Data publikacji:

Jak znaleźć odpowiedni statyw do nagrywania telefonem?

Statyw do nagrywania telefonem jest niezwykle przydatny do tworzenia stabilnych i ciekawych ujęć. Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze, a także jakie statywy do telefonu cieszą się największą popularnością.
statyw do telefonu

Statyw do telefonu. Dlaczego jest przydatny do nagrywania?

Statyw do telefonu może mieć kilka zastosowań, dlatego jest to tak przydatne narzędzie. Przede wszystkim można go wykorzystać w fotografii. Przy długich czasach naświetlania nawet najmniejsze poruszenie może zepsuć kadr, dlatego stabilne postawienie telefonu jest kluczowe. Statyw świetnie się w tej roli sprawdza i pozwala na uzyskanie naprawdę ciekawych efektów, które jeszcze do niedawna były zarezerowane dla aparatów fotograficznych.
Jeśli chcesz tworzyć ciekawe filmy poklatkowe np. zmieniającego się nieba, to również warto mieć statyw. Podczas wyjazdów, gdy będziesz robić zdjęcie grupowe, wystarczy umieścić telefon na statywie i włączyć samowyzwalacz. To prosta i bardzo skuteczna metoda, aby wszyscy uczestnicy podróży znaleźli się na fotografiach!
Ale to akcesorium sprawdza się również doskonale podczas nagrywania materiałów filmowych. Dobry statyw do telefonu posłuży do tworzenia materiałów, które będziesz mógł opublikować na TikToku, Instagramie, Facebooku czy innych mediach społecznościowych.
Szczególnie jest on przydatny, gdy wybierasz się na tworzenie materiału sam. Wówczas wystarczy go rozłożyć w danym miejscu i rozpocząć rejestrowanie obrazu. Jest to szybkie i niezwykle wygodne! Statyw na telefon do nagrywania nie kosztuje majątku, a potrafi uratować wiele ujęć. Warto wspomnieć, że trzymając telefon umieszczony na statywie zapewniasz sobie dodatkową stabilność podczas nagrywania. To w połączeniu z dobrą stabilizacją obrazu daje świetne rezultaty!
Szukasz smartfona do zdjęć? Sprawdź, jaki telefon z dobrym aparatem do 2000 zł wybrać!

Statyw do nagrywania telefonem czy gimbal? 

Wybór akcesoriów do smartfonów jest ogromny. Klasyczny, wysoki statyw do telefonu ma wysuwane nogi i można go stabilnie rozłożyć zarówno do robienia zdjęć jak i nagrywania. Jeżeli nie chcesz obciążać zbyt mocno swojego bagażu, to warto wybrać kompaktowy statyw z elastycznymi nogami. Jego największą zaletą jest możliwość umieszczenia na dowolnej powierzchni, ale również na poręczach, czy barierkach. Owinięcie nóg statywu gwarantuje stabilność i otwiera możliwości na tworzenie ujęć z rozmaitych perspektyw.
Ale prędzej czy później, szukając akcesoriów, trafisz na gimbal do telefonu.  Czym jest to urządzenie? Swoim kształtem przypomina statyw, jednak w górnej części znajduje się mechanizm, który ma za zadanie kompensować ruchy jakie wykonuje użytkownik.
W ten sposób nawet podczas dynamicznego poruszania, smartfon pozostaje stabilny i przez to ujęcia wyglądają niezwykle płynnie. Jeżeli chcesz tworzyć profesjonalne materiały, które przyciągną uwagę odbiorców, to gimbal do telefonu jest świetnym wyborem. Wiele modeli ma możliwość rozłożenia nóżek przez co staje się on pełnoprawnym statywem. Takie funkcje jak śledzenie obiektu lub wykonywanie filmowych ruchów sprawia, że Twoje filmy będą wyglądały doskonale! Największym minusem gimbala do telefonu jest jego dość wysoka cena.

Czym powinien charakteryzować się profesjonalny statyw do telefonu? 

W statywach do telefonu kluczowe są dwie cechy: stabilność oraz wytrzymałość! Wybierając odpowiedni model sprawdź jaką masę maksymalnie jest w stanie udźwignąć. Warto kupić odrobinę cięższy model, aby mieć pewność, że urządzenie nie spadnie, co może skutkować uszkodzeniem ekranu, czy obudowy. Statywy od udźwigu około 1 kg gwarantują bezpieczeństwo smartfona.
Statyw na telefon do nagrywania i robienia zdjęć powinien być wykonany z aluminium. Plastikowe modele nie spisują się zbyt dobrze, dlatego należy je omijać szerokim łukiem. Bardzo dobrze wypadają statywy kompozytowe, ale są one zdecydowanie droższe.
Warto wybrać uchwyt z dodatkowymi mocowaniami. Dzięki temu zamontujesz mikrofon do telefonu.

Statyw do telefonu – FAQ

Czy statywy do telefonów oferują regulację wysokości i kąta nagrywania?
Kąt nachylenia regulowany jest za pomocą głowicy. Warto wybrać statyw, który będzie miał ją w zestawie. Dzięki temu będziesz mógł obracać telefonem oraz regulować kąt nachylenia, co jest niezwykle przydatne.

Czy warto inwestować w statyw z wbudowanym oświetleniem do nagrywania telefonem?
Statyw do telefonu z lampą to bardzo dobry pomysł dla osób, które nagrywają wywiady lub treści do social mediów. Jednak lampy znajdujące się w zestawie nie zawsze są dobrej jakości, dlatego lepiej wybrać statyw, który będzie miał tylko mocowanie na dodatkowe oświetlenie. Akcesoria warto dokupić osobno.

Jaka wysokość statywu będzie najlepsza?
Jeżeli chcesz nagrać całą sylwetkę lub po prostu materiały z perspektywy oczu, to wysokość 1,5 metra to absolutne minimum. Dobre statywy można rozłożyć nawet na wysokość 2,3 m. W przypadku nagrywania materiałów z niższej perspektywy, statyw o wysokości do 50 cm będzie wystarczający. Zdecydowanie lepiej wybrać w takim wypadku wersję z elastycznymi nogami, ponieważ wysokość można dostosować poprzez zamontowanie statywu w odpowiednim miejscu.

Czy statywy do telefonów są kompatybilne ze wszystkimi modelami telefonów?
Wywołanie zdjęcia za pomocą aparatu natychmiastowego trwa około kilkunastu sekund. Po jego zrobieniu powinniśmy odczekać około minuty, aby obraz pojawił się na odbitce. Czas może być uzależniony od temperatury na zewnątrz. Cały proces nie powinien jednak trwać więcej niż 2 minuty.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.