Data publikacji:

Jak wybrać telefon z dobrym zasięgiem?

Telefon z dobrym zasięgiem to dla wielu osób absolutna podstawa. Komunikacja poprzez połączenia telefoniczne, a także dostęp do internetu jest możliwa dzięki wsparciu dla najnowszych rozwiązań. Sprawdź, jak wybrać smartfon, który pozwoli Ci być w stałym kontakcie ze światem!
telefon z dobrym zasięgiem

Jak znaleźć telefon z dobrym zasięgiem? Jak działa sieć komórkowa?

Przy wyborze najlepszych modeli z rankingu smartfonów zwracamy uwagę na takie aspekty jak aparaty, bateria czy procesor. Co jednak z zasięgiem telefonu? Czy model smartfona ma wpływ na zasięg sieci?
Posiadacze smartfonów mogą dzwonić, wysyłać wiadomości, a także mieć stały dostęp do internetu, dzięki systemowi telefonii komórkowej. Global System for Mobile Communications w uproszczeniu jest nazywany GSM i to on umożliwia abonentom bezprzewodowo łączyć się na danym obszarze z antenami stacji bazowych.
Sygnał wysłany do anteny jest dalej przekazywany do centrali, a ten następnie kierowany do odpowiedniego telefonu. Stacje bazowe mają ograniczony zasięg i obejmują wąski obszar nazywany „komórką”. Aby zasięg był jak najlepszy, operatorzy korzystają z ogromnej ilości komórek rozproszonych w całym kraju. Anteny umieszczone na każdym maszcie zapewniają lepszą jakość sygnału. Wiele z nich nachodzi na siebie, co wpływa na lepszy zasięg. W zupełnym uproszczeniu - im więcej anten w pobliżu, tym lepszy zasięg sieci komórkowej.
Siła sygnału różni się w zależności od konkretnego miejsca. Na obszarach, gdzie zagęszczenie ludności jest mniejsze, trudniej o dobry zasięg, ponieważ nie ma tak dużo stacji przekaźnikowych tak, jak chociażby w dużych miastach. W takich aglomeracjach stosuje się mniejsze komórki, które są umieszczone w bliskiej odległości. To sprawia, że zasięg telefonii komórkowej jest znakomity.
Sieć komórkowa doczekała się pięciu generacji. Pierwsza została wprowadzona na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. Sieć 1G wykorzystywała technologię analogową, co wiązało się z kiepską wydajnością i ogromnymi cenami za połączenia. Odpowiedzią na te problemy była sieć 2G wprowadzona na świecie początkiem lat 90. Wykorzystanie transmisji cyfrowej zwiększyło bezpieczeństwo, a także wpłynęło na pojemność sieci. Użytkownicy po raz pierwszy mogli wysyłać wiadomości tekstowe!
Przełomem w telefonii komórkowej niewątpliwie była sieć 3G, która jako pierwsza wprowadziła możliwość korzystania z internetu bezprzewodowo. Na początku XXI wieku wielu użytkowników miało w swoich telefonach internet, choć nie był on tak rozwinięty, jak we współczesnych telefonach.
Czwarta generacja, czyli 4G LTE zwiększyło prędkość transmisji danych z 40 Mb/s nawet do 225 Mb/s. Prężnie rozwijające się smartfony były w stanie obsłużyć większe pakiety danych. Sieć 4G jest rozwijana i wykorzystywana przez zdecydowaną większość telefonów.
Kolejnym krokiem milowym w telefonii komórkowej jest sieć 5G, która w Polsce zadebiutowała w 2020 roku.

Czy telefony z 5G gwarantują lepszy zasięg?

Początkowo sieć 5G była dostępna wyłącznie w dużych polskich miastach. Jednak operatorzy komórkowi rozwijają infrastrukturę i z 5G można korzystać w coraz większej liczbie miejscowości. Korzystanie z tej technologii przede wszystkim zapewnia lepszą łączność oraz wyższe transfery danych. Jednak gdy nie mamy dostępu do sieci 5G, wówczas smartfon automatycznie przełącza się na 4G. Dlatego warto inwestować w urządzenia z rankingu telefonów 5G, ponieważ jest to standard bardzo przyszłościowy i z pewnością zapewni lepszy komfort użytkowania.
telefon z najlepszym zasięgiem

Dlaczego dobry zasięg w telefonie jest tak ważny? 

Dobry zasięg w telefonie to możliwość pozostania w stałym kontakcie ze znajomymi, a także najbliższymi. Im lepszy zasięg, tym lepsza jakość przeprowadzanych rozmów. W miejscach z trudnym dostępem do anten sieci komórkowej, rozmowy często są zrywane bądź przerywane.
To samo tyczy się internetu, który bez dobrego zasięgu komórkowego po prostu nie jest w stanie pracować. Dobry zasięg w telefonie to nie tylko komunikacja z innymi, ale również możliwość obsługi urządzeń, korzystania z rozmaitych aplikacji, a także sprawdzania tego, co aktualnie dzieje się na świecie.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu telefonu z dobrym zasięgiem? 

