Data publikacji:

Kamera do streamowania i nagrywania na YouTube

Atrybutami każdego streamera i youtubera są mikrofon oraz kamera do streamowania. W tym tekście skupimy się na urządzeniu do rejestrowania obrazu. Zobacz, jaką kamarę do nagrywania na YouTube wybrać.

kamera do streamowania

Kamera do YouTube i streamowania: porady dla początkujących

Marzy ci się kariera youtubera, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przede wszystkim powinieneś pomyśleć o sprzęcie, który sprosta twoim oczekiwaniom. Jeżeli masz ograniczone fundusze, to nie powinieneś rzucać się od razu na głęboką wodę i inwestować dużych pieniędzy w high-endową kamerę do Youtube.

Oczywiście coraz więcej kanałów stawia na profesjonalizm, co można zaobserwować chociażby po świetnej jakości obrazu oraz dźwięku. Ten tekst poświęcony jest również streamowaniu, które wymaga kamery do nagrywania ekranu, a w tym przypadku są trochę mniejsze restrykcje dotyczące jakości wideo.

Wynika to przede wszystkim z tego, że okienko z twarzą nie będzie najistotniejsze, ponieważ uwaga widzów musi skupić się na prezentowanym gameplayu z gry. Ponadto im mniejszy kadr, tym trudniej zobaczyć jest jakiekolwiek nieprawidłowości w wyświetlaniu obrazu. Zobacz, jaka kamera do streamowania i nagrywanai gier będzie najlepsza.

Przeczytaj również: Kamery internetowe: ranking

Czy kamera internetowa wystarczy do streamowania i nagrywania na Youtube?

Jeżeli twoja aktywność w Internecie będzie zyskiwała na popularności, z pewnością będzie ci zależało na tym, żeby jakość obrazu stała na jak najwyższym poziomie. Do tego celu będziesz potrzebować profesjonalnej kamery do streamowania lub aparatu cyfrowego, które umożliwią nagrywanie pięknych materiałów wideo, nawet w gorszym świetle.

Takie urządzenia są jednak bardzo kosztowne, dlatego na początek zalecałbym ograniczyć się wyłącznie do kamery internetowej, która w zupełności wystarczy jako kamera do nagrywania gier i ekranu.

Kamery do streamowania zazwyczaj oferują trochę gorszą jakość od profesjonalnych kamer studyjnych, lecz nadal doskonale nadają się do nagrywania filmów na YouTube. Jeżeli zależy ci na jak możliwie najlepszym wideo, to powinieneś od razu zapomnieć o modelach rejestrujących obraz w maksymalnej rozdzielczości 720 p.

Chyba że materiały mają polegać wyłącznie na streamowaniu gier z komentarzem, wtedy możecie rozważyć kupno kamerki Creative Live! Cam Sync HD. Jeśli jednak twarz ma zajmować cały kadr, to widzowie szybko dostrzegą pikselozę.

Najlepsza kamera do streamowania: jaką wybrać?

Idealnym rozwiązaniem byłoby kupno kamery do streamowania w 4K, aczkolwiek trzeba się wtedy liczyć z wysokimi kosztami. Jeśli pieniądze nie grają dla roli, wybierz w takim razie kamerę Logitech Brio 4K Stream Edition.

Jest to obecnie jedna z lepszych kamer do streamowania, jaką znajdziecie w Internecie. Pamiętajcie tylko, że materiały w rozdzielczości UHD będą oferowały maksymalną płynność trzydziestu klatek na sekundę. Sześćdziesiąt kl./s uzyskacie przy rozdzielczości Full HD.

Ludzie oglądają YouTube przede wszystkim na smartfonach oraz na ekranach monitorów (dużo rzadziej na wielkich telewizorach), dlatego nagrania w rozdzielczości 1080 p są w pełni wystarczające. Dobrze, gdyby obraz wyświetlany był w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, ale trzydzieści również nie powinno być problemem.

Jaka kamera do stremowania i YouTube jest warta uwagi? Polecałbym zainwestować w dobrą kamerę do streamowania, jak np. Logitech HD Pro 920 lub Razer Kiyo. Ta pierwsza dostępna jest w atrakcyjnej cenie, natomiast druga ma wbudowany pierścień LED, który dobrze oświetla twarz podczas nagrywania materiałów.

Oba urządzenia posiadają wbudowane mikrofony, jednak polecałbym się tym nie sugerować. Jakość głosu podczas streamów i materiałów na YouTube jest tak bardzo istotna, że i tak obowiązkowo musisz dokupić zewnętrzny mikrofon.