Data modyfikacji:

iPhone 15. Przecieki na temat nowego smartfona Apple

Do premiery nowych flagowców Apple pozostało już coraz mniej czasu, dlatego w sieci pojawiają się kolejne doniesienia na temat nowych modeli. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku amerykański producent może nas zaskoczyć.
iphone 15
Aktualizacja: 24.05.2023

Tak może prezentować się linia nowych iPhone’ów 15

Karuzela przeciwków dotyczących nowych iPhone’ów 15 dalej się kręci. Wszystko wskazuje na to, że Apple w 2023 roku wprowadzi na rynek cztery nowe modele. Oprócz iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus zobaczymy iPhone’a 15 Pro oraz iPhone’a 15 Pro Max. Takie zestawienie nikogo nie powinno dziwić, ponieważ oferta smartfonów Apple w 2022 wyglądała bardzo podobnie. Zagadką pozostaje wciąż iPhone 15 Ultra, który może być wzmocnioną wersją flagowego modelu.  
iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max mają być wykonane z tytanu. Podstawowe modele nadal będą wykorzystywały aluminiową ramkę. Do sieci trafiło zdjęcie rzekomej atrapy nowego telefonu Apple, z której wynika, że ramki wyświetlacza będą cieńsze. Nie dotyczy to jednak standardowej wersji iPhone’a 15.  
Ciekawostką jest fakt, że Apple może wrócić do lekko zakrzywionego panelu, który ostatni raz pojawił się w iPhonie 11 Pro Max. Na pleckach prawdopodobnie pojawią się trzy aparaty fotograficzne. W porównaniu do aktualnie dostępnego modelu, oczka aparatów mają być jeszcze większe. Zmianą na którą wszyscy czekali w nowych telefonach Apple jest obecność portu USB typu C. Wynika to z restrykcji, jakie nałożyła na firmę Unia Europejska. Aby uniknąć kar, amerykański producent musi dokonać pewnych zmian w swoich smartfonach.

Specyfikacja iPhone’a 15 bez większych zaskoczeń

Apple przyzwyczaiło nas do pewnego schematu podczas prezentacji, dlatego tutaj nie spodziewamy się rewolucji. Podstawowe wersje iPhone’a będą korzystały z procesora Apple A16 Bionic, natomiast w wersjach Pro zostanie zastosowana jednostka Apple A17 Bionic. Nowy czup ma być pierwszym wykonanym w 3 nm procesie technologicznym, który ma charakteryzować się jeszcze lepszą energooszczędnością, co przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii.  
Jeśli chodzi o aparaty fotograficzne, to małą rewolucję widzieliśmy już przy premierze iPhone’ów 14 Pro. Apple najprawdopodobniej zastosuje aparat peryskopowy, który zapewni bardzo duże przybliżenie obrazu. Matryca aparatów w iPhone’ach 15 ma być większa od tej z iPhone’a 14. Rozmiar 1/1,5 cala ma mieć większą szczegółowość oraz generować mniej szumów.   
Pewne zmiany pojawią się także w wyświetlaczach smartfonów. iPhone 15 może mieć panel o przekątnej 6,2 cala, natomiast iPhone 15 Plus miałby nadal 6,7-calowy wyświetlacz. Mówi się o tym, że w tegorocznych modelach pojawi się Dynamiczna Wyspa, która do tej pory była zarezerwowana dla wersji Pro. W droższych modelach iPhone’ów ma zostać zwiększona jasność do 2500 nitów.
Sprawdź nasze porównanie Apple 14 vs 14 Pro

Kiedy zadebiutuje iPhone 15?  

Niemal pewnym jest, że iPhone 15 zadebiutuje we wrześniu 2023 roku. Zagadką pozostaje data, ale wszystko wskazuje na że będzie to termin 6 września. Już od 15 września nowe telefony miałyby być dostępne w sprzedaży. Patrząc na wcześniejsze premiery smartfonów z logo nadgryzionego jabłka, taki scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny.

