Data publikacji:

iPhone 15 Pro czy iPhone 14 Pro – porównanie smartfonów

Czy najnowszy iPhone 15 Pro będzie lepszym wyborem niż jego poprzednik iPhone 14 Pro? Porównujemy specyfikację obu modeli i wskazujemy, który z tych smartfonów Apple jest dla ciebie lepszym wyborem.
iphone 15 pro

Obudowa i ekran

Czy ostatni model Apple to najlepszy iPhone? W dzisiejszym wpisie przyglądamy się porównaniu iPhone 15 Pro vs iPhone 14 Pro. Najnowszy iPhone 15 Pro w porównaniu do swojego poprzednika wygląda dość podobnie, choć amerykański producent zdecydował się na kilka istotnych zmian.
Przede wszystkim obudowa została wykonana z tytanu, a nie ze stali tak jak miało to miejsce w modelu 14 Pro. W ten sposób udało się odchudzić urządzenie o około 18 gramów, co w codziennym użytkowaniu będzie z pewnością odczuwalne. Na obudowie iPhone’a 15 Pro pojawił się przycisk czynności, pozwalający na wykonanie rozmaitych działań.
Oba telefony dysponują ekranami LTPO Super Retina XDR OLED o wielkości 6,1 cala i rozdzielczości 1179x2556 px. Ponadto mamy częstotliwość odświeżania 120 Hz, wsparcie dla HDR10 oraz Dolby Vision. Maksymalna jasność obu paneli wynosi 2000 nitów, co jest świetnym wynikiem. Pod tym względem trudno doszukać się większych różnic pomiędzy telefonami. Do grania i multimediów są bezapelacyjnie doskonałym wyborem.

Wydajność i praca na baterii

Na pokładzie iPhone’a 15 Pro znalazł się najnowszy procesor Apple A17 Pro, który został wykonany w 3 nm procesie technologicznym i zestawiony z 8 GB pamięcią RAM. Z drugiej strony mamy iPhone’a 14 Pro pracującego w oparciu o jednostkę Apple A16 Bionic, który ma 6 GB pamięci RAM.
Według Apple, nowy iPhone 15 Pro jest wydajniejszy od swojego poprzednika o około 10%. Procesor graficzny jest szybszy o około 20%. Dla wymagających użytkowników to ważne informacje sugerujące, że 15 Pro będzie lepszym wyborem. Jednak na ten moment  iPhone 14 Pro nadal jest jednym z najszybszych telefonów na rynku i każdy kto będzie na nim pracował, nie odczuje spadków wydajności.
Podobna sytuacja ma miejsce w kwestii zastosowanych akumulatorów. iPhone 14 Pro ma baterię o pojemności 3200 mAh, natomiast iPhone 15 Pro ma ogniwo większe o 74 mAh. Różnice są na tyle niewielkie, że oba smartfony pracują cały dzień bez konieczności sięgania po ładowarkę. Pozostając przy temacie dostarczania energii, to oba modele mają technologię szybkiego ładowania, która pozwala na dostarczenie 50% energii w około 30 minut. Na tym polu trudno o wskazanie jednoznacznego zwycięzcy.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy spojrzymy na zastosowane porty ładowania. W iPhonie 14 Pro mamy złącze Lightning obecne w urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka od lat. Ale iPhone 15 Pro wprowadza rewolucję, ponieważ jest on wyposażony w port USB-C, który zapewnia 20-krotnie szybszy przesył plików! To także otwiera przed użytkownikami nowe możliwości jeśli chodzi o podłączenie pamięci zewnętrznej czy rozmaitych akcesoriów.
iphone 14 pro

Aparaty fotograficzne

Który model będzie telefonem z dobrym aparatem? iPhone 15 Pro czy iPhone 14 Pro? Specyfikacja aparatów fotograficznych w obu telefonach wygląda niemal identycznie. Oba smartfony mają główną kamerę wyposażoną w matrycę o rozdzielczości 48 Mpix. Do dyspozycji jest obiektyw ze światłem f/1.8.
W przypadku iPhone’a 15 Pro bezpośrednio z poziomu aplikacji aparatu możemy wybrać ulubioną ogniskową. Oprócz standardowych 24 mm jest opcja ustawienia 28 mm lub 35 mm. Zdjęcie jest systemowo przycinane do odpowiedniej ogniskowej, jednak nie traci ono na jakości ani rozdzielczości, co jest ważną wiadomością.
Aparat szerokokątny w jednym, jak i drugim przypadku jest dokładnie taki sam. To konstrukcja 12-megapikselowa ze światłem f/2.2 i funkcją zdjęć makro. Zestaw dopełnia teleobiektyw 12-megapikselowy ze światłem f/2.8 i 3-krotnym przybliżeniem optycznym. To, co na pewno zainteresuje miłośników mobilnej fotografii, to dopracowany tryb portretowy, który działa już w domyślnym trybie robienia zdjęć.
Małą rewolucją w iPhone’ach 15 Pro jest wprowadzenie możliwość nagrywania filmów w formacie ProRes i płaskim profilu LOG. To sprawia, że możliwości edycji i kolorowania takiego materiału są zdecydowanie większe. Dodatkowo filmy możemy nagrywać na podłączony do telefonu dysk SSD za pośrednictwem złącza USB typu C.

iPhone 15 Pro czy iPhone 14 Pro. Który smartfon wybrać?

Trzeba jasno powiedzieć, że iPhone 15 Pro i iPhone 14 Pro to smartfony z absolutnie najwyższej półki. Nowszy model otrzymał kilka wyraźnych zmian, a do ważniejszych trzeba zaliczyć pojawienie się złącza USB typu C, czy możliwości nagrywania w płaskim profilu. Sama tytanowa obudowa i nowy przycisk czynności nie są rewolucją, a jedynie drobną zmianą. Jednak te wszystkie nowości dla wymagającego użytkownika mogą być czynnikiem opowiadającym za zakupem.
Osoby, które nie zajmują się profesjonalnym tworzeniem treści do mediów społecznościowych, raczej nie wykorzystają pełnego potencjału telefonu. Wydajność, a także jakość ekranu iPhone’a 14 Pro w żadnym stopniu nie ustępują nowemu modelowi, dlatego zakup tego telefonu nie będzie złym wyborem. Warto się spieszyć, bo iPhone 14 Pro z każdym miesiącem będzie coraz trudniej dostępny w sklepach.
iPhone 14 Pro specyfikacja:
 • ekran: 6,1 cala
 • rozdzielczość: 1179x2556 px
 • procesor: Apple A16 Bionic
 • pamięć RAM: 6 GB
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB 
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix
 • aparat przedni: 12 Mpix
 • bateria: 3200 mAh
 • system operacyjny: iOS 17
 • iPhone 15 Pro specyfikacja:
 • ekran: 6,1 cala
 • rozdzielczość: 1179x2556 px
 • procesor: Apple A17 Pro
 • pamięć RAM: 8 GB
 • pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB 
 • aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix
 • aparat przedni: 12 Mpix
 • bateria: 3274 mAh
 • system operacyjny: iOS 17 
 • Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.