Data publikacji:

Jaki monitoring do domu wybrać?

Dom to takie miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jedną z rzeczy, które umożliwiają zapewnienie sobie spokoju, jest monitoring. Pozwoli odstraszyć potencjalnych włamywaczy, zapobiec kradzieżom czy niepożądanym gościom na posesji, a także pozwoli obserwować dom podczas nieobecności zamieszkujących go osób. Dzięki niemu możliwa jest także obserwacja zwierząt dzikich i domowych przebywających w pobliżu domu. Dowiedz się, jaki monitoring do domu wybrać.

Dlaczego warto mieć monitoring w domu? Jaki monitoring do domu jednorodzinnego?

Monitoring daje poczucie bezpieczeństwa, a także pozwala na szybkie wykrycie próby włamania i zapobiegnięcie jej negatywnym skutkom. Jeśli domowników nie ma w domu podczas nieprzewidzianych zdarzeń, kamery umożliwiają wykrycie sprawców. Dotyczy to nie tylko włamań, aktów wandalizmu czy kradzieży, ale również wypadków. Jeśli kamera zarejestruje określone zdarzenie, materiały wideo można w późniejszym czasie przedstawić ubezpieczycielowi.
W zależności od potrzeb warto zainwestować zarówno w monitoring zewnętrzny, jak i wewnętrzny. W pierwszym przypadku pozwoli on ochronić się przed zagrożeniami z zewnątrz, natomiast w drugim – kontrolować to, co dzieje się z małymi dziećmi lub zwierzętami, a w razie potrzeby udzielić im szybkiej pomocy.

Monitoring domu – jaki wybrać?

Jakie kamery do monitoringu domu wybrać? Czy może – jaki zestaw do monitoringu domu sprawdzi się najlepiej? Warto rozważyć przede wszystkim:
  • kamery bezprzewodowe – które nie tak łatwo odłączyć w razie włamania, odcinając przewody. Nie wymagają montowania skomplikowanych instalacji ani kucia ścian;
  • kamery wewnętrzne – przeznaczone do monitorowania wydarzeń wewnątrz domu, do zapewnienia bezpieczeństwa;
  • kamery zewnętrzne – odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, wykonane w szczególny sposób.
To, jakie kamery do domu sprawdzą się najlepiej, zależy od indywidualnych potrzeb. Istnieją jednak pewne ogólne przesłanki, z którymi warto się zapoznać, zanim staniemy przed wyborem konkretnego systemu lub urządzenia.

Istotne parametry kamer – jaki monitoring do domu wybrać?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kamer się zdecydujemy, należy zwrócić również uwagę na określone parametry konkretnych urządzeń. Wśród czynników istotnych dla większości użytkowników monitoringu ważna jest przykładowo jakość nagrania, która gwarantuje ostry obraz i szczegółowe informacje na temat przebiegu zdarzeń w sytuacji kryzysowej. Kamery mogą nagrywać obraz w formie kolorowej lub biało-czarnej.
Atrakcyjną możliwością jest również opcja podglądu obrazu z kamer w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest zainterweniowanie w porę w razie potrzeby, a nie pozostawianie kamer tylko jako środka służącego odnalezieniu sprawców. Każdorazowo kupując kamery do domu, należy zerknąć na informacje od producenta – dobry monitoring to taki, który oprócz podglądu również zapisuje obraz na karcie pamięci lub w chmurze internetowej. W drugim wspomnianym przypadku ograniczenia pamięci na karcie nie stanowią żadnego problemu, a zapisy automatycznie usuwają się po określonym, wybranym przez użytkownika urządzeń czasie.

Jakie kamery do monitoringu zewnętrznego?

W monitoringu zewnętrznym budynków użytkowych najbardziej poleca się kamery o polu widzenia 360 stopni. Dzięki temu urządzenie swoim zasięgiem obejmuje całe otoczenie dookoła siebie, nie pozostawiając martwych punktów. Żeby kamery były skutecznym środkiem zapewniającym bezpieczeństwo na terenie posesji, powinny być sprawne zarówno w dzień, jak i w nocy. Powinny mieć zatem moduł podczerwieni. Kupując kamerę, trzeba sprawdzić, jaki jest jej zasięg oraz w jaki sposób została zabezpieczona przez producenta przed czynnikami niszczącymi.
Podczas dłuższych wyjazdów, np. na wakacje, właścicieli posesji z pewnością ucieszy również funkcja detekcji ruchu. W momencie, w którym taka opcja urządzenia jest włączona, kamera wysyła do jej właściciela informację o wykrytym na posesji ruchu np. poprzez wygodną aplikację. Niektóre z dostępnych na rynku zestawów do monitoringu umożliwiają rejestrowanie również dźwięków, jednak szczególnie w przypadku urządzeń zewnętrznych funkcja ta nie ma aż tak dużego znaczenia. Nagrywanie i zapisywanie dźwięku to funkcja, która wymaga zużywania większej ilości pamięci.

Estetyka zestawu do monitoringu domu

Design i estetyka monitoringu zewnętrznego wydają się nie być istotne, ponieważ funkcją kamery jest przecież przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Warto pamiętać jednak o tym, że kamery zamontowane na ścianach budynku staną się jego widoczną częścią. Dobrze wcześniej pomyśleć, jakiego typu kamerę zamierzamy wybrać. Można zdecydować się na kopuły, tuby, kamery kompaktowe czy obrotowe. Ponieważ producenci coraz częściej zwracają uwagę na estetykę swoich produktów, bez trudu znajdziemy monitoring, który idealnie wkomponuje się w styl domu.

O czym pamiętać, montując zestaw kamer?

Decydując się na kamery w domu, trzeba wcześniej przemyśleć, jaka będzie ich ilość, system zasilania oraz czy wybieramy kamery bezprzewodowe, czy też z okablowaniem. Dobrze jest uwzględnić także ich rozmieszczenie, szczególnie kiedy nie wybieramy urządzeń z 360-stopniowym kątem widzenia. Można rozważyć także wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak wspomniany już detektor ruchu, alarm czy podpisanie umowy z firmą ochroniarską. W przypadku poszukiwań kamer do budynków przemysłowych lub innych dużych obiektów należy rozważyć współpracę z firmą montującą systemy zabezpieczeń.
Zdjęcie: Vladdeep / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!