Wybierając telefon z dobrym zasięgiem, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, jakie sieci obsługuje. Tańsze smartfony obsługują wyłącznie sieć 3G, co może wiązać się z nieco słabszym zasięgiem. W Polsce największa infrastruktura wspiera sieć 4G LTE i taki telefon zapewni bardzo dobry zasięg.
Jeśli chcesz zapewnić sobie dobry zasięg nie tylko dzisiaj, ale również w przyszłości, to wybierz telefon z siecią 5G. Urządzenia tego typu obsługują zarówno 4G i 5G. Telefon, gdy będzie w zasięgu szybszej sieci, automatycznie się przełączy i zacznie z niej korzystać.
Rozmowy w najwyższej jakości są możliwe przy wykorzystaniu technologii Voice over LTE (VoLTE) praz Voice over WiFi (VoWifi). Smartfon, aby poprawić jakość rozmowy wykorzystuje sieć komórkową lub dostępny punkt WiFi. Musisz jednak pamiętać, że ta funkcja nie jest dostępna we wszystkich urządzeniach. Także nie wszyscy operatorzy sieci oferują takie usługi, dlatego przed podpisaniem umowy warto o to dopytać.
Na dobry zasięg w telefonie ma wpływ nie tylko sam telefon, ale również operator. Urządzenia z Dual SIM lub eSIM umożliwiają posiadanie dwóch numerów telefonów od różnych dostawców usług telekomunikacyjnych. To oznacza, że w przypadku słabego zasięgu na jednej karcie, możesz korzystać z drugiej. Takie rozwiązanie jest niezwykle komfortowe.

Polecane telefony z dobrym zasięgiem

Samsung Galaxy S23 5G

Jeśli szukasz telefonu, który zapewni Ci dobry zasięg to jedną z ciekawszych propozycji jest Samsung Galaxy S23. To telefon z 6,1-calowym ekranem, który na swoim pokładzie ma procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 oraz modem obsługujący sieć 5G. Miłośników fotografii z pewnością zainteresuje zestaw trzech aparatów fotograficznych. Długi czas pracy zapewni bateria o pojemności 3900 mAh, która ma wsparcie dla szybkiego ładowania o mocy 25W.  

iPhone 14 Plus

Jeżeli chcesz mieć gwarancję dobrego zasięgu, to zakup iPhone’a z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Duży ekran o przekątnej 6,7 cala do tej pory był zarezerwowany dla telefonów z serii Pro. Mocną stroną tego modelu jest niezwykle wydajny procesor Apple A15 Bionic działający z 6 GB pamięcią RAM.
iPhone 14 Plus obsługuje sieć 5G, ale może pracować również z siecią 4G. Nowy iPhone 14 Plus ma baterię o pojemności 4323 mAh, która spokojnie wytrzyma dwa dni użytkowania.

Xiaomi 13

Xiaomi 13 to flagowiec dostępny w całkiem niezłej cenie. Chiński smartfon obsługuje sieć 5G oraz starsze technologie, dlatego tutaj też nie musisz martwić się jakość zasięgu. Xiaomi 13 ma wyświetlacz o przekątnej 6,36 cala i rozdzielczości Full HD+ z odświeżaniem 120 Hz. Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 to niezwykle mocna jednostka, która jest gwarancją świetnej wydajności.
Bateria o pojemności 4500 mAh spokojnie wystarczy na cały dzień użytkowania, a ładowanie o mocy 67W pozwoli na dostarczenie 100% energii w zaledwie 38 minut. Całość dopełnia zestaw trzech solidnych aparatów fotograficznych.  

Realme 11 Pro+ 5G

Realme 11 Pro+ 5G gościł na testach w naszej redakcji i możemy z czystym sumieniem polecić ten smartfon. Jakość zasięgu jest naprawdę dobra, a dzięki obsłudze dwóch kart SIM możemy korzystać z numeru prywatnego i służbowego. Telefon korzysta z bardzo dobrego 6,7-calowego panelu AMOLED z rozdzielczością Full HD+ i odświeżaniem 120 Hz.
Całkiem niezłą wydajność zapewnia procesor MediaTek Dimensity 7050, który działa z 8 GB pamięcią RAM. Do mocnych stron tego modelu zaliczamy baterię o pojemności 5000 mAh oraz aparat główny z matrycą 200 Mpix.  

Redmi Note 12 Pro+ 5G

Jeśli szukasz telefonu z dobrym zasięgiem, a nie chcesz jednocześnie wydawać majątku, to Redmi Note 12 Pro+ jest modelem, który warto wziąć pod uwagę. Do oglądania filmów i grania świetnie sprawdza się wyświetlacz o przekątnej 6,67 cala i rozdzielczości Full HD+.
Oczywiście nie zabrakło tutaj odświeżania 120 Hz, czy wsparcia dla technologii Dolby Vision i HDR 10+. Sercem urządzenia jest procesor MediaTek Dimensity 1080, współpracujący z 8 GB pamięcią RAM. Cały dzień intensywnej pracy jest możliwy dzięki baterii o pojemności 5000 mAh.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.