Data publikacji:

Jaki mikrofon do telefonu wybrać i dlaczego warto go kupić? 

Mikrofon podłączony do smartfona zapewni doskonały dźwięk podczas nagrywania filmów. Zastanawiasz się, jaki mikrofon wybrać do telefonu i dlaczego jest on w ogóle potrzebny? W naszym poradniku odpowiemy na twoje pytania, a także zdradzimy czym kierować się przy wyborze solidnego mikrofonu do smartfona. 
mikrofon do telefonu

Dlaczego warto kupić mikrofon do telefonu? 

Smartfony mają całkiem niezłe mikrofony, które do rozmów telefonicznych i rejestrowania dźwięku na własne potrzeby sprawdzają się bez większego problemu. Ale dla osób, które chcą nagrywać vlogi czy materiały do mediów społecznościowych, mikrofon standardowy będzie niewystarczający. Poza dobrą kamerą do nagrywania na YT będą potrzebowały dobrego mikrofonu do smartfona.
Lepsza jakość dźwięku w połączeniu z obrazem w wysokiej rozdzielczości sprawi, że prezentowane materiały będą wyglądały profesjonalnie. Ceny mikrofonów do smartfonów nie są wygórowane i już za nieco ponad 100 złotych można dostać niezły model, który do amatorskiego nagrywania będzie odpowiedni. 
Zewnętrzne mikrofony do smartfonów charakteryzują się przede wszystkim kompaktowymi rozmiarami. Dzięki temu zabranie ich ze sobą nie stanowi większego problemu.
Do telefonu można podłączyć takie akcesorium poprzez złącze minijack 3,5 mm. Większość nowych smartfonów nie ma takiego wejścia, dlatego należy dokupić odpowiednią przejściówkę.
Gwarantujemy, że podłączony do smartfona mikrofon polepszy znacząco jakość dźwięku. Jeśli chcesz, aby twoje materiały wyglądały i brzmiały profesjonalnie, to zdecydowanie warto kupić takie akcesorium.

Rodzaje mikrofonów do smartfona

W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mikrofon spełni Twoje oczekiwania. Na rynku wyróżniamy następujące typy: 

Mikrofony pojemnościowe

Cechują się wysoką czułością i są w stanie zarejestrować dźwięk rozmówcy, ale również tego, co dzieje się w okół niego. W ten sposób nie musisz się martwić, że Twój głos nie zostanie zarejestrowany. Takie mikrofony dobrze sprawdzają się również, gdy w nagraniach występują dwie lub trzy osoby. Do codziennego użytkowania to świetny wybór. 

Mikrofony kierunkowe

Mikrofon kierunkowy ma za zadanie wyłapać dźwięk tylko z jednego kierunku. Jeśli nagrywasz podcasty lub wywiady, to taki mikrofon będzie eliminował hałas otoczenia i skupi się na rejestrowaniu wyłącznie Twojego głosu. W przypadku mikrofonów dwukierunkowych możemy przeprowadzać wywiady bez obawy o to, że rozmówca będzie wyciszony. W sklepach znajdziemy mikrofony dwukierunkowe, które mają możliwość ustawienia charakterystyki jednokierunkowej. Takie rozwiązanie jest bardzo uniwersalne.  

Mikrofony krawatowe

Jeśli występujesz w roli prowadzącego podczas nagrań i chcesz, aby Twój dźwięk był idealnie zarejestrowany, to mikrofon krawatowy będzie do tego idealny. Mocowanie na koszulce powoduje, że nie musisz martwić się o to, aby stać blisko takiego mikrofonu. Tego typu modele występują w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej. Zdecydowanie wygodniejsza jest wersja pozbawiona kabli, ponieważ nie ogranicza ruchów prowadzącego. Niestety, ale w parze z komfortem idzie również wyraźnie wyższa cena. 

Polecane mikrofony do telefonu w rozsądnej cenie 

Rode SmartLav+

Mikrofon krawatowy firmy Rode został zaprojektowany z myślą o smartfonach i tabletach. Specjalny klips umożliwia przypięcie go do koszulki, co gwarantuje stabilność. Profesjonalna kapsuła pojemnościowa reaguje bardzo dobrze na dźwięk z każdej strony.
Dużym plusem jest współpraca z większością aplikacji audio dostępnych na telefony. W zestawie znajduje się osłona chroniąca przed podmuchami wiatru. W ten sposób dźwięk jest czysty.

Rode Videomic Me

Wysokiej klasy mikrofon został zaprojektowany do telefonów marki Apple. Brak złącza minijack nie jest już problemem, ponieważ mikrofon łączy się za pomocą portu Lightning.
Futrzana osłona znakomicie spisuje się w trudnych warunkach, gdy panuje wiatr, a także duży hałas otoczenia. Akcesorium jest kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami dysponującymi systemem iOS.

Shure Motiv MV88

Profesjonalny mikrofon pojemnościowy najlepiej sprawdzi się do rejestrowana dźwięków podczas koncertów czy innych wydarzeń. Kardionalne i dwukierunkowe kartridże oferują czysty głos bez najmniejszych zakłóceń.
Dodatkowo producent zastosował pięć presetów DSP, które dobierają odpowiednie parametry do danej sceny. Obrotowy przegub pozwala na ustawienie optymalnego kąta, pod którym będzie umieszczony mikrofon. Złącze Lightning zostało przystosowane do urządzeń Apple.

Boya MM1

Niedrogi mikrofon przeznaczony do telefonów i lustrzanek cyfrowych. Lekka konstrukcja wykonana z aluminium i bardzo dobre parametry sprawiają, że dla przeciętnego użytkownika będzie to bardzo dobry model. Mikrofon jest zasilany z poziomu urządzenia, dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowych baterii.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.