Data publikacji:

Smartwatch czy smartband: co wybrać? 

Inteligentne opaski i zegarki podbijają rynek. W ofertach sklepów pojawia się coraz więcej modeli, a klienci mają zagwozdkę, co jest lepsze. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co jest lepsze: smartwatch, czy smartband?

smartwatch czy smartband

Smartwatch i smartband na topie

Smartwatche i opaski fitness są coraz chętniej wybierane nie tylko do uprawiania sportu, ale również do wykorzystywania na co dzień. Codzienny pomiar aktywności ma wpływ na zdrowy tryb życia. Dostępne na zegarkach aplikacje ułatwiają wykonywanie prostych, jak i nieco bardziej skomplikowanych zadań. Najlepsze opaski monitorujące aktywność nie kosztują wiele, dlatego stały się one dostępne dla szerszego grona użytkowników. 

Smartwatch – zalety i wady

Plusy

 • Smartwatche zazwyczaj są wyposażone w okrągły lub kwadratowy wyświetlacz, którego wielkość waha się od około 1 cala do 1,5 cala. Zazwyczaj zegarki z mniejszą kopertą są przeznaczone dla kobiet. Dzięki temu korzystanie ze smartwatcha jest znacznie łatwiejsze. Spora przestrzeń pozwala nie tylko na wyświetlanie godziny, ale również powiadomień.
 • Na ekranie zobaczysz treść otrzymanej wiadomości czy maila.
 • Takie zegarki jak Apple Watch wspierają rozmaite aplikacje, dlatego odpalenie map, przeglądanie listy zakupów, a także sterowanie muzyką nie stanowią najmniejszego problemu.
 • Smartwatch w wielu sytuacjach rozszerza możliwości smartfonów i sprawia, że nie trzeba sięgać po niego z kieszeni. To rozwiązanie jest bardzo wygodne.
 • Wbudowany moduł GPS w większości smartwatchy i rozbudowane funkcje fitness sprawiają, że osoby aktywne chętniej sięgają po tego typu urządzenia. Dokładnie analizowanie trasy, bardzo dokładny pomiar pulsu, a także przygotowane zestawy treningowe zachęcają do biegania, jazdy na rowerze czy pływania.

Minusy

Tak naprawdę inteligentne zegarki mają dwie największe wady.
 • Pierwszą z nich jest czas pracy na jednym cyklu ładowania, który zazwyczaj wynosi od jednego do około pięciu dni. Wyjątkiem jest w tym wypadku Huawei Watch GT Active, który jest w stanie działać nawet dwa tygodnie bez konieczności sięgania po ładowarkę. Jeśli podłączanie na noc zegarka nie stanowi dla ciebie problemu, to spokojnie możesz wybrać smartwatcha.
 • Dla niektórych, inteligentny zegarek nie będzie dobrym wyborem ze względu na jego gabaryty. Spanie ze smartwatchem nie zawsze jest komfortowe. Dla osób stawiających przede wszystkim na wygodę, lepsza będzie opaska fitness. 

Smartband – zalety i wady

Plusy

 • Opaski fitness odróżniają się od smartwatchy przede wszystkim rozmiarami. To niewielkie urządzenia, których konstrukcja przypomina pastylkę. Podłużna obudowa skrywa niewielki wyświetlacz o maksymalnej wielkości 0,90 cala. Dzięki temu opaska jest lekka i na ręce praktycznie jej nie czuć. Możesz w niej chodzić na spacer, spać, a także pływać.
 • Większość modeli oferuje wodoodporną obudowę.
 • Pod względem możliwości smartbandy nie są tak rozbudowane, jak smartwatche. To przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię. Dla przykładu Xiaomi Mi Band 4 jest w stanie wytrzymać ponad 2 tygodnie na baterii. Czas pracy to ogromny atut. 

Minusy

 • Ze względu na bardzo mały wyświetlacz, opaski fitness nie są w stanie wyświetlać tak dużej ilości informacji jak w przypadku smartwatchy. To powoduje, że zobaczysz jedynie numer telefonu osoby dzwoniącej lub początek wiadomości.
 • Jedną z wad smartbandów jest również brak rozbudowanych funkcji fitness. To raczej urządzenia do monitorowania podstawowych aktywności podczas dnia. Na rynku jest kilka urządzeń z sporą ilością funkcji, jednak ich cena jest dużo wyższa. 

Smartwatch czy smartband? Co lepsze? 

Odpowiadając na to pytanie, trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby. Smartwatch to stylowy dodatek, który jest wygodny w użytkowaniu. Ogromna ilość funkcji to doskonały wybór nie tylko dla gadżeciarzy, ale również osób uprawiających sport.

Smartband to z kolei fajny dodatek, którego nie trzeba co chwilę ładować. Na ekranie telefonu zobaczysz podstawowe informacje o liczbie kroków, czy przebytym dystansie.

Zarówno smartwatch, jak i smartband to doskonały wybór. Jeśli znasz swoje potrzeby, to bez problemu określisz, które z tych urządzeń będzie dla ciebie lepsze.