Data publikacji:

Smartwatch czy smartband – co warto wybrać?

Wielu użytkowników zastanawia się nad wyborem smartwatcha lub mniejszego smartbanda. W naszym artykule porównujemy oba rozwiązania i podpowiadamy co jest lepszym wyborem dla Ciebie!
smartwatch czy smartband

Zegarki smartwatch. Charakterystyka 

Smartwatche to inaczej inteligentne zegarki, które swoim wyglądem przypominają klasyczne urządzenia. Jednak pod obudową kryje się procesor, który pozwala na obsługę rozmaitych aplikacji. To w połączeniu z sensorami pozwala uzyskać wiarygodne dane na temat aktywności fizycznej, a także aktualnej kondycji zdrowotnej.
Smartwatche charakteryzują się okrągłą lub kwadratową kopertą, która skrywa wyświetlacz o wielkości od 1,2 nawet do 1,9 cala. Jaki smartwatch damski wybrać? Dla pań odpowiedniejsza będzie nieco mniejsza koperta. Duża przestrzeń robocza daje możliwość pokazywania nie tylko aktualnej godziny, ale również powiadomień z telefonu, aktualnego tętna oraz wielu innych informacji.
To wszystko sprawia, że smartwatch jest urządzeniem bardzo funkcjonalnym. Warto dodać, że ze względu na większe rozmiary, smartwatche są świetnymi towarzyszami sportowców, ponieważ mają wbudowane plany treningowe, a interfejs dostosowuje się automatycznie do dyscypliny, którą uprawiasz.
Profesjonalne modele oferują opcję połączenia bezprzewodowego z rozmaitymi czujnikami, co również zwiększa funkcjonalność. Ciekawą opcją jest smartwatch z funkcją dzwonieni.
Chcesz wybrać smartwatch z dobrą baterią? W zależności od modelu urządzenie może pracować na baterii od 1 do około 14 dni. Im więcej funkcji, tym czas pracy będzie krótszy. W zestawach znajduje się zawsze bezprzewodowa ładowarka, która pozwala na szybkie dostarczenie niezbędnej energii.
Trzeba również przyznać, że są to urządzenia ładne, które świetnie dopełniają garderobę. Duży wybór dedykowanych pasków i banalny ich montaż powodują, że dostosujesz jego wygląd praktycznie do dowolnego ubioru. Zegarki typu smartwatch mają charakterystykę, która idealnie pasuje do osób aktywnych wymagających od urządzenia nieco więcej.
Jeśli nie wiesz, jak wybrać dobry smartwatch męski, ranking polecanych modeli będzie świetnym punktem wyjścia.

Zegarki smartband. Charakterystyka  

Smartband powszechnie nazywany jest opaską sportową. To urządzenie znacznie mniejsze od smartwatcha, które służy głównie do podglądania powiadomień, godziny, a także śledzenia podstawowych danych takich jak liczba kroków czy aktualny puls. Dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję i po prostu zmotywować się do wysiłku może to być bardzo dobry motywator.
Smartbandy są stosunkowo tanie i bardzo lekkie. Dzięki temu podczas korzystania można zapomnieć, że masz go w ogóle na ręce. Zergarki smartband mają dość zbliżoną do siebie charakterystykę, dlatego warto przed zakupem odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich funkcjach zależy Ci najbardziej. Na rynku dostępna jest m.in. opaska do mierzenia ciśnienia.
Jeśli chcesz mieć podgląd na podstawowe parametry, a także powiadomienia z telefonu, to opaska sportowa będzie wystarczająca. Jeżeli oczekujesz od smartbanda czegoś więcej to warto rozważyć zakup smartwatcha.

Smartwatch a smartband. Jakie są różnice w cenie? 

Ceny smartwatchy zaczynają się od około 400 złotych i mogą sięgać nawet 3 tys. złotych. Wszystko zależy od materiału, z jakiego jest wykonany, a także dostępnych funkcji. W przypadku smartbandów za podstawowy model zapłacisz około 100 złotych, natomiast topowe opaski kosztują nie więcej niż 700 złotych.
Smartwatch a smartband, choć z nazwy wydają się być urządzeniami podobnymi, to w rzeczywistości różni je bardzo wiele. Cena również jest jednym z czynników, o którym trzeba wspomnieć.

