Data publikacji:

Jaki smartband z ciśnieniomierzem?

Smartband to mała, elektroniczna opaska na nadgarstek, dedykowana przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie, które lubią mieć każdy aspekt treningu pod kontrolą. Inteligentne opaski, dzięki posiadanym funkcjom, takim jak: czasomierz, licznik przebytych kroków, dystansu, pomiar spalonych kalorii, pozwalają utrzymać ciało w dobrej kondycji, a także monitorować stan zdrowia. Coraz więcej smartbandów na rynku posiada rozbudowane funkcje, które monitorują jakość snu, sprawdzają puls, poziom natlenienia krwi, a nawet mierzą ciśnienie. W tym artykule dowiesz się, jakie smartbandy z ciśnieniomierzem są szczególnie polecane oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze opaski gromadzącej informacje o stanie układu krążeniowego użytkownika.

smartband z ciśnieniomierzem

Jak działa smartband z ciśnieniomierzem?

Opaski monitorujące aktywność to nic innego jak minikomputery ze specjalnym oprogramowaniem oraz siecią czujników ukrytych w małej, kilkucentymetrowej obudowie. To właśnie dzięki nim możliwy jest stały monitoring naszego organizmu podczas ćwiczeń, śledzenie postępów treningowych, a także ocena ogólnej kondycji użytkownika. Ich funkcje dostosowane są do rodzaju treningu, dlatego można z nich korzystać zarówno na świeżym powietrzu, jak i na siłowni, np. biegając na bieżni.

Dobre smartbandy posiadają ponadto na swoim wyposażeniu nadajnik GPS, który śledzi pokonaną trasę, prędkość oraz czas, bez konieczności korzystania ze smartfona. Są odporne na wilgoć, temperaturę, a także można z nich korzystać pod wodą, np. pływając w basenie. Smartband z pulsometrem i funkcją pomiaru ciśnienia krwi dodatkowo umożliwia całodobowe kontrolowanie obu tych parametrów, a co za tym idzie, pomaga wyeliminować ryzyko przetrenowania organizmu, a także ustalić, czy nie mamy problemów z nadciśnieniem.

Smartband wysyła informacje do użytkownika, kiedy ten przekroczy ustalony próg liczby uderzeń serca na minutę. Dzięki możliwości sparowania opaski ze smartfonem, wszystkie pomiary są automatycznie zapisywane w dedykowanej aplikacji. Łatwo się do nich dostać i można szybko poddać je analizie. Łączność ze smartfonem powoduje także, że opaska informuje nas poprzez wibracje o otrzymanej wiadomości tekstowej lub połączeniu telefonicznym.

Dlaczego warto kupić smartband z ciśnieniomierzem?

Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie kupujący smartband z pulsometrem i funkcją mierzenia ciśnienia krwi, jest to, czy wyniki pomiarów są prawidłowe oraz czy może on zastąpić medyczny ciśnieniomierz. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od stanu zdrowia użytkownika. Jeżeli nie ma stwierdzonych poważnych zaburzeń rytmu serca i chce gromadzić informacje o swoim tętnie i ciśnieniu w celach kontrolnych - smartband będzie doskonałym wyborem.

Dzięki niemu aktywni użytkownicy z łatwością oszacują intensywność swoich treningów i wyznaczą limity własnych możliwości. Inteligentna opaska to także idealny prezent dla seniorów, którzy muszą regularnie kontrolować puls i ciśnienie. Smartband automatycznie zapisuje wyniki obu parametrów w aplikacji, przez co mogą one być na bieżąco śledzone przez bliskich lub lekarza, bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdują.

Opaska jest też znacznie wygodniejsza w codziennym użytkowaniu niż klasyczny ciśnieniomierz. Przy jej wyborze warto sprawdzić, czy posiada wszystkie funkcje, które są dla nas szczególnie ważne. Trzeba skontrolować jakość użytych materiałów, czy są przyjazne dla skóry i nie powodują podrażnień. Ważnym aspektem jest też czas pracy smartbanda z ciśnieniomierzem na jednym ładowaniu, a także czytelność wyświetlacza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Nie można również zapominać o funkcji estetycznej - elegancki smartband może stanowić idealny dodatek do ubioru, który z powodzeniem zastąpi biżuterię.

Niestety, smartband z pomiarem ciśnienia nie sprawdzi się u osób z przewlekłymi dolegliwościami układu krążeniowego, którzy potrzebują precyzyjnego sprzętu medycznego. Pomiary z inteligentnej opaski są orientacyjne i nie zapewnią tak dokładnego odczytu wartości, jak profesjonalny ciśnieniomierz.

Smartband z ciśnieniomierzem i pulsometrem - polecane modele

O ile funkcja pulsometru w smartbandzie jest powszechnie stosowana i znajdziemy ją w prawie każdej opasce, o tyle ciśnieniomierz nie jest już tak oczywistym dodatkiem. Smartbandy mierzące ciśnienie pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, dlatego ich ilość jest ograniczona. Przyjrzyjmy się kilku modelom, które mierzą ciśnienie.

Xiaomi Mi Band 6

Smartband, który zapewnia wodoszczelność 5ATM. Podczas treningu mierzy puls, ciśnienie krwi, spalone kalorie, informuje o połączeniach telefonicznych, SMS-ach, mailach i wiadomościach z serwisów społecznych oraz wyświetla aktualną pogodę. Posiada czytelny wyświetlacz, który można spersonalizować, a także baterię, która starcza 14 dni ciągłego używania. Niestety, opaska nie posiada GPS-u, a także komunikacji NFC.

Media-Tech Active Band Pro MT854

Tani smartband mierzący ciśnienie, dostępny już za około 50 zł. Posiada wszystkie funkcje dostępne w znacznie droższych modelach, jednak jego wadą jest mała pojemność baterii, a także słabo widoczny na słońcu ekran. Użytkownicy czasami narzekają także na niezbyt precyzyjne pomiary. Biorąc jednak pod uwagę stosunek jakości do ceny, jest to propozycja godna uwagi.

Media-Tech Active Band MT865

Najnowszy model opaski od Media-Tech, oferujący większą pojemność baterii, a także większy i czytelniejszy wyświetlacz. Obok klasycznych funkcji smartbanda, oferuje pomiar ciśnienia krwi, rejestruje elektryczną aktywność serca (EKG) oraz zmienność rytmu serca. Mierzy również temperaturę ciała, a także natlenienie krwi. W porównaniu ze starszym modelem różni go też cena, która wynosi ponad 200 zł.

Autor: Marcin Korytkowski