Data modyfikacji:

Test kamery samochodowej Mio MiVue 955WD

Kamera samochodowa Mio MiVue 955WD rejestruje obraz zarówno z przodu, jak i z tyłu. W nowym modelu zastosowano podzespoły, które mają zagwarantować lepszą jakość obrazu. Sprawdzamy, jak wideorejestrator wypada w codziennym użytkowaniu!

Mio MiVue 955WD

Mio MiVue 955W – pierwsze wrażenia i konfiguracja

Kompaktowe kamery samochodowe to jeden z ulubionych gadżetów wielu kierowców. Możliwość zarejestrowania i wykorzystania później materiału filmowego jako dowodu w przypadku kolizji czy wypadku jest nieocenioną pomocą. Wideorejestratory nieraz już pozwoliły na złapanie i ukaranie piratów drogowych. Należy jednak pamiętać, że materiał będzie użyteczny tylko wtedy, gdy będzie charakteryzował się wysokim poziomem szczegółowości. Do naszej redakcji trafiła kamera samochodowa Mio MiVue 955WD, która ma spełnić to zadanie.

Mio MiVue 955WD

Po rozpakowaniu pierwsze wrażenia są pozytywne. Obie kamery wykonano bardzo solidnie! Przednia ma zintegrowany wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 2.7 cala. Dzięki temu wszystkie ustawienia możemy wprowadzać na bieżąco bez konieczności sięgania po dedykowaną aplikację, o której więcej opowiem w dalszej części testu. Obie kamery są regulowane, dlatego pole widzenia można z łatwością dostosować do każdego pojazdu.

Mio MiVue 955W

Przednia kamera została wyposażona w cztery przyciski funkcyjne. Jeden z nich jest pomarańczowy i służy do nagrywania awaryjnego w nagłych sytuacjach.

Kamera przednia ma złącze USB typu B, natomiast kamera tylna – złącze micro USB. Oczywiście zestaw obejmuje komplet kabli, w tym 8-metrowy przewód do montażu z tyłu. Z podłączeniem nie będzie problemów.

Mio MiVue 955W

Sama konfiguracja kamery przebiega błyskawicznie. Po wybraniu języka i ustawieniu aktualnej godziny urządzenie jest w zasadzie gotowe do pracy. Warto pamiętać, aby przed wyruszeniem w trasę zaopatrzyć się w kartę pamięci, najlepiej o pojemności 128 GB. Producent zoptymalizował pliki zapisywane w formacie MP4, ale i tak warto mieć więcej pamięci, aby cała trasa mogła zostać zarejestrowana.

Podłączenie kamery tylnej nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych działań. Jest ona wykrywana automatycznie i po ruszeniu rozpoczyna rejestrowanie obrazu. Mio MiVue 955WD to kamera, która jest prosta i intuicyjna, za co należy się jej pochwała!

Mio MiVue 955W

Jakość obrazu to pozytywne zaskoczenie!

Mio MiVue 955W to kamera samochodowa, która ma zapewnić świetny obraz w praktycznie każdych warunkach. Producent zastosował większą matrycę o wielkości 1/1.8”, co oznacza że jest ona większa 1,7-krotnie od standardowych sensorów stosowanych w wideorejestratorach. Taka zmiana oznacza, że kamera będzie w stanie pochłonąć więcej światła, co przełoży się na wyższą jasność, a także mniejszy poziom szumów. Rozdzielczość 8 Mpix może wydawać się dość skromna, ale w tym wypadku jest w zupełności wystarczająca.

Mio MiVue 955W

Na tym nie koniec nowości, ponieważ w tym modelu zastosowano funkcję HDR odpowiedzialną za optymalizację scenerii pod kątem kontrastu, jasności oraz kolorów. Technologia wykorzystuje łączenie klatek, co również przekłada się na lepszą ostrość. Mimo że Mio MiVue 955W jest w stanie nagrywać obraz w rozdzielczości 4K, to funkcja HDR działa tylko w rozdzielczości 2,5K.

Tylna kamera MiVue E60 korzysta z sensora optycznego STARVIS o rozdzielczości 5 Mpix i jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 2.5K, 1440p przy 30 klatkach na sekundę. Również tutaj mamy funkcję HDR! Taka konfiguracja powinna wystarczyć do zarejestrowania dobrego materiału. Obie kamery mają optykę z polem widzenia 140 stopni. Dzięki temu możliwe jest uchwycenie dwóch, a nawet trzech pasów ruchu.

Mio MiVue 955W

W praktyce okazuje się, że obie kamery sprawdzają się świetnie. W dobrych warunkach oświetleniowych obraz jest niezwykle szczegółowy, a kolory dobrze odwzorowane. Nawet pod słońce obraz jest wyraźny i to cieszy, ponieważ odczytanie numerów rejestracyjnych innego pojazdu nie stanowi najmniejszego problemu. Optymalizacja scenerii dostosowuje się do zmieniających się warunków – i to kolejna zaleta.