Smartwatch czy smartband. Co będzie lepszym wyborem? 

Smartwatch czy smartband? Mimo szczegółowej analizy odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Oba rozwiązania są na rynku niezwykle popularne, ponieważ część użytkowników woli postawić na inteligentny zegarek w klasycznym stylu.
Nie każdy lubi mieć na ręce dużą kopertę, a mała opaska sportowa gwarantuje komfort i swobodę w codziennym użytkowaniu. Jeżeli natomiast chcesz mieć dostęp do najnowszych aplikacji i jesteś gadżeciarzem, to smartwatch sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Wybór jest jak zawsze kwestią indywidualną.

Polecane smartwatche i smartbandy

Apple Watch 8

To jeden z najlepszych smartwatchy na rynku! Apple Watch oprócz pomiaru tętna jest w stanie monitorować poziom natlenienia we krwi, a także ma czujnik EKG. Solidna aluminiowa konstrukcja jest w pełni odporna na działanie wody, dlatego z zegarka można korzystać nawet na basenie. Świetny ekran oferuje doskonałą jakość obrazu! Jeżeli szukasz zegarka wysokiej klasy z zaawansowanymi funkcjami to ten model warto wybrać.

Xiaomi Mi Band 8

To z kolei najpopularniejsza opaska sportowa, która jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie. Wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,62 cala wyświetla całkiem sporo informacji i ma wsparcie dla różnych ciekawych tarcz. Dodatkowo mamy 150 trybów sportowych i 10 wbudowanych tras biegowych. Opaska z dobrą baterią prezentuje się świetnie i na pewno nie okaże się rozczarowaniem!

Fitbit Charge 5

Opaski FitBit znane są ze świetnych parametrów i zaawansowanych funkcji zdrowotnych. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Charge 5 ma wbudowany moduł GPS, a także czujnik tętna. Dodatkowo można śledzić poziom stresu oraz jakość snu. Wbudowane zestawy treningowe dzięki platformie FitBit znacznie zwiększają funkcjonalność tego modelu. Mimo że opaska jest nieco droższa, to warto się nią zainteresować.

Samsung Galaxy Watch 5 Pro

Wysokiej klasy smartwatch ma pojemną baterię wystarczającą na 80 godzin pracy. Obudowa zabezpieczona zgodnie z wojskowym standardem MIL-STD-810H wytrzyma najcięższe warunki. Ponadto mamy możliwość monitorowania tętna, ciśnienia krwi, a także saturacji. Ten zegarek nie tylko wygląda ładnie, ale jest bardzo funkcjonalny!

Smartwatch czy smartband – FAQ

Czy smartwatch jest lepszym wyborem dla osób aktywnych fizycznie?
Tak, jeżeli intensywnie uprawiasz sport, to wybór smartwatcha będzie lepszy, ponieważ znajdziemy w nim moduł GPS gwarantujący wiarygodne dane, a także szereg czujników, które dostarczą ważnych informacji. Ponadto mamy spersonalizowane wskazówki treningowe szczególnie przydatne dla amatorów.

Czy smartbandy oferują funkcje powiadomień i komunikacji?
Tak, opaska smartband łączy się ze smartfonem i może wyświetlać najważniejsze informacje o przychodzących połączeniach, wiadomościach oraz innych informacjach z aplikacji.

Czy smartwatch oferuje więcej funkcji niż smartband?
Tak, jeżeli zestawimy ze sobą oba urządzenia, to smartwatch oferuje znacznie więcej. Przede wszystkim inteligentny zegarek ma bardziej rozbudowane funkcje zdrowotne oraz sportowe. Smartwatch z funkcją rozmowy działa dzięki wsparciu dla kart SIM oraz eSIM.

Które urządzenie lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu – smartwatch czy smartband?
Jeżeli szukasz lekkiego urządzenia do sprawdzenia podstawowych powiadomień, a także chcesz mieć podgląd na liczbę kroków, a także aktualne tętno, to smartband będzie bardzo dobrym wyborem. Smartwatch oferuje zaawansowane funkcje sportowe, a także zdrowotne.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.