Data publikacji:

Jaki soundbar do komputera?

Soundbar do komputera stanowi znakomitą alternatywę dla klasycznych głośników. Kompaktowe rozmiary i wysoka jakość dźwięku to główne argumenty, które zachęcają do zakupu. Zobacz, jaki soundbar kupić.
soundbar do komputera
Jaki będzie dobry komputerowy soundbar? Ranking przygotowany przez nas zawiera popularne modele cieszące się dobrymi opiniami.

Soundbar do PC – co warto wiedzieć?

Soundbary budową przypominają wąskie, zazwyczaj kompletnie czarne listwy. W ich wnętrzu montuje się od kilku do nawet kilkunastu głośników, które współgrają ze sobą, generując dźwięk zbliżony do tego, jaki osiągamy korzystając z zestawu kina domowego lub kilku głośników przestrzennych. Soundbar potrafi odtwarzać sygnał audio w formacie 2.1, 5.1, 7.1 lub lepszym. W zależności od modelu, głośnik niskotonowy (tzw. subwoofer) jest wbudowany w listwę lub przyjmuje on postać samodzielnej kolumny.
Tradycyjnie soundbary podłącza się przede wszystkim do telewizorów, gdzie zastępują wbudowane w nie głośniki, zazwyczaj zapewniające dość słabe i niemrawe brzmienie pozbawione głębi. Po soundbary sięgają fani kina i seriali, a także gier. Pozwalają one cieszyć się namiastką dźwięku przestrzennego, bez potrzeby inwestowania w zestawy kina domowego, które wymagają specjalnej konfiguracji oraz zajmują wiele miejsca.
Czy istnieje zatem sens podłączania soundbara do komputera? Użytkownik peceta musi sobie w pierwszej kolejności odpowiedzieć, czy dysponuje odpowiednią ilością miejsca. Standardowe listwy mają długość około jednego metra i trudno ustawić je na biurku pod nawet dużym monitorem, zwłaszcza wówczas, gdy, ekran stoi na dużej nóżce. Wiele osób montuje więc pod blatem mebla, co niekoniecznie będzie w bardzo negatywny sposób wpływać na jakość dźwięku.
Problemem może być też podłączenie soundbara do komputera. Użytkownicy pecetów maja zazwyczaj mniej możliwości w tej kwestii niż w przypadku TV. Najczęściej decydują się na wykorzystanie coraz rzadziej spotykanego kabla optycznego lub analogowy kabli stereo. Jeżeli ich PC wspiera taką opcję mogą skorzystać także ze złącza HDMI lub połączenia Bluetooth.
Wyzwania te w części eliminują soundbary dedykowane użytkownikom pecetów, które coraz częściej trafiają do oferty sklepów. Są one zazwyczaj krótsze i mniejsze od modeli telewizyjnych, pozwalają w ten sposób na wygodniejsze ustawienie listwy, a nawet podwieszenie jej po panelem monitora. Urządzenia charakteryzują się też stosunkowo mniejszą mocą, ale ze względu tego, że siedzimy w ich bezpośredniej bliskości fakt ten nie jest szczególnie odczuwalny.
Zalety soundbara do PC, w porównaniu do zwykłego zestawu głośników komputerowych, są podobne, jak w przypadku modeli telewizyjnych. Użytkownicy mogą cieszyć się przestrzennym dźwiękiem, bez potrzeby instalacji dodatkowych kolumn, przy okazji oszczędzając miejsce na biurku. Duże głośniki potrafią bowiem zajmować sporo przestrzeni, wymagając przy tym indywidualnych kabli, które zwiększają plątaninę przewodów pod blatem.

Jak wybrać soundbar do komputera?

Jeżeli z różnych względów dla naszego komputera nie chcemy zakupić klasycznego soundbara TV, nasz wybór ograniczony jest do dedykowanych listew do PC. Poza wyglądem i wygodą instalacji podczas zakupu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na moc soundbara. Podstawowe modele generują moc w przedziale od 3 W do 20 W. Dla mniej wymagającego użytkownika będzie to w zupełności wystarczające.
Jednak dla prawdziwych melomanów polecamy soundbary komputerowe, które mają moc przynajmniej 150 W. To przełoży się na zdecydowanie lepsze parametry podczas grania czy słuchania muzyki. Zobacz, jaki soundbar warto kupić. Poniżej prezentujemy najlepsze soundbary dostępne na Ceneo.pl.

Jaki soundbar do komputera wybrać? Polecane modele

Jeżeli szukasz dobrego soundbara do komputera, zobacz przygotowane przez nas propozycje, które cieszą się popularnością na Ceneo.pl.

Dell Stereo USB AC511: elegancki soundbar do komputera

Soundbar firmy Dell łączy się z komputerem za pomocą przewodu USB. Całkowita moc wynosi 2,5 W, jednak dla mniej wymagających użytkowników nie będzie to stanowiło przeszkody. Soundbar przede wszystkim charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami. Każdy, kto chce kupić budżetowy głośnik do swojego komputera, powinien zwrócić uwagę na ten model.

Creative SB X Katana: soundbar do komputera z subwooferem

Firma Creative stworzyła soundbar z subwooferem, który oferuje doskonałą jakość dźwięku. Zastosowany przetwornik DSP przekłada się na czysty dźwięk bez najmniejszych zakłóceń. Aluminiowa obudowa została wzbogacona przez kolorową listwę LED. W połączeniu z gamingowymi akcesoriami stanowisko pracy będzie prezentowało się znakomicie.

Edifier S70DB: duża moc głośników

Osoby zastanawiające się, jaki soundbar będzie najlepszy, powinny zwrócić uwagę na produkt firmy Edifier. Moc 158 W w połączeniu z aktywnym systemem głośników wynosi dźwięk na zupełnie nowy poziom. Dołączony do zestawu pilot na podczerwień znacznie ułatwia sterowanie muzyką, a także efektami. Całość uzupełnia stylowa obudowa z drewnianym wykończeniem.

Trust GXT 618: solidny soundbar do komputera

Soundbar komputerowy firmy Trust charakteryzuje się przede wszystkim wysoką jakością wykonania. Za nieco ponad 100 złotych otrzymujemy również subwoofer o mocy 6 W, co pozwoli na uzyskanie dobrych basów. Dodatkowo urządzenia ma wbudowane złącze słuchawkowe oraz mikrofon do prowadzenia rozmów. To świetna propozycja dla każdego, w bardzo rozsądnej cenie.

Art Mini Soundbart BT z mikrofonem: kompaktowy soundbar

Ten soundbar do komputera przede wszystkim charakteryzuje się bardzo kompaktowymi rozmiarami. W ten sposób zajmuje na biurku bardzo mało miejsca. Dwa głośniki o łącznej mocy 10 W generują przyzwoity dźwięk. Połączenie z urządzeniem jest możliwe bezprzewodowo za pośrednictwem modułu Bluetooth. Dodatkowo soundbar jest wyposażony w czytnik kart pamięci.
Zdjęcie: Envato Elements