Data publikacji:

Dom i mieszkanie dla alergika. Ten sprzęt AGD ci pomoże!

Osoby zmagające się z rozmaitymi alergiami mogą ułatwić sobie życie poprzez wymianę sprzętów AGD na takie, które będą dla nich bardziej przyjazne. Podpowiadamy, jakie urządzenia warto wybrać, a także na co zwrócić uwagę przy zakupie! Sprawdź nasze propozycje.
dom dla alergika

Dlaczego zakup odpowiedniego sprzętu AGD dla alergika jest tak ważny?

W każdym domu oraz mieszkaniu alergicy są narażeni na występowanie roztoczy spowodowanych kurzem, ale również zarodkami pleśni czy grzybów. Czasami może okazać się, że na złe samopoczucie wpływa sierść psa lub unoszące się w powietrzu pyłki. Bardzo dużym problemem dla alergików jest również smog, który w sezonie grzewczym daje się szczególnie we znaki. To wszystko ma wpływ na gorsze samopoczucie osoby z alergią.
Przy wyborze sprzętów AGD cel jest bardzo prosty - mają one usuwać jak najwięcej szkodliwych roztoczy lub drobnoustrojów. Najlepiej wybierać takie urządzenia, które są w stanie wyłapać do 99,99% szkodliwych alergenów. Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę czy dany sprzęt ma dedykowane funkcje dla alergików. Wówczas masz pewność, że sprzęt jest skuteczniejszy niż ten standardowy.
Dobrze oczyszczone mieszkanie lub dom będzie miejscem, w którym będzie można oddychać pełną parą i poczuć się zdecydowanie lepiej. Wymiana sprzętu AGD wśród osób uczulonych jest pierwszym krokiem do zmiany na lepsze.

Sprzęt AGD, który w domu i mieszkaniu dla alergika. Oczyszczacz powietrza

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia mieszkania lub domu dla alergika jest dobry oczyszczacz powietrza. Najlepiej wybierać model, który ma kilkustopniowy system filtracji. Oprócz filtra HEPA urządzenie powinno mieć filtr wstępny oraz filtr węglowy. Takie połączenie sprawia, że oczyszczacz jest w stanie usunąć do 99,97% cząsteczek pyłu o wielkości 0,26 um. W ten sposób urządzenie zatrzymuje szkodliwe pyły PM 2,5, ale również inne alergeny znajdujące się w powietrzu.  Oczyszczacz powietrza dla alergika to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci!

Polecane oczyszczacze powietrza dla alergików

Samsung AX34R3020WW

Kompaktowy i skuteczny oczyszczacz powietrza będzie idealny do małego mieszkania. Urządzenie zostało wyposażone w system 3 filtrów, które pozbywają się do 99,97% zanieczyszczeń. Przydatny jest czujnik gazu i pyłu będący w stanie rozpoznać również formaldehyd. Wydajność do 34 m2 i 5 trybów pracy pozwalają skutecznie oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Dobre opinie potwierdzają, że jest to niedrogi, ale bardzo skuteczny oczyszczacz.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Niezwykle popularny oczyszczacz powietrza jest wybierany przez użytkowników głównie ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Wysokowydajny filtr z węglem aktywnym jest w stanie zatrzymać do 99,97% cząsteczek o wielkości do 0,3 μm.
Bardzo dobra wydajność do 400 m3/h przy utrzymaniu niskiego poziomu hałasu do 32,1 dB, to wyniki które zachęcają do zakupu. Zaletą tego modelu jest możliwość sterowania za pomocą smartfona z dowolnego miejsca. Jeśli szukasz eleganckiego i funkcjonalnego oczyszczacza, to ten model będzie dla Ciebie znakomitym wyborem.

