Data modyfikacji:

Monitoring w domu – kiedy warto założyć?

Monitoring w domu to doskonały sposób, aby uchronić swój dobytek przed kradzieżą. Czy warto zdecydować się na założenie kamer w domu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. 

Monitoring w domu – sposób na złodzieja

Zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Wysokiej klasy zamki, alarm i rolety antywłamaniowe to bardzo skuteczne metody pozwalające na zabezpieczenie domu. Złodzieje jednak mają swoje sposoby, aby obejść nawet najlepsze zabezpieczenia, dlatego warto sięgnąć po monitoring. Zestawy kamer zazwyczaj kojarzą się ze sklepami i firmami, gdzie kładzie się duży nacisk na wartościowe rzeczy, które są tam sprzedawane. Rzeczywiście, profesjonalne systemy monitoringu potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych, co skutecznie zniechęca potencjalnego złodzieja. Doskonałą alternatywę stanowią kamery IP, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Prawdziwa kamera do monitoringu lepsza niż atrapa 

Jednym ze sposobów na odstraszenie złodzieja ma być zamontowanie kamery-atrapy. Na sam widok przestępca miałby porzucić chęć kradzieży twojego dobytku. Istnieje szansa, że rzeczywiście stanie się tak jak zakładałeś, ale musisz wówczas liczyć się z tym, że ktoś cię przechytrzy. Wbrew pozorom atrapę nie jest tak trudno rozpoznać i w takim przypadku dasz tylko złodziejowi sygnał, że będzie miał wolną drogę do domu. Lepiej zainwestować w standardową kamerę do monitoringu, która będzie pełniła rolę straszaka, ale przez cały czas nagra wszystko, co dzieje się w twoim otoczeniu. 

Kiedy sięgnąć po zestaw do monitoringu domu? 

Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy złodziej postanowi pojawić się w twoim domu lub mieszkaniu. Jeśli masz w domu wartościowe rzeczy, które będą potencjalnym łupem dla nieproszonego gościa, warto zadbać o bezpieczeństwo. Kradzieże sprzętu elektronicznego, rowerów czy nawet drobnego AGD zdarzają się bardzo często. Według danych opublikowanych przez polską Policję tylko w 2017 roku stwierdzono 65 514 przestępstw, natomiast 24 746 przestępstw zostało wykrytych. Organy ścigania w opublikowanych statystykach brały pod uwagę kradzież z włamaniem. Liczba przestępstw w porównaniu do lat ubiegłych maleje, co jest dobrą wiadomością. Wpływ na to ma na pewno większa świadomość i chęć zabezpieczenia dobytku przed wakacyjnym wyjazdem. 

Opuszczenie domostwa nawet na kilka dni stanowi bardzo dobrą okazję dla włamywaczy. Mając do dyspozycji nagranie z kamery monitoringu możesz dostarczyć policji twardy dowód, który pomoże w ujęciu przestępców. Aktualnie kamery bezprzewodowe zapisują materiał filmowy i natychmiast przesyłają go do tzw. chmury. Na zabezpieczonym zewnętrznym serwerze bezpiecznie znajdują się wszystkie filmy, dlatego w przypadku uszkodzenia kamery nie musisz obawiać się, że uległ on uszkodzeniu. 

Monitoring bezprzewodowy - tani sposób na zabezpieczenie dobytku 

Kamery IP zyskują coraz większą popularność. Urządzenia rejestrują obraz w czasie rzeczywistym i za pośrednictwem sieci przesyłają go na zewnętrzne serwery. Wiele modeli dysponuje funkcją, która pozwala na zdalne połączenie ze smartfonem, tabletem lub laptopem. To oznacza, że będąc na zagranicznych wakacjach natychmiast podejrzysz czy w twoim domu nie pojawił się nieproszony gość. Szerokokątne obiektywy są w stanie objąć niemal całe pomieszczenie, dlatego nic nie umknie twojej uwadze. Najtańsze modele od takich producentów jak TP-Link, YI, D-Link czy Overmax można kupić już za około 100-150 złotych. Jeśli chciałbyś zabezpieczyć również obszar poza domem, to w ofertach sklepów znajdują się kamery IP zewnętrzne odporne na warunki atmosferyczne. 

Polecane kamery IP do monitoringu domu

Zobacz wybrany sprzęt, na który warto zwrócić uwagę.

Xiaomi Mi Home Security 


D-Link DCS-P6000LH 


Overmax Camspot 3.3 


Ubiquiti Inifi G3 Full HD 


TP-Link TL-NC260