Data publikacji:

Wiosenny wyjazd? Zabierz ze sobą kamerkę sportową

Kamera sportowa podczas wiosennego wypadu będzie doskonałym wyborem praktycznie dla każdego. W naszym artykule zdradzamy na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele kamer sportowych są godne polecenia.
kamera sportowa

Kamera sportowa. Czy warto ją kupić?

Kamera sportowa to dobra alternatywa dla standardowego aparatu. Szczególnie warto ją kupić na wakacyjne wyjazdy. Dzięki niewielkim rozmiarom można ją zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.
Ale takie urządzenia są wykorzystywane również w sporcie. Kamera na rower sprawdzi się idealnie i pozwoli na uwiecznienie rozmaitych podróży. Możliwości tych niewielkich urządzeń są ogromne, dlatego warto mieć je w swojej torbie. Zarejestrowane wspomnienia w bardzo dobrej jakości na pewno po latach będą fajną pamiątką.

Czy każda kamera sportowa jest wodoszczelna?

Większość kamer sportowych jest wodoszczelnych w momencie, gdy założymy na nie specjalną obudowę. Inne modele wodoszczelną obudowę mają zintegrowaną, dlatego nie trzeba stosować żadnych dodatkowych akcesoriów.
Przed zakupem warto spojrzeć na specyfikację. Dobra kamera sportowa powinna mieć możliwość zanurzenia na głębokość nawet 10 metrów. Zwykle mało kto schodzi aż tak nisko, jednak dodatkowe kilka metrów zapasu gwarantuje, że nasza kamera nie ulegnie zalaniu. Nagrywanie filmów i robienie zdjęć pod wodą daje mega frajdę, dlatego warto dopłacić i wybrać wersję, która pozwoli na zanurzenie.
Jaka kamerka na motocykl będzie najlepsza? W tym wydaniu sprawdzą się także kamerki sportowe.

Jaką kamerę sportową kupić? Ważne parametry

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wielkość matrycy, jaką dysponuje. Im większa, tym będzie w stanie pochłonąć więcej światła, a to przełoży się na mniejszy poziom szumów i lepszą jakość obrazu. Najlepsze kamery sportowe mają matryce 1/1.3 cala, choć są na rynku modele z dużo większą, bo 1-calową matrycą.
Oczywiście w parze idzie rozdzielczość obrazu, jaki oferuje dany model. Jeśli zależy Ci na jak najlepszej jakości to wybór jest prosty - wybierz kamerę 4K. W droższych modelach jest to już standard i gwarancja, że materiały będą wyglądały naprawdę dobrze niezależnie od warunków w jakich przyjdzie Ci nagrywać.
Jeżeli masz ograniczony budżet, ale nadal zależy Ci na dobrej kamerze sportowej, to model z Full HD również dobrze sobie poradzi. Czasami lepiej wybrać porządny model z Full HD niż tanią kamerę z 4K. W tańszych modelach ta wysoka rozdzielczość nie zawsze jest widoczna, dlatego warto dobrze przejrzeć specyfikację.
kamera na rower
Kolejnym ważnym elementem jest zastosowany obiektyw. Im szerszy kąt widzenia, tym większy obszar będziesz w stanie zarejestrować. Standardowe pole widzenia waha się od 120 do 180 stopni. W sklepach znajdziemy również kamery 360 stopni, które składają się z dwóch obiektywów 180 stopni. Materiał jest następnie łączony w jeden, co wygląda bardzo ciekawie.
U niektórych producentów można kupić specjalne nakładki, które dodatkowo powiększają pole widzenia. To przydatne rozwiązanie jeśli wiesz, że będziesz nagrywać w niewielkiej przestrzeni. Musisz zdawać sobie sprawę, że szerokokątny obiektyw o polu widzenia np. 180 stopni będzie zapewniał zakrzywienie obrazu, które szczególnie w tańszych modelach wygląda bardzo słabo.
Kolejnym punktem, o którym trzeba wspomnieć, jest stabilizacja obrazu. Kamera rowerowa jest poddana silnym wstrząsom, wpływającym na poruszony i mało atrakcyjny materiał. Mechaniczna stabilizacja bardzo dobrze radzi sobie z kompensowaniem tych drgań. Niektóre modele mają również stabilizację mechaniczną, które po przetworzeniu obrazu redukują występujące na materiale wstrząsy. Najlepsze kamery nawet w ekstremalnych warunkach potrafią nagrać niezwykle płynny materiał.
Dobra kamera sportowa powinna być wyposażona w wyświetlacz o wielkości około 2 cali. Niezwykle przydatne są ekrany umieszczone z przodu obudowy. Podczas nagrywania możemy wprowadzić szybkie zmiany ustawień, a w niektórych wypadkach podejrzeć obraz. Dzięki temu nie musisz łączyć się z kamerą za pomocą smartfona, aby sprawdzić czy Twój kadr jest ustawiony dobrze. Kamery sportowe z dodatkowym ekranem to bardzo dobry i funkcjonalny dodatek.
Jednym z najważniejszych elementów każdej kamery sportowej jest wbudowana bateria. Im większa pojemność akumulatora, tym dłużej urządzenie będzie działać. Dobre kamery sportowe na jednym ładowaniu wytrzymują do około 3 godzin. Jeżeli planujesz dłuższe nagrywanie, to warto kupić wersję, w której do zestawu dorzucane są dwa dodatkowe akumulatory. To sprawi, że będziesz mógł korzystać z kamery bez konieczności jej ponownego ładowania.

