Data publikacji:

Czy warto inwestować w aparaty natychmiastowe?

Aparaty natychmiastowe pozwalają poczuć smak prawdziwej fotografii analogowej. Sprawdzamy, dla kogo taki sprzęt będzie dobrym wyborem oraz jakie modele są aktualnie najpopularniejsze.
aparat natychmiastowy

Aparat natychmiastowy. Dlaczego warto go kupić? 

Na pytanie czy warto kupić aparat natychmiastowy odpowiedź praktycznie zawsze brzmi - jak najbardziej tak! Przede wszystkim takie urządzenia są stosunkowo tanie i wejście w świat analogowej fotografii nie jest aż tak drogie jak w przypadku fotografii cyfrowej. Ale te aparaty warto kupić również ze względu na wyjątkowe wspomnienia, które można kolekcjonować na specjalnie przygotowanych albumach.
Aparaty natychmiastowe nie wymagają praktycznie żadnych umiejętności, ponieważ mają dedykowane tryby przygotowane na różne warunki oświetleniowe. Wystarczy przekręcić pokrętło i można robić zdjęcie!
Sprawdź, jaki aparat do nagrywania filmów wybrać

Polaroid aparat natychmiastowy. Dla kogo będzie dobrym wyborem? 

Tak naprawdę aparat natychmiastowy to doskonały wybór dla każdego miłośnika fotografii. Jeżeli lubisz zdjęcia, ale nie chcesz zagłębiać się w skomplikowane ustawienia, a po prostu chcesz utrwalać wspomnienia na niewielkich odbitkach, to takie urządzenie będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.
Aparaty do zdjęć natychmiastowych bardzo dobrze sprawdzają się dla dzieci. Ich wygląd zachęca do użytkowania, a możliwość wykonania rozmaitych fotografii daje dużo frajdy. Aparaty typu polaroid są dobrym wyborem dla maluchów w praktycznie każdym wieku!
Pamiętaj, że dobry aparat fotograficzny dla profesjonalisty nie może równać się z prostym aparatem natychmiastowym. Nie jest to więc opcja dla najbardziej wymagających.

Czym powinien się charakteryzować aparat fotograficzny natychmiastowy? 

Wybierając aparat natychmiastowy nie musisz zagłębiać się w skomplikowaną specyfikację, bo wszystkie tego typu aparaty oferują podobną jakość. Ważniejsze przy wyborze jest zdecydowanie o wielkości wkładów, którą będzie obsługiwał dany model. W aparatach Instax Mini rozmiary wkładów wynoszą 54x86 mm, natomiast w szerszej wersji Square wymiary wynoszą 86x72 mm. W sprzedaży możemy także znaleźć bardzo duże odbitki z serii Wide, które mają 86x108 mm. Trzeba sobie zdawać sprawę, że ta decyzja jest kluczowa, ponieważ aparaty obsługują tylko jeden rozmiar. To oznacza, że aparat Square nie obsłuży wkładów Mini.
Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na sposób zasilania aparatu. W niektórych modelach stosowane są klasyczne baterie AA. Znacznie wygodniejsze są urządzenia z wbudowanym akumulatorem. Na jednym ładowaniu można zużyć nawet 10-15 wkładów w zależności od wersji. Ładowanie jest wygodniejsze, a ty nie musisz martwić się o to czy masz przy sobie dodatkowe baterie.

Ile kosztuje natychmiastowy aparat fotograficzny?

Ogromnym plusem aparatów natychmiastowych jest ich niewygórowana cena. Najprostsze modele kosztują około 250-300 złotych. Za 10 wkładów trzeba zwykle zapłacić około 30 złotych. W przypadku wersji z większymi wkładami trzeba zapłacić około 400-500 złotych. Najdroższą opcją jest aparat fotograficzny do 1000 zł i w porównaniu do podstawowych wersji ma nieco bardziej rozbudowane funkcje.

Aparaty natychmiastowe – FAQ

Czy aparaty natychmiastowe są odpowiednie dla profesjonalnych fotografów?
Dla osób zajmujących się fotografią może to być dobry sposób na tworzenie dodatkowej pamiątki lub kolekcji zdjęć z klientami. Jednak niewielkie odbitki aparatu natychmiastowego nie spełniają standardów, jakie profesjonalny fotograf musi spełniać.

Jakie są różnice między aparatami natychmiastowymi a cyfrowymi?
W aparatach cyfrowych wykonane zdjęcie jest zapisywane na karcie pamięci. W przypadku fotografii natychmiastowej jest zupełnie inaczej, ponieważ ujęcie jest drukowane niemal natychmiast po zrobieniu. To sprawia, że użytkownik musi liczyć się z tym, że złe dobranie parametrów może skończyć się słabą jakością. W aparatach cyfrowych możemy wykonywać wiele ujęć praktycznie bez ograniczeń. W aparatach natychmiastowych jeden pakiet wkładów zawiera około 10 odbitek.

Czy smartwatche są kompatybilne ze wszystkimi smartfonami?
Większość smartwatchy tak, ale takie modele jak np. Apple Watch integrują się wyłącznie z telefonami Apple. Przed zakupem warto sprawdzić specyfikację.

Jak długo trwa wywołanie zdjęć w aparatach natychmiastowych?
Wywołanie zdjęcia za pomocą aparatu natychmiastowego trwa około kilkunastu sekund. Po jego zrobieniu powinniśmy odczekać około minuty, aby obraz pojawił się na odbitce. Czas może być uzależniony od temperatury na zewnątrz. Cały proces nie powinien jednak trwać więcej niż 2 minuty.

Czy jakość zdjęć z aparatów natychmiastowych jest porównywalna z cyfrowymi?
Niestety nie, jednak trudno stwierdzić, że jest to minus aparatów natychmiastowych. Nieco niższa jakość fotografii daje niepowtarzalny analogowy klimat. Mamy wrażenie jakby dane ujęcie było zrobione wiele lat wcześniej. Jeśli lubisz takie fotografie, to na pewno warto mieć aparat natychmiastowy. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że tradycyjnej fotografii cyfrowej nie da się porównać do tej analogowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.