Czy warto czekać na iPhone’a 15?

iPhone 15 będzie z pewnością rewolucją i dla miłośników marki mogą to być przełomowe telefony na miarę iPhone’a X. Jednak na horyzoncie mamy premierę iPhone’a 14, która jest tuż za rogiem. Amerykański producent ma zaskoczyć kilkoma zmianami, dlatego rozsądniejszym wyborem jest skierowanie uwagi na iPhone’a 14 lub iPhone’a 14 Pro. Przez najbliższy rok to te smartfony będą cieszyły się największą popularnością. Jeśli jesteś posiadaczem iPhone’a 13, to nowości mogą nie być dla Ciebie wystarczające i wtedy rzeczywiście warto poczekać na kolejną generację.
Aktualizacja: 3.09.2022

Jakie wzornictwo będzie miał iPhone 15?

iPhone 15 według nieoficjalnych informacji ma być podobny do iPhone’ów 14. Notch gdzie znajduje się Face ID zostanie znacząco zmniejszony i na przednim panelu zobaczymy jedynie delikatne wycięcie na głośnik i aparat. Plotki mówią o tym, że iPhone 15 Pro mógłby mieć Face ID schowane pod ekranem. To z pewnością miałoby ogromny wpływ na ostateczny wygląd urządzenia.
Firma z Cupertino najpewniej zaprezentuje cztery modele iPhone’ów w następującej konfiguracji:
 • iPhone 15 - 6,1 cala
 • iPhone 15 Pro - 6,1 cala
 • iPhone 15 Max - 6,7 cala
 • iPhone 15 Pro Max - 6,7 cala
 • Ta zmiana może być prawdziwą rewolucją w iPhone’ach 15

  O tej zmianie mówi się już od dłuższego czasu. Apple w 2023 ma planować porzucenie złącza Lightning na rzecz portu USB typu C. Europejskie regulacje zmuszają firmę z Cupertino do zastosowania tego rozwiązania, dlatego ten ruch wydaje się bardzo prawdopodobny. Jedna z plotek mówi nawet o tym, że nowe iPhone’y miałyby zostać pozbawione fizycznego portu ładowania na rzecz magnetycznego portu MagSafe. Taki ruch wydaje się jednak mało prawdopodobny, ponieważ magnetyczne złącze nie oferuje tak szybkiego ładowania jak standardowy przewód z dobrym zasilaczem.
  Pod obudową może znaleźć się procesor wykonany w 3 nm procesie technologicznym. To miałoby zwiększyć wydajność urządzenia nawet o 15% przy jednoczesnej redukcji zużycia energii o około 30%. Dzięki temu nowe iPhone’y mogłyby pracować na baterii jeszcze dłużej.

  iPhone 15. Jaki będzie miał aparat?

  Jest jeszcze zbyt wcześnie żeby mówić o pełnej specyfikacji nowych iPhone’ów, jednak według pogłosek iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max mogą mieć peryskopowy teleobiektyw z 10-krotnym przybliżeniem optycznym. Przypomnijmy, że dotychczas teleobiektyw iPhone’a pozwala na 3-krotne przybliżenie bez straty jakości.

  Czy pojawi się iPhone 15 Fold?

  Składane smartfony podbijają rynek, czego świetnym przykładem jest Xiaomi, Samsung czy Huawei. Apple na polu innowacji zostaje trochę w tyle, dlatego wszyscy liczą, że w 2023 roku zobaczymy składany smartfon z logo nadgryzionego jabłka. Analityk Ming-Chi Kuo wierzy, że taka premiera będzie miała miejsce właście w 2023 roku.

  iPhone 15. Kiedy premiera?

  Premiera nowych iPhone’ów odbędzie się najprawdopodobniej jesienią 2023 roku. Na ten moment nie znamy żadnych szczegółów. Apple póki co skupia się na jesiennych konferencjach. W 2022 roku zobaczymy konferencję poświęconą nowym iPhone’om, a także iPadom.
  Zdjęcie: Materiały producenta
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.