Data modyfikacji:

Mikroskop dla dzieci - ranking. Jaki mikroskop dla dzieci jest najlepszy?

Bez wątpienia dzieci są ciekawe świata i chcą przyglądać mu się z bardzo bliska. Na samym początku może pomóc w tym lupa, ale jeśli przyjdzie do przyglądania się tkankom i komórkom, potrzebny będzie już specjalistyczny sprzęt, czyli [b]mikroskop dla dzieci. Ranking[/b] pomoże wam wybrać najlepszy produkt dla przyszłego naukowca, laboranta czy mikrobiologa. Warto wspierać pasję dzieci w eksploracji mikroświata, a odpowiedni sprzęt na pewno w tym pomoże.

mikroskop

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikroskopu dla dziecka?

Ofert mikroskopów dla dzieci jest naprawdę wiele. Zatem, jakie parametry tego sprzętu są istotne? Zwróćcie uwagę przede wszystkim na:

  • wysoka moc sprzętu - dzięki temu eksploracja mikro świata będzie mogła trwać dłużej i będzie bardziej precyzyjna,
  • bezprzewodowość - mikroskop zasilany z sieci nie jest tak ergonomiczny jak model bezprzewodowy zasilany bateryjnie, który można zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko się chce. Zatem dziecko weźmie go ze sobą w podróż, ale również do szkoły czy nawet na łono natury,
  • powiększenie - to chyba najistotniejszy parametr tego sprzętu. Najlepszy mikroskop dla dzieci oferuje kilkusetkrotne, a nawet tysiąckrotne powiększenie. To ostatnie będzie odpowiednie dla starszych dzieci, które prowadzą już własne badania czy to w ramach szkolnego projektu, czy kółka naukowego,
  • stabilność i niska waga - mikroskop dla dziecka musi być stabilny, zatem wykonany z trwałych i mocnych materiałów, najlepiej tworzywa sztucznego lub metalu. Jednocześnie jego waga nie powinna być zbyt duża, aby dziecko bez problemu mogło samodzielnie go przenosić,
  • źródło światła zasilanego - mikroskop, w którym zastosowane jest lustro, może być nieodpowiedni dla małych dzieci. Ważne jest dobre światło, aby dziecko nie zniechęciło się do prowadzenia obserwacji z użyciem mikroskopu. Sprawdzi się mikroskop wyposażony w żarówkę z reflektorem,
  • dodatki - wszelkie akcesoria, takie jak np. igły, są przydatne, można również zakupić model z kilkoma czy nawet kilkunastoma preparatami albo po prostu szkiełkami mikroskopowymi, dzięki którym dziecko może tworzyć własne preparaty i uczyć się tego, w jaki sposób to robić, by nie zanieczyścić materiału przeznaczonego do obserwacji. Przydadzą się narzędzia preparacyjne, a także odczynniki do utrwalania i barwienia. Te elementy nie będą potrzebne w przypadku wyboru prostego mikroskopu stereoskopowego. Konieczne są natomiast do mikroskopu biologicznego.

Jakie powiększenie mikroskopu będzie odpowiednie?

Warto wiedzieć, że obiektyw mikroskopu musi być odpowiednio dopasowany do okularu. W przypadku okularu o powiększeniu 10-krotnym dobrze sprawdzi się obiektyw o powiększeniu 100-krotnym. Wielu rodziców zastanawia się, jaki mikroskop będzie dla dziecka wystarczający, to znaczy, który zapewni możliwość oglądania nie tylko tkanek, ale również niektórych bakterii czy mikrobezkręgowców. Otóż w tym przypadku wystarczy powiększenie od 40-krotnego do 640-krotnego. Najmniejsze pierwotniaki można jednak oglądać tylko pod mikroskopem o powiększeniu 1000-krotnym i większym. Zatem jeśli dziecko jest starsze i interesuje się mikrobiologią, to na pewno będzie mu potrzebny bardziej wyspecjalizowany sprzęt.

Jaki wybrać pierwszy mikroskop dla dziecka?

