Data publikacji:

Jaką kamerę na rower wybrać? Polecane kamery sportowe na rower

Kamera na rower to doskonały wybór dla osób, które chcą zarejestrować swoją wyprawę i mieć z niej niepowtarzalną pamiątkę. W artykule dowiesz się, dlaczego warto kupić kamerę sportową, a także jakie modele są godne polecenia.
kamera na rower

Dlaczego warto kupić kamerę na rower?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym rowerzystą, kamera na rower będzie dla ciebie świetnym wyborem. Dlaczego? Podróżując rowerem po szosie, nieutwardzonej ścieżce czy górskim szlaku, odkrywasz nowe i niepowtarzalne miejsca. Podczas jazdy rozwijasz dużą prędkość, dlatego wiele elementów otoczenia może ci po prostu umykać. Nagrywanie rowerowego wypadu za pomocą kamery pozwoli ci na powrót do wspomnień w dowolnym momencie.
Plusem tego typu urządzeń są niezwykle kompaktowe rozmiary. Kamery montowane na kask rowerowy nie zajmują dużo miejsca, a ty już po chwili zapomnisz, że jakieś urządzenie znajduje się na głowie.
rankingu kamer sportowych znajdziesz urządzenia z coraz lepszymi matrycami, co pozwala nie tylko rejestrować wysokiej jakości filmy, ale również robić świetne zdjęcia. W ten sposób nie musisz zabierać ze sobą dużego i ciężkiego aparatu. Wodoszczelna obudowa zapewnia pełną ochronę, dlatego nawet w trudnych warunkach bez problemu wykonasz wymarzone ujęcia.

Jakie parametry kamer rowerowych są ważne?

W kamerach na rower kluczowa jest jakość rejestrowanego obrazu. Tańsze modele mają matryce, które rejestrują obraz w rozdzielczości HD. Jednak za standard należy uznać Full HD, który prezentuje się bardzo dobrze. Jeżeli zależy ci na absolutnie najwyższej jakości, a swoje materiały chcesz odtwarzać na dużym telewizorze lub najnowszych monitorach, to wybierz kamerę sportową 4K. Czterokrotnie więcej pikseli przekłada się na niesamowitą ostrość.
Jednak sama rozdzielczość to nie wszystko. Jazda na rowerze wiąże się z dużą dynamiką, dlatego bardzo ważne jest nagrywanie w odpowiednio dużej ilości klatek na sekundę. Najlepsze kamerki rowerowe nagrywają z prędkością 60 kl./s, co pozwala uzyskać bardzo dobry obraz nawet podczas szybkich scen. W przypadku nagrywania w 30 kl./s ilość rejestrowanych obrazów jest mniejsza, przez co podczas oglądania materiału można odnieść wrażenie zacinania.
Kamery sportowe na rower mogą nagrywać również w zwolnionym tempie z prędkością 120 kl./s lub 240 kl./s. Im większa liczba klatek, tym wolniejszy obraz można zarejestrować. Takie ujęcia wyglądają bardzo efektownie, szczególnie podczas jazdy na rowerze.
Jazda na rowerze jest niezwykle dynamiczna, co ma bezpośredni wpływ na wibracje kamery. Aby obraz był płynny, urządzenie musi dysponować dobrą, cyfrową stabilizacją obrazu.
Dużą popularnością cieszą się kamerki na kask rowerowy ze stabilizacją 3-osiową. Jednak tacy producenci jak GoPro wprowadzają stabilizację kilkuosiową, która zapewnia jeszcze lepszą płynność oraz stabilność obrazu. Przy spokojnej, rekreacyjnej jeździe kamera sportowa z nieco gorszą stabilizacją poradzi sobie bez problemu. W przypadku jazdy po górskich ścieżkach warto zdecydować się na nieco droższy model.

Jakie akcesoria do kamery sportowej?

Jakie akcesoria do kamer sportowych na rower znajdziesz w sklepach? Kable i przewody, osprzęt wodny (w tym wodoodporne obudowy), ekrany, przyssawki, stabilizatory, gimbale i teleskopy. Dalej: szelki, opaski, rękawice, torby i pokrowce oraz oczywiście mikrofony, filtry i adaptery. 
Tak szeroka gama nie oznacza jednak, że musisz od razu kupować wszystko. Dopasuj akcesoria do swoich potrzeb. Dzięki nim będzie można nagrywać lepsze filmiki, cieszyć się z dłuższego zasilania oraz mieć przyjemność sprawniejszego użytkowania rowerowej kamery sportowej. Jednak powiemy jedno: akcesoria do kamery sportowej, bez których się nie obejdziesz, to stabilizatory. Pozwolą ci one na stworzenie stabilnych, płynnych i gładkich ujęć. I to niezależnie od panujących warunków!
Już nawet średniej klasy sprzęt tego rodzaju sprawia, że w nagraniu nie widać trzęsienia, które powstaje podczas jazdy rowerem, a które nagrywasz kamerką.