Nawilżacz powietrza w mieszkaniu alergika

Suche powietrze w domu jest prawdziwą zmorą alergików. Wysuszenie błon śluzowych sprawia, że bakterie oraz wirusy mogą się szybciej rozwijać. Taki stan prowadzi również do uporczywego kaszlu, a także łatwiejszego wdychania kurzu oraz roztoczy. Suche powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie, co potwierdziły badania. Dlatego jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia alergika powinien być nawilżacz powietrza.
Nawilżacze parowe sprawdzają się bardzo dobrze i są przede wszystkim skuteczne. Warto je wybrać głównie ze względu na bardzo dobry stosunek jakości do ceny, ale również świetną wydajność. Pewną alternatywą są nawilżacze wykorzystujące ultradźwięki. To innowacyjne rozwiązanie gwarantuje dobrą skuteczność. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zwierzęta źle reagują na takie urządzenia i może okazać się, że lepszym wyborem będzie klasyczny nawilżacz parowy.
Trzecim rodzajem urządzeń są nawilżacze ewaporacyjne, które wykorzystują odparowywanie wody do nawilżania pomieszczenia. Skroplone powietrze przepływa przez matę ewaporacyjną i jednocześnie pozbywa się kurzu oraz roztoczy z powietrza. Tego typu urządzenia są nieco droższe, ale gwarantują wysoki poziom skuteczności.

Polecane nawilżacze powietrza dla alergików

Smart Mi Evaporative Humidifier 2

Znakomity nawilżacz powietrza dysponuje wydajnością na poziomie 260 ml/h i jest w stanie nawilżyć pomieszczenia o wielkości do 40 m2. Automatyczne odparowanie wody trwa przez maksymalnie 16 godzin, a zintegrowany panel dotykowy pozwala na łatwe sterowanie. Świetne opinie potwierdzają, że jest to jeden z najlepszych modeli na rynku.

Xiaomi Smart Humidifier 2 Lite

Jeżeli szukasz ultradźwiękowego nawilżacza powietrza w rozsądnej cenie, to produkt Xiaomi jest ciekawą propozycją. Według producenta jest on w stanie osiągnąć wydajność na poziomie 300 ml/h, co przekłada się na usuwanie 99,9% bakterii. Ciche działania na poziomie 38 dB sprawia, że urządzenie nie przeszkadza podczas codziennego funkcjonowania. Całość dopełnia eleganckie wzornictwo, które będzie pasować do dowolnego pomieszczenia.

Odkurzacze dla alergika

Unoszący się w powietrzu kurz jest prawdziwą zmorą osób zmagających się z alergiami. W standardowych odkurzaczach workowych zdarza się bardzo często, że zasysane powietrze uwalniane jest ze zbiornika, przez co powietrze nadal jest zanieczyszczone. Zdecydowanie lepiej w tej roli sprawdza się odkurzacz dla alergika z filtrem wodnym.
Wszystkie nieczystości wpadają do zbiornika wypełnionego wodą. W ten sposób zatrzymywane są szkodliwe alergeny oraz drobiny kurzu. W ten sposób masz pewność, że czyste powietrze jest uwalniane, co wpływa na zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania.

Polecane odkurzacze dla alergików

Thomas Aqua+ Pet& Family Plus

To zdecydowanie jeden z najefektywniejszych odkurzaczy wodnych na rynku. Przede wszystkim mamy możliwość bardzo dokładnego pozbycia się sierści zwierząt, a dzięki funkcji prania będziesz w stanie odświeżyć tapicerkę oraz dywany!
Filtracja wodna jest bardzo skuteczna przez co uwalniane jest czyste, delikatnie nawilżone powietrze. Odkurzacz maksymalnie osiąga moc 1700 W, co jest świetnym wynikiem patrząc na konkurencję. Odkurzacz nie jest tani, ale gwarantujemy, ze sprawdzi się w domu jak i mieszkaniu doskonale!

Pralki do mieszkania alergika

Roztocza i alergeny przedostają się również do odzieży, dlatego na liście niezbędnych sprzętów AGD musi znaleźć się odpowiednia pralka. Funkcja prania w wysokiej temperaturze jest jednym ze sposobów na pozbycie się alergenów. W niektórych modelach znajdziemy funkcję aktywnego tlenu, który nawet przy niskich temperaturach dokładnie oczyszcza odzież. Podczas wyboru warto także spojrzeć na modele, które mają dedykowane programy stworzone z myślą o alergikach. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.