Jeśli chcecie wybrać mikroskop dla przedszkolaka czy dziecka w wieku wczesnoszkolnym, to w zupełności wystarczy model stereoskopowy. Oferuje on powiększenie od 10-krotnego do 40-krotnego, co sprawdzi się do obserwacji detali przedmiotów codziennego użytku, takich jak monety, znaczki, organy roślinne, czyli liście i kwiaty czy gałęzie, a ponadto owady, skały czy minerały. Nie trzeba w tym przypadku przygotowywać preparatów, co jest bardzo ważne. Badany obiekt wkłada się bezpośrednio pod mikroskop. Można zatem obserwować mikroświat w 3D, regulując ostrość i rozstaw okularów. Oczywiście w przypadku żywych obiektów obserwacji czy też ostrych skał, trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w szalkę Petriego, która ochroni mikroskop przed uszkodzeniem czy zarysowaniem. Z kolei na substancje sypkie przyda się szkiełko zegarkowe do mikroskopu stereoskopowego.

Wybierając mikroskop dla nastolatka, można już postawić na model biologiczny. Sprawdzi się on dla dzieci, które poznają na biologii budowę pierwotniaków czy tkanek. Taki mikroskop pozwala na obserwację komórek, a nawet organelli komórkowych. Gwarantuje powiększenie od 40-krotnego do nawet 1000-krotnego. Wymaga też zastosowania preparatów do obserwacji. Można wybrać gotowe albo przygotowywać je samodzielnie. Jeśli dziecko ma do tego smykałkę, to oprócz mikroskopu i szkiełek mikroskopowych musi mieć do dyspozycji skalpel lub mikrotom do wykrojenia fragmentu tkanki i umieszczenia jej w kropli wody na szkiełku podstawowym, które następnie przykrywa szkiełkiem nakrywkowym. Taki mikroskop można zakupić dla dziecka uczęszczającego do 4 lub 5 klasy szkoły podstawowej, a wcześniej lepiej sprawdzi się stereoskopowy.

Mikroskop dla dzieci - ranking. Poznaj najlepsze i najchętniej wybierane

Jakie możemy polecić mikroskopy dla najmłodszych, ale i starszych dzieci?

Dla dzieci w wieku około 11 lat polecamy mikroskop Clementoni. Nie dość, że gwarantuje aż 600-krotne powiększenie, to w zestawie z nim dziecko otrzymuje szalkę Petriego, zlewkę z podziałką i nakrętką, plastikowe probówki z nakrętkami, szkło powiększające, zapasową żarówkę, pincetę, mieszadełko, szpatułkę, pipety z podziałką, plastikowe szkiełka oraz karty naukowe. Mikroskop wyposażony jest w trzy obiektywy, co gwarantuje jeszcze większe możliwości obserwacji. Warto podkreślić, że ten model zbiera doskonałe recenzje i jest polecany przez wielu rodziców.

Innym chętnie wybieranym modelem dla starszych dzieci jest Dromader mikroskop 100, 400, 1200x. Wyposażony jest w źródło światła z regulacją odległości i obrotowy obiektyw. Jest to model zasilany bateryjnie, który dziecko może zabrać ze sobą wszędzie. Lista akcesoriów dodatkowych jest tu nieco mniejsza, jest odrobinę droższy, ale na plus wpływa fakt, że dołączono gotowy preparat.

Na uwagę zasługuje także Educarium - mikroskop z 48 akcesoriami. Jest najtańszą, ale wartą uwagi propozycją i rekomendowany jest dla dzieci powyżej 3. roku życia. Jego zaletą jest niska waga, bo zaledwie 185 g. Wyposażony jest w trzy obiektywy z soczewkami zapewniającymi powiększenie 100-krotne, 400-krotne lub 1200-krotne.

Szukając edukacyjnej zabawki, warto wybrać mikroskop dla dziecka. To urządzenie, które pozwoli mu lepiej poznać otaczający świat w mikro skali.

Autor: Dorota Wachholz