Data publikacji:

Zestawy smart home do sterowania ogrzewaniem 

Systemami inteligentnego domu interesuje się coraz więcej osób, jeszcze jakiś czas temu pozostawały bowiem one poza zasięgiem budżetu większości konsumentów. Dziś na instalację smart home może pozwolić sobie jednak każdy przeciętny Kowalski. Technologia smart jest wykorzystywana przede wszystkim do kontroli ogrzewania domu, jej implementacja pozwala bowiem nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za energię, ale również ułatwia znacząco życie i komfort domowników w sezonie jesienno-zimowym. Co najważniejsze, za sprawą uniwersalności dostępnych rozwiązań inteligentne sterowanie ogrzewaniem można zastosować bez względu na to, w jaki sposób ocieplamy budynek. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat zestawów smart home do sterowania ogrzewaniem.
Woman managing her smart boiler using her phone

Czym są zestawy smart home do sterowania ogrzewaniem?

Systemy smart home do ogrzewania dostępne są zazwyczaj pod postacią kompletu kilku różnych urządzeń. Każdy zestaw ma budowę modułową. Oznacza to, że można go z łatwością rozszerzać o nowe elementy (najczęściej muszą być dostarczone przez tego samego producenta), a także dodatkowe funkcje pozwalające zarządzać np. zużyciem energii elektrycznej, systemem antywłamaniowym, oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz domu, a także zraszaczami do podlewania trawnika. 
Zestawy smart home do sterowania ogrzewaniem nie są trudne w instalacji. Wiele zależy tu od tego, jakiego rodzaju sprzęt instalujemy. Czasami niezbędne może okazać się poprowadzenie przewodów zasilających, zawieszenie haków lub inne drobne czynności remontowe. Smart system grzewcze najlepiej kupować i instalować na etapie planowania i wykonywania instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z instalacją, wiele firm oferuje obecnie kompleksowe usługi smart home. Specjaliści pomogą nam wybrać oraz ustawić wszystkie elementy systemu. 
Podstawowym elementem zestawu smart home do ogrzewania jest inteligentny termostat wyposażony w moduł komunikacji bezprzewodowej. Spotkamy się z modelami instalowanymi tuż przy grzejniku, bezpośrednio przy zaworze wody lub gniazdku elektrycznym, a także z urządzeniami naściennymi, które połączone są np. z systemem ogrzewania podłogowego. Urządzenia wykrywają temperaturę we wnętrzu i są w stanie śledzić zużycie energii w monitorowanym przez nie źródle ciepła. 
Automatyzacja ogrzewania smart home nie ogranicza się jednak wyłącznie do termostatów, zestawy wzbogacone mogą być także o różnego rodzaju sensory wspomagające pracę systemu. Wśród nich wymienić możemy np. czujniki ruchu włączające ogrzewanie, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia, a także inteligentne gniazdka elektryczne i termometry, które można ustawić w dowolnym miejscu w domu. Wszystkie te urządzenia mogą komunikować się ze sobą bezprzewodowo.

Korzyści płynące z instalacji zestawu smart home do sterowania ogrzewaniem

Inteligentne zarządzanie ciepłem niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim termostaty oraz inne elementy zestawu smart home pozwalają na ich zdalne sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostarczonej przez producenta. Kontrola ogrzewania z aplikacji pozwala na szybką zmianę ustawień ciepła, ustalenie harmonogramu włączania się i wyłączania grzejników, a także ustawienie pożądanej temperatury dla każdego pomieszczenia z osobna, nawet przebywając z dala od domu. 
Co więcej, cały czas mamy podgląd na zużywaną przez ogrzewanie energię, dzięki temu łatwiej śledzić nam wydatki na ogrzewanie, nie tylko w okresie miesięcznym, ale i rocznym. Dzięki automatycznym ustawieniom ogrzewanie będzie uruchomione wyłącznie wtedy, gdy będzie to niezbędne, pozwalając zaoszczędzić na rachunkach. 

Jak wybrać odpowiedni zestaw smart home do sterowania ogrzewaniem?

Jak już wspomnieliśmy, inteligentne ogrzewanie mieszkania można połączyć z innymi urządzeniami smart home, dzięki czemu z jednego poziomu mamy dostęp do bardzo zróżnicowanej gamy funkcji. Jeżeli mamy wątpliwości, jaki zestaw smart home wybrać, na początek nie warto przepłacać i wybrać prostsze rozwiązania. Duże systemy sprawdzają się przede wszystkim w domach z dużymi działkami. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.
Zdjęcie: Envato Elements