Jaką kamerę na rower wybrać? Polecane kamery sportowe na rower

GoPro Hero 8

To obecnie jedna z najlepszych kamer sportowych na rower, jakie możemy znaleźć w sklepach. Nagrywanie w rozdzielczości 4K i 60 kl./s gwarantuje perfekcyjny obraz. Dodatkowo kamera dysponuje nową stabilizacją HyperSmooth 2.0, która ma kilka poziomów stabilizacji. W ten sposób nawet najbardziej dynamiczna jazda na rowerze zostanie zarejestrowana w sposób płynny.
Nie musisz być profesjonalistą, aby twoje materiały wyglądały świetnie. Wystarczy skorzystać z dodatkowych funkcji, takich jak LiveBurst, TimeWarp 2.0, czy SuperPhoto HDR. W ten sposób zarówno zdjęcia, jak i filmy będą jeszcze lepsze! Zarejestrowane materiały możesz podejrzeć na dwucalowym wyświetlaczu. Plusem GoPro Hero 8 jest również ogromny wybór akcesoriów, także tych przeznaczonych do jazdy na rowerze!

DJI Osmo Action

Świetnie zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że DJI Osmo Action również stanowi znakomitą propozycję kamery na rower. Urządzenie nagrywa filmy w rozdzielczości 4K i 60 kl./s. Technologia HDR wspomaga obraz i sprawia, że przejście z różnych typów oświetlenia jest bardzo płynne.
Stabilizacja RockSteady składa się z inteligentnych algorytmów oraz elektronicznej stabilizacji obrazu. W ten sposób obraz jest stabilny niezależnie od sytuacji. Niewielki ekran został umieszczony na przodzie kamery, co pozwala na łatwe ustawianie kadrów i wykonywanie selfie. Cała konstrukcja została zabezpieczona przed wodą, temperaturą i uderzeniami. Za około 1000 złotych to bardzo dobra kamera sportowa na rower.

Lamax X9.1

Kamera sportowa do 500 złotych to propozycja dla osób, które mają ograniczony budżet. Kamera na rower nagrywa w natywnym 4K i 30 kl./s. Jeżeli chcesz, aby obraz był bardziej płynny, to 60 kl./s można ustawić przy rozdzielczości Full HD.
Wbudowany żyroskop oraz sześcioosiowa stabilizacja optyczna powodują, że ujęcia wyglądają naprawdę dobrze. Producent zastosował również tryb HDR, a także Slow Motion. Całość uzupełnia moduł Wi-Fi, umożliwiający przesyłanie danych na smartfona.

DJI Action 2 Dual Screen Combo

Kamera na rower DJI Action 2 Dual Screen Combo – kamera na rower ze stabilizatorem – odpowiemy, jeśli zapytasz: co zamiast GoPro10? To! DJI Action 2 jest mniejsza i wygodniejsza od porównywanej z nią „koleżanki po fachu”. Ma także znacznie szerszy kąt widzenia.
Jest świetna w filmowaniu z bliska oraz przy nagrywaniu dynamicznych ujęć. Ta kamera może nagrywać wideo 4K w 120 kl./s w bardzo wysokiej jakości w świetle dziennym. Nagrywanie nocą nie przynosi oczekiwanych rezultatów z efektem wow. Waga sprzętu to 56 gramów przy wymiarach 39 × 39 × 22,3 mm.

SJCAM SJ5000X Elite

Wodoszczelna kamera na rower (sportowa) z funkcją wideorejestratora (ten wideorejestrator rowerowy może posłużyć też jako wideorejestrator do samochodu) oraz wodoszczelną obudową (do 30 metrów pod wodą)! Jest niedroga, nagrywa wideo 4K w 24 kl./s, a także Full HD w 60 kl./s. Kąt widzenia to 170 stopni. Jest to prosty sprzęt, który nadaje się raczej dla początkujących filmowców niż zaawansowanych „graczy” (nie spełni wysokich oczekiwań).

KODAK PixPro SP360 4K Pakiet Extreme

Jaka kamera na rower do 1000 złotych? KODAK PixPro SP360 4K Pakiet Extreme. Uwaga – w teorii jest to kamera 360 stopni. W praktyce chodzi tu o materiały panoramiczne, a nie w pełni sferyczne, bo jej pole widzenia to (tylko czy aż?) 235 stopni. Nagrywa filmy 4K w 30 kl./s. Sprzęt jest na rynku od kilku lat i jest dość popularny, bo… jest odporny na zachlapania i wstrząsy. Niestraszny jej upadek z wysokości dwóch metrów. 

LAMAX Action X7.1 Naos

Tania kamera do roweru – LAMAX Action X7.1 Naos – dobra opcja dla szukających niedrogiego sprzętu. Dokup gimbal, a będziesz zadowolony z efektów swoich nagrań. Jeśli tego nie zrobisz, na filmikach będziesz widział mocne trzęsienie (co niestety jest typowe dla sprzętu RTV z tej półki cenowej). Ma szerokokątny obiektyw 170 stopni, nagrywa filmy 2,7K w 30 kl./s, robi zdjęcia 16 Mpix. Ta kamera sportowa na rower jest prosta w obsłudze.
Jaka kamera na kask rowerowy? Najlepiej mała (minikamera na rower), solidnie przymocowana, redukująca wstrząsy. Dobra kamera na rower szosowy to oferta m.in. firmy SJCAM (np. SJ8 Air, SJ7 Star, SJ4000).

Czy kamera wsteczna do roweru to potrzebny gadżet?

Jeśli twoja jazda na rowerze przypomina czasem sport ekstremalny w dżungli aut, chodników i niewyraźnego oznakowania na jezdni, pomyśl o zakupie kamery na rower. Montowana do sztycy podsiodłowej kamera (kamera wsteczna do roweru) nie jest bowiem zwykłym gadżetem. Jej rolą jest dbanie o twoje bezpieczeństwo. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.