Data publikacji:

Czy iPhone dla seniora to dobry pomysł? Który model wybrać?

Telefony Apple cieszą się popularnością nie tylko ze względu na świetny wygląd, ale również bezproblemową i intuicyjną obsługę. Czy w takim razie iPhone będzie dobrym wyborem dla seniora? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku!
iphone dla seniora

Czy iPhone dla seniora to dobry pomysł?

Smartfony Apple na przestrzeni lat zyskały ogromną popularność i mogłoby się wydawać, że raczej są one kierowane do młodszych użytkowników. System iOS został zaprojektowany przez amerykańskiego producenta w taki sposób, aby można było korzystać z niego niemal natychmiast po wyciągnięciu z pudełka.
Ekran główny jest bardzo czytelny i w zasadzie od razu wiemy, gdzie znajdują się ustawienia, wiadomości i inne przydatne aplikacje. Dla użytkowników Androida telefony Apple są dość zamknięte i nie mają aż tak dużych możliwości personalizacji. To dla starszych osób może być zaletą, bo mają na wyciągnięcie ręki to, czego potrzebują najbardziej. Sklep z aplikacjami AppStore zawiera całą masę przydatnych apek, które pozwalają na zainstalowanie czytników ebooków, radia internetowego oraz wielu innych.
Apple swoje smartfony wspiera przez wiele lat od premiery. Zwykle jest to okres 5-6 lat wydawania regularnych aktualizacji systemu iOS wraz z poprawkami zabezpieczeń. To ważne, ponieważ smartfony amerykańskiego producenta działają bezproblemowo i praktycznie nie trzeba z nimi nic więcej robić. Z czasem może być konieczna wymiana baterii, ale to dotyka praktycznie każdego nowoczesnego smartfona. 
Jeśli cała rodzina korzysta z iPhone’ów, to komunikacja z urządzeniami jest ułatwiona, ponieważ można prowadzić rozmowy za pośrednictwem Face Time, a także wysyłać wiadomości tekstowe przez aplikację Wiadomości. Ponadto mamy bardzo przydatną funkcję „Znajdź”. Rodzina może mieć wgląd w aktualną lokalizację seniora, co jest niezwykle ważne. Dodatkowo od modelu 14 mamy funkcję wykrywania wypadków, która natychmiast powiadamia służby oraz bliskie osoby. Smartfony Apple są niezwykle funkcjonalne i dzięki temu można zapewnić seniorowi bezpieczeństwo oraz być z nim w stałym kontakcie.
Na tym nie koniec, ponieważ Apple przygotowało ogromną ilość dodatkowych funkcji znajdujących się w zakładce Dostępność. Możemy tam zwiększyć wielkość interfejsu, zarządzać wielkością czcionek, włączyć funkcję odczytywania wiadomości, czy wspomagania pisania tekstów. Dla osób niedowidzących również przygotowano kilka udogodnień.
Na koniec należy wspomnieć o funkcji skrótów, która automatyzuje wiele zadań. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby dodać przypomnienia, ustawić minutnik, szybko przejść do galerii zdjęć czy do ulubionego kontaktu. To oczywiście tylko kilka przykładów, bo ta aplikacja ma ogromne możliwości!
Wszystkie te cechy sprawiają, że model od marki Apple to dobry wybór na smartfon dla seniora.

Wady smartfonów Apple dla seniorów

Tak naprawdę smartfony Apple mają jedną ogromną wadę. Jest nią wysoka cena. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na najnowszy model, to musimy mieć przygotowane około 2 tys. złotych na podstawowy model. To całkiem sporo, ale trzeba pamiętać, że iPhone to zakup na lata, dlatego senior nie będzie musiał aż tak często wymieniać telefonu na nowy.

Polecane telefony Apple dla seniorów

Jaki będzie najlepszy iPhone dla starszej osoby? Zobacz wybrane przeze mnie propozycje.

iPhone 15 Plus

iPhone 15 Plus to doskonały telefon, który może być wykorzystany przez seniora. Jego największą zaletą jest duży i czytelny wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości 1290x2796 px. Dzięki temu przeglądanie stron internetowych, czy mediów społecznościowych jest dużo wygodniejsze. Smartfon dysponuje również bardzo dobrym procesorem, pojemną baterią oraz zestawem aparatów fotograficznych. Dla wymagającego użytkownika jest to najlepszy wybór!

iPhone 14

iPhone 14 od nowszego modelu różni się brakiem portu USB-C oraz dynamicznej wyspy czyli interaktywnego wycięcia w ekranie. Jednak cena urządzenia jest niższa i dodatkowo mamy takie funkcjonalności jak wykrywanie wypadków. Sam smartfon ma bardzo dobry zestaw dwóch aparatów 12-megapikselowych oraz baterię wystarczającą na cały dzień użytkowania.
Ekran o wielkości 6,1 cala jest czytelny i odpowiednie duży, aby przeczytać wszystkie treści. Ponadto mamy dobry stosunek jakości do ceny, dlatego warto ten model wziąć pod uwagę podczas zakupów!

iPhone 13 Mini

Ta wersja iPhone’a jest dedykowana dla osób, które preferują małe smartfony. iPhone 13 Mini ma 5,4-calowy wyświetlacz z rozdzielczością Full HD. Oprócz rozmiarów ma on taką samą specyfikację jak iPhone 13. Znajdziemy tutaj procesor Apple A15 Bionic, a także solidne dwa aparaty fotograficzne z rozdzielczością 12 Mpix. Dzięki Face ID telefon można odblokować za pomocą twarzy. Wszystkie zalety systemu iOS zostały schowane w bardzo kompaktowej i eleganckiej obudowie.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.