one wpłyną pozytywnie na twój nastrój w trudnym czasie i pozwolą zapomnieć o wszystkich problemach. Jednocześnie nie przysporzą wyrzutów sumienia z powodu zmarnowanego czasu.

książka z humorem

Książki z humorem – najlepszy sposób na relaks

Choć poświęcanie wolnego czasu na oglądanie seriali lub przeglądanie portali społecznościowych to obecnie najpopularniejszy sposób na odprężenie, bardzo często okazuje się, że tego typu rozrywki wcale nie poprawiają nastroju. Wręcz przeciwnie, niebieskie światło utrudnia zasypianie, a zbyt mocne pobudzenie może powodować rozdrażnienie. Książki z humorem są całkowicie wolne od tych wad, trudno im natomiast odmówić zalet. Specjaliści mówią o tym, że już kilka minut czytania znacząco zmniejsza poziom stresu. Nietrudno się domyślić, że lekka literatura okraszona dowcipem zadziała na ciebie jeszcze lepiej. Zobacz najlepsze książki na poprawę nastroju.

Książki z humorem, na które warto zwrócić uwagę:

  • „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” ·
  • „Ostatnia arystokratka”
  • „Dziennik Bridget Jones”
  • „Kółko się pani urwało”
  • seria „Świat Dysku”

Czeskie książki z dużą dawką humoru

Czesi słyną ze specyficznego poczucia humoru, które można odnaleźć zarówno w niezrównanych filmach, jak i literaturze. Jeśli lubisz klasyczne i ponadczasowe powieści i opowiadania, na pewno docenisz „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” Jaroslava Haška. Chyba każdy słyszał o Szwejku, jednak nie każdy zna w całości tę fenomenalną książkę z absurdalnym humorem, który mimo iż liczy sobie sto lat, nie stracił swojej świeżości. Zdecydowanie warto to nadrobić. Co sprawia, że książka jest tak wyjątkowa? Chociaż jej język wydaje się niekiedy aż nazbyt prosty i dosadny, a sama postać Szwejka na zmianę budzi sympatię i rozdrażnienie, w rzeczywistości jest to bardzo inteligenta satyra na władzę, wojsko i biurokrację, która w dużej mierze jest dla nas zabawna, dlatego że zachowała aktualność. Jednocześnie lektura jest lekka i przyjemna, w sam raz na długie wieczory.

Jeśli wolisz współczesne książki z humorem, w twojej biblioteczce nie powinno zabraknąć serii Evžena Bočka o rodzinie Kostków. Wciąż powstają nowe tomy ich przygód. Serię rozpoczyna „Ostatnia arystokratka”, w której poznajemy postacie i zderzamy się z absurdalnym poczuciem humoru, wyciskającym z oczy łzy śmiechu. Akcja rozpoczyna się, gdy rodzina Kostków przejmuje w Czechach zamek swoich przodków i usiłuje znaleźć sposób na utrzymanie rodowej siedziby. Rozpoczyna to serię zabawnych sytuacji, związanych między innymi z barwnymi postaciami – dotychczasowymi mieszkańcami zamku. Całość pisana jest w bardzo zabawny sposób, a zamkowy świat poznajemy oczami 19-letniej Marii.

Lekka książka na poprawę humoru

Tytuł, który pojawia się niemal w każdym zestawieniu odprężających książek z humorem – „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding. Pozycja, która ma w sobie wiele uroku i odrobinę naiwności, podobnie jak jej bohaterka. Właśnie z tego powodu podbija serca kolejnych młodych kobiet, które czerpią z niej pociechę. Bridget marzy o tym, by zmienić swoje życie, stworzyć szczęśliwy związek i odnieść sukces, jednak jej starania wciąż zderzają się z rzeczywistością, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. Bohaterka, opisując swoje wpadki i przemyślenia, dostarcza czytelnikom dużej porcji rozrywki. Ta książka sprawi, że nie przestaniesz się uśmiechać i zapomnisz o wszystkich swoich kłopotach.

Czarny humor w książce – recepta na zły nastrój

Książki z humorem dla dorosłych przybierają niekiedy formę kryminału. Nie inaczej jest w przypadku serii Jacka Galińskiego o Zofii Wilkońskiej, której pierwszy tom nosi tytuł „Kółko się pani urwało”. Książki opowiadają o losach nieco irytującej starszej pani, która wdaje się wciąż w nowe awantury i rozwiązuje kryminalne zagadki. Zachodzi przy tym za skórę nie tylko światkowi przestępczemu, ale też policji. Wszystko to okraszone jest ciętym humorem i dowcipnymi przemyśleniami bohaterki. Zofia Wilkońska ma o sobie wysokie mniemanie, jednak w czytelnikach budzi mieszane uczucia, co stanowi część uroku tych zabawnych książek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przygodach żywotnej emerytki, sięgnij po serię o Zofii Wilkońskiej. Poprawa nastroju gwarantowana.

Pratchett – książki z dużą dawką humoru

Jeśli chętnie sięgasz po najlepsze książki fantasy, a jednocześnie szukasz książek na poprawę humoru, koniecznie sięgnij po serię „Świat Dysku” Pratchetta. Jej fani zgodnie przyznają, że nie ma lepszego sposobu na podniesienie nastroju, niż sięgnięcie po jedną z części. Zamysłem autora było początkowo parodiowanie gatunku fantasy, jednak z czasem przerodziło się to w coś zupełnie innego. Niektóre z książek zanurzonych w uniwersum Dysku są poważniejsze, przy innych natomiast można śmiać się w głos. Każda z nich natomiast skrzy się inteligentnym humorem, który bawi, dając jednocześnie do myślenia.

Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym świecie, który ma kształt dysku, spoczywającego na grzbiecie słoni, które z kolei stoją na skorupie żółwia A’Tuina. Te niezwykłe książki, pełne wyjątkowego poczucia humoru, warto czytać po kolei wewnątrz cykli oraz podcykli, z których składa się cała seria. Możesz również sięgać po poszczególne powieści w oderwaniu od całości, jednak trudniej w ten sposób odkryć pełne bogactwo książek Pratchetta. Wśród ulubionych tytułów wielbicieli jego twórczości powtarzają się często takie książki jak „Blask fantastyczny”, „Muzyka duszy”, „Piekło pocztowe”, „Równoumagicznienie” czy „Łups!”, jednak wybór jest bardzo trudny. Każda z tych pozycji jest inna, wszystkie natomiast są książkami z arcyciekawym, inteligentnym humorem.

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym