Data publikacji:

Jaki mikroskop dla dzieci?

Podczas gdy inne dzieci grają w piłkę nożną albo gry komputerowe, twój maluch spędza wolny czas na przeprowadzaniu prostych eksperymentów? Jeżeli twoja pociecha wykazuje zainteresowanie naukami ścisłymi, to warto zainwestować w zabawki edukacyjne, które nie tylko bawią, ale także uczą. Jedną z nich jest dobry mikroskop dla dziecka. Na co zwrócić uwagę w trakcie jego zakupu i jakie modele cieszą się największą popularnością wśród uczniów i rodziców? Pomożemy ci znaleźć najlepszy mikroskop dla dzieci.
jaki mikroskop dla dzieci

Mikroskop dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Wbrew pozorom mikroskop edukacyjny dla dzieci nie gwarantuje od razu, że twoja pociecha zostanie w przyszłości naukowcem. Mimo to warto w niego zainwestować, zwłaszcza jeśli twój maluch interesuje się otaczającym go światem i próbował już powiększać różne przedmioty przy pomocy lupy. Wtedy warto się zastanowić, jaki mikroskop, żeby zobaczyć bakterie.
Rodzice często decydują się na mikroskop dla 10-latka, wręczając mu go na komunię. Śmiało możesz jednak kupić go młodszemu dziecku, nawet w momencie, gdy rozpocznie szkołę podstawową. W takim przypadku doskonale sprawdzi się zabawkowy mikroskop dla ucznia.

Jaki mikroskop dla dziecka wybrać? 

Jak wybrać dobry mikroskop dla dziecka? Przede wszystkim podstawą jest dopasowanie zabawki edukacyjnej do wieku twojej pociechy. Chodzi o to, aby obsługa zakupionego modelu nie była zbyt skomplikowana, ponieważ może to zniechęcić dziecko do dalszych eksperymentów. Równie ważny jest atrakcyjny design, który po prostu zachęci do przetestowania nowej zabawki.
Najczęstszym wyborem jest cyfrowy mikroskop dziecięcy, który może zapewniać powiększenie wynoszące nawet kilkaset razy. W wersji podstawowej urządzenie działa samodzielnie, a w zaawansowanej może zostać połączone ze smartfonem.
Niezbędne jest również sprawdzenie, czy interesujący cię dziecięcy mikroskop ma atesty i certyfikaty potwierdzające jego jakość i bezpieczeństwo użytkowania. W przypadku tej zabawki edukacyjnej upewnij się, że jest ona oznaczona symbolami CE i EN 71.
Na zakończenie sprawdź zawartość zestawu. Dobrze, aby do mikroskopu dołączono akcesoria laboratoryjne – pipety, szkiełka czy szalkę Petriego. 

Ranking mikroskopów dla dzieci – 5 polecanych modeli

Jaki wybrać mikroskop dla dzieci? Ranking pięciu najlepszych pomoże ci w znalezieniu odpowiedniego sprzętu dla twojego malucha.

Zestaw naukowy Super Mikroskop Clementoni

Ranking mikroskopów dla dzieci otwiera zestaw naukowy, który sprawi, że każda pociecha poczuje się jak naukowiec z prawdziwego zdarzenia. Co znajdziesz w środku? Przede wszystkim elektroniczny mikroskop dla 8-latka lub starszego dziecka, aż 3 powiększające obiektywy (×100, ×400 i ×1200) oraz przybory laboratoryjne, np. pipety, szpatułkę, szalkę Petriego czy probówki. Do zestawu dołączono również ilustrowaną instrukcję.

Mikroskop naukowy z akcesoriami w walizce Malplay

Kolejna propozycja to przenośny mikroskop dla dzieci, który zamknięto razem z akcesoriami w poręcznej walizce. Samo urządzenie jest wyposażone w 3 obiektywy (powiększenie ×4, ×10, ×40), których działanie dopełnia specjalny okular, dzięki któremu obiekty stają się nawet 16 razy większe. Oprócz tego nie zabrakło też praktycznej lampki i regulacji wysokości. Popularny mikroskop dla dziecka może być używany z pomocą smartfona.

Mikroskop Clementoni 60467

Powiększenie na poziomie ×600? Właśnie to zapewnia mikroskop dla dzieci w wieku 9+. Propozycja Clementoni może pochwalić się też 3 obiektywami oraz dodatkiem szalki Petriego, kart naukowych, szkiełek, mieszadełka czy zlewek z podziałką i nakrętką. Mikroskop ma certyfikaty CE i EN 71. W pudełku znajdziesz też ilustrowaną instrukcję w języku polskim.

Mikroskop Piatnik Odkrywcy Kosmos

Jeżeli twoje dziecko nie tylko chętnie powiększa przedmioty z najbliższego otoczenia, ale także interesuje się kosmosem, to strzałem w dziesiątkę jest ten mikroskop dla 7-latka. To model działający na dwie baterie, idealny zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Do jego zalet możemy zaliczyć szeroki zakres powiększenia, które gwarantują trzy obiektywy: ×60, ×150, ×600.

Mikroskop Clementoni 50071

Jaki pierwszy mikroskop dla dziecka wybrać? Model Clementoni 50071 jest znakomitą propozycją, co potwierdzają opinie zadowolonych klientów. Polecany produkt ma certyfikaty CE i EN 71, nadaje się dla maluchów w wieku 8+ oraz zawiera nie tylko mikroskop, ale także szereg akcesoriów niezbędnych w każdym laboratorium badawczym. To np. kubek z zatyczką, czopy do mocowania, podstawowe szkiełka czy probówki.

Mikroskop dla dzieci – FAQ

Czy warto kupić dziecku mikroskop?
Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli wiesz, że interesuje się naukami ścisłymi, a taka forma zabawy będzie dla niego atrakcyjna.

Od jakiego wieku mikroskop?
Najczęściej pierwszy mikroskop dla dziecka kupuje się w momencie, gdy maluch kończy 5–6 lat. Na rynku znajdziesz też propozycje dla młodszych pociech, nawet te z oznaczeniem 3+. Najważniejsze, aby dopasować funkcjonalność zabawki edukacyjnej do wieku twojego dziecka.

Co oglądać z dzieckiem pod mikroskopem?
Wszystko! Mikroskop dziecięcy przyda się do oglądania włosów, paznokci, sierści zwierząt, kurzu, kwiatów i nie tylko.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.