Po zmroku rejestrator samochodowy nie rozczarowuje. Oczywiście, poziom szczegółowości jest trochę niższy, ale nadal kamera spełnia swoje zadanie i obraz jest na tyle czytelny, że można wyciągnąć z niego niezbędne informacje. Widać, że zastosowano algorytmy odpowiadające za redukcję szumów oraz zwiększenie ostrości. Jakość obrazu z tylnej kamery jest nieco gorsza. Najbardziej jest to widoczne w momentach, gdy w kadrze pojawia się więcej świateł. Jednak gdy pojazd zbliży się na mniejszą odległość, to widoczność jest już znacznie lepsza!

Dodatkowe funkcje to mocna strona kamery samochodowej!

Oprócz nagrywania Mio oferuje szereg dodatkowych funkcji! Jedną z najbardziej przydatnych jest ostrzeganie przed pojawiającymi się fotoradarami oraz odcinkowym pomiarem prędkości. Rzeczywiście, sprawdziłem i fotoradary przynajmniej w mojej najbliższej okolicy pokrywają się z wysyłanymi ostrzeżeniami. Dla każdego kierowcy taki komunikat będzie niezwykle cenną informacją.

Co ciekawe, urządzenie pokazuje dystans oraz czas do zbliżającego się fotoradaru. W ten sposób jesteś w stanie precyzyjnie określić, gdzie dokonywany jest pomiar prędkości.

Rejestrator tylny ma wbudowany sensor ostrzegający o kolizji wstecznej. Jeżeli jakiś samochód zbliży się za bardzo do Ciebie, to natychmiast zostaniesz o tym poinformowany i będziesz w stanie odpowiednio zareagować.

Mio MiVue 955W

Jak wypada dedykowana aplikacja?

Mio MiVue 955WD współpracuje z dedykowaną aplikacją MiVue Pro App dostępną na urządzeniach z iOS i Androidem. Połączenie z kamerą jest możliwe przez zeskanowanie kodu QR lub ręczne połączenie przez WiFi. Zdecydowanie szybsza i łatwiejsza jest pierwsza metoda. Po kilku sekundach kamera nawiązuje połączenie.

Podgląd na żywo pozwala dodatkowo sprawdzić, czy pole widzenia jest poprawnie ustawione. Ale z perspektywy kierowcy dużo ważniejsza jest możliwość szybkiego wysyłania materiałów filmowych. W przypadku kolizji lub uderzenia kamera automatycznie zapisuje plik w folderze zdarzeń i może wysłać go bezpośrednio na urządzenie mobilne. Ponadto mamy możliwość wykonywania kopii zapasowych oraz aktualizacji. Interfejs aplikacji jest bardzo czytelny, dlatego z łatwością znajdziesz poszczególne funkcje.

Mio MiVue 955W
Mio MiVue 955W

Dlaczego warto dokupić Mio MiVue Smartbox III?

Jedną z ważniejszych funkcji kamery Mio MiVue 955WD jest inteligentny tryb parkingowy, który w momencie wykrycia ruchu bądź uderzenia rozpoczyna nagrywanie materiału. To przydatne rozwiązanie, dzięki któremu możemy mieć dowód na uszkodzenie pojazdu.

Do działania niezbędny jest dodatkowy zestaw MiVue Smartbox III, czyli dodatkowy moduł zasilający dostosowany do instalacji w autach osobowych 12V oraz ciężarowych 24V. Akcesorium jest podłączane bezpośrednio do instalacji elektrycznej i nie obciąża akumulatora. Producent pozwala na ustawienia maksymalnego czasu pracy wynoszącego od 6 do 24 godzin. Tym samym możesz zdecydować, jak długo kamera samochodowa ma być zasilana. SmartBox III może zasilać dowolną kamerę Mio wykorzystującą port Mini USB. Koszt takiego urządzenia nie jest duży, a korzyści ogromne!

Mio MiVue 955W

Czy warto kupić kamerę samochodową Mio MiVue 955WD?

Mio MiVue 955WD to kompaktowy zestaw kamer samochodowych, który w rękach każdego kierowcy sprawdzi się bardzo dobrze. Niewątpliwie najmocniejszą stroną tego modelu jest bardzo dobra jakość obrazu zarówno z kamery przedniej, jak i tylnej. Dzięki dodatkowym ostrzeżeniom o zbliżających się fotoradarach czy odcinkowych pomiarach prędkości urządzenie zyskuje kolejne plusy. Dobrze wypada również dedykowana aplikacja, która zapewnia stabilne połączenie i tak naprawdę rozszerza możliwości samego urządzenia.

Mio MiVue 955W

Do ideału zabrakło zastosowania nowoczesnych portów USB typu C, które sprawdziłyby się znacznie lepiej. Jednak ostatecznie ich brak można zaakceptować, ponieważ w zestawie znajduje się kompletny zestaw przewodów. Mio MiVue 955WD to zestaw kamer charakteryzujący się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Za około 1000 złotych otrzymujemy wszystko, co niezbędne do rejestrowania obrazu w wysokiej jakości!

Zdjęcia i wideo: Bartłomiej Mazurek

Artykuł sponsorowany

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.