Ile kosztuje najlepsza kamera sportowa?

Ceny kamer są bardzo zróżnicowane. Za najlepsze modele trzeba zapłacić 2-3 tys. złotych. Cena jest wyższa w momencie gdy decydujesz się na rozbudowaną wersję, która zawiera uchwyty, baterie oraz inne akcesoria. Ale dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nagrywaniem kamery sportowe do 500 zł także będą dobrym wyborem. Jeśli nie wymagasz idealnej jakości obrazu, a zależy Ci po prostu na pamiątce z wakacji lub wyjazdów, to taki zakup jest bardzo dobrym wyborem.

Kamerki sportowe – FAQ

Jakie funkcje powinna posiadać kamerka sportowa na wyjazd?
Dobra kamera sportowa powinna przede wszystkim nagrywać w wysokiej rozdzielczości. Najlepiej w 4K lub Full HD. Bardzo dobrze sprawdza się tryb zwolnionego tempa, czyli popularne slow motion. Absolutną podstawą jest tryb fotografowania. Bardzo fajne materiały można nagrać wykorzystując timelapse, czyli filmy poklatkowe, które wielogodzinne nagrywanie jest rejestrowane w formie kilkusekundowego filmu.

Jak długo nagrywa kamerka sportowa na jednym ładowaniu?
Tanie modele są w stanie wytrzymać około godziny, natomiast w tych droższych możemy rejestrować obraz nawet przez trzy godziny. Warto mieć ze sobą dodatkowe akumulatory, które podczas wyjazdów są bardzo wygodne w stosowaniu.

Czy kamerki sportowe są odporne na warunki pogodowe?
Tak, obudowy kamer sportowych są odporne na niekorzystne warunki. Producenci projektują je w taki sposób, aby wytrzymały kontakt z wodą, czy kurzem. Jeżeli planujesz używać swojej kamery w ekstremalnych warunkach to warto dokupić obudowę, która zagwarantuje dodatkową ochronę.

Czy kamerki sportowe są odpowiednie do nagrywania pod wodą?
Jak najbardziej! Wiele kamer sportowych jest w stanie nagrywać materiały na głębokości od 5 do 10 metrów. W przypadku profesjonalnego nurkowania lepiej zaopatrzyć się w dodatkową obudowę. Do rekreacyjnego pływania podstawowe zabezpieczenia wystarczą i nie musisz obawiać się o zalanie.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.