Data publikacji:

Jaki wytrzymały telefon dla dziecka wybrać?

Wytrzymały telefon dla dziecka to bardzo dobry pomysł głównie ze względu na brak obaw o ewentualne uszkodzenie urządzenia. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupów, a także jakie modele cieszą się największą popularnością.
wytrzymały telefon dla dziecka

Dlaczego warto kupić wytrzymały telefon dla dziecka?

Dzieci korzystają ze smartfonów bardzo intensywnie i wystarczy chwila nieuwagi, aby urządzenie wylądowało na ziemi. Zwykle kończy się to kilkoma drobnymi zadrapaniami, ale bywają i takie sytuacje, gdy dochodzi do poważniejszego uszkodzenia obudowy czy ekranu. Wśród popularnych usterek wymienić trzeba również zalanie. Kontakt z cieczą bardzo często kończy się koniecznością wizyty w serwisie, a to nie zawsze gwarantuje przywrócenie telefonu do pełnej sprawności.
Zakup wytrzymałego smartfona rozwiązuje ten problem w dużym stopniu. Producenci już na etapie produkcji zakładają, że potencjalny użytkownik będzie bardzo intensywnie korzystał z telefonu. Z tego powodu obudowa jest zabezpieczona w taki sposób, aby poradziła sobie z upadkami z wysokości nawet 2 metrów!
Mocniejsze materiały i dodatkowa ochrona obudowy są gwarancją bezpieczeństwa. Ekrany są zwykle wzmocnione drugą warstwą szkła chroniącego przed zarysowaniami. Ponadto, cała konstrukcja jest zabezpieczona przed wodą, kurzem i pyłem. Wiele modeli jest w stanie pracować w skrajnych temperaturach, co jest dodatkową zaletą.
Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że pancerny telefon nie daje 100% gwarancji, że wytrzyma każdą trudną sytuacje. Ale taka konstrukcja daje poczucie, że urządzenie zniesie zdecydowanie więcej niż standardowe smartfony. Z perspektywy rodzica jest to bardzo dobra inwestycja, ponieważ wymiana ekranu, czy naprawa obudowy są kosztownymi usterkami i bardzo często nie są w ogóle opłacalne. Wytrzymały smartfon kupujesz raz a Twoja pociecha może korzystać z niego bez żadnych obaw.

Jaki wytrzymały telefon dla dziecka? Ekran i rozdzielczość

To jeden z kluczowych elementów w każdym smartfonie. W pierwszej kolejności zaczynamy od określenia optymalnej wielkości. Młodzi użytkownicy często odtwarzają multimedia oraz grają na telefonie, dlatego wyświetlacz o wielkości od 6 do 6,5 cala będzie optymalny. W przypadku młodszych użytkowników spokojnie można wybrać telefon z panelem od 4,7 do 5,8 cala.
Jeżeli chodzi o jakość, to kluczowa jest rozdzielczość. Za standard przyjęło się, że jest to Full HD, która zapewnia dobre zagęszczenie pikseli. Wytrzymałe telefony występują również z wyświetlaczami HD, jednak jest to propozycja dla nieco mniej wymagających użytkowników.
Wpływ na jakość obrazu ma również częstotliwość odświeżania panelu. Płynny obraz gwarantują telefony z częstotliwością 90 Hz oraz 120 Hz. W przypadku pancernych modeli częściej znajdziemy wersje 90 Hz. Jeżeli dziecko nie gra zbyt często i ogranicza się raczej do komunikowania oraz przeglądania internetu, to standardowa częstotliwość 60 Hz będzie optymalna.

Stopień ochrony

To bardzo ważna informacja sugerująca, jaka jest wytrzymałość telefonu. Stopień ochrony taki jak IP68 czy IP69 sugeruje, że urządzenie jest odporne na działanie wody oraz pyłu. Zanurzenie go pod wodą na około 30 minut i głębokość 1,5 metra nie powinno mieć wpływu na jego działanie.
W niektórych smartfonach znajdziemy dodatkowe oznaczenie MIL-STD-810G lub 810H. To z kolei standard wojskowy. Telefony są poddawane bardzo rygorystycznym testom i ich przejście oznacza, że urządzenie wytrzyma upadki z niewielkich wysokości czy pracę w bardzo wysokich oraz niskich temperaturach. To smartfon dla dziecka, który wytrzyma naprawdę wiele.
wytrzymały telefon dla dziecka

Procesor i pamięć RAM

Procesor w dużym stopniu wpływa na płynność pracy telefonu. W tańszych modelach znajdziemy ośmiordzeniowe jednostki MediaTek, które w codziennym użytkowaniu sprawdzają się dobrze. Jeżeli szukasz wyższej wydajności, to lepiej oceniane są ośmiordzeniowe procesory Qualcomm Snapdragon.
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu, dlatego warto wybrać co najmniej dwa smartfony i bezpośrednio je ze sobą porównać. Ale nawet najlepszy procesor zestawiony ze zbyt małą ilością pamięci RAM nie poradzi sobie podczas korzystania z wymagających aplikacji czy gier. Dlatego minimum 4 GB RAM-u zapewni komfort pracy i brak obaw o jakiekolwiek zacięcia, czy opóźnienia.

Bateria w wytrzymałym smartfonie

Długi czas działania na baterii jest dla młodych użytkowników kluczowe. Z tego powodu warto wybierać telefony, które mają akumulator o pojemności co najmniej 4000 mAh. Dzięki temu nie będzie trzeba tak często sięgać po ładowarkę!

Aparaty fotograficzne

W telefonach dla dzieci wystarczy jeden dobry aparat fotograficzny. Wybieraj modele, które mają matrycę o rozdzielczości co najmniej 12 Mpix. Dobrze, aby smartfon miał obiektyw z jasnym światłem np. f/1.9, czy f/1.8. To sprawi, że zdjęcia wykonywane po zmroku będą wyglądały zdecydowanie lepiej. Z przodu aparat powinien mieć rozdzielczość co najmniej 8 Mpix.

Wiek dziecka

Pamiętaj, aby przy wyborze wytrzymałego telefonu dla dziecka wziąć pod uwagę jego wiek. Dla najmłodszych pełnoprawny smartfon może okazać się zbyt trudny w obsłudze. Lepiej wówczas kierować swoją uwagę w stronę telefonów dedykowanych dla mniejszych dzieci. W przypadku starszych użytkowników sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza, bo wybór jest ogromny.

Polecane wytrzymałe telefony dla dzieci

Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.