Data publikacji:

iPhone 14 vs 14 Pro. Czy warto kupić droższy model?

iPhone 14 i iPhone 14 Pro to najnowsze flagowce od Apple. Oba smartfony charakteryzują się znakomitymi podzespołami, a także wysoką jakością wykonania. Czy warto dopłacać do wersji iPhone 14 Pro, czy wystarczy sięgnąć po iPhone 14? Podpowiadamy! 
iphone 14

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro. Podobieństwa  

Po wieli tygodniach spekulacji nowe telefony Apple zostały oficjalnie zaprezentowane. Amerykański producent standardowo już zaproponował dwa warianty flagowego modelu. Tańszy iPhone 14 korzysta z 6,1-calowego wyświetlacza Super Retina XDR OLED. W modelu Pro zastosowano panel LTPO Super Retina XDR OLED o takiej samej wielkości.
Telefony mają obudowę zabezpieczoną przed wodą zgodnie z certyfikatem IP68. Inżynierowie Apple zastosowali na pleckach odporne na uszkodzenia szkło Ceramic Shield.  
Podobieństwa możemy dostrzec w systemie odblokowywania twarzy Face ID, który na jednym i drugim modelu działa bardzo sprawnie. iPhone 14 ma z kolei baterię o pojemności 3279 mAh, natomiast iPhone 14 Pro dysponuje akumulatorem 3200 mAh. Różnice w czasie pracy nie powinny być w ogóle zauważalne.  
Zobacz także porównanie modeli iPhone 14 vs iPhone 14 Plus

Różnice pomiędzy iPhone’ami są zauważalne  

W 2022 roku rozbieżność pomiędzy standardowym modelem, a wersją Pro jest dużo bardziej zauważalna. Mimo że urządzenia mają podobne ekrany, to w wersji Pro znajdziemy odświeżanie 120 Hz, a także jasność sięgającą do 2000 nitów. W przypadku iPhone’a 14 ta wartość maksymalnie wynosi 1200 nitów.
Dodatkowo, panel LTPO w iPhonie 14 Pro charakteryzuje się trochę lepszym odwzorowaniem kolorów. Jednak największą zmianą w porównaniu do iPhone’a 14 jest Dynamic Island, czyli zupełnie nowe wycięcie w ekranie, które pozwala na interakcję. Odtwarzacz muzyczny, powiadomienia oraz wiele innych aplikacji jest zintegrowanych z tym nowoczesnym rozwiązaniem.  
iPhone 14 jest napędzany przez ubiegłoroczny procesor Apple A15 Bionic działający z 6 GB pamięcią RAM. iPhone 14 Pro ma jednostkę Apple A16 Bionic również wyposażoną w 6 GB pamięci RAM. Procesor jest odrobinę mocniejszy, jednak trzeba zaznaczyć, że przewaga nie jest wyraźna, co potwierdzają testy serwisu Techarena.
Testy wydajnościowe pokazują, że szybkość działania zwiększyła się o 7%. Dla wymagających użytkowników może być to wartość znacząca. Dla osoby, która szuka urządzenia do codziennego użytkowania Apple A15 Bionic będzie wystarczający.  
Wyraźne różnice pomiędzy nowymi telefonami można dostrzec w specyfikacji aparatów fotograficznych. iPhone 14 ma dwie kamery o rozdzielczości 12 Mpix. Główny obiektyw dysponuje światłem f/1.5, natomiast obiektyw szerokokątny ma światło f/2.4.  
W iPhonie 14 Pro mamy nowy aparat główny, który ma matrycę o rozdzielczości 48 Mpix oraz obiektyw ze światłem f/1.8. Jakość i szczegółowość zdjęć jest zdecydowanie lepsza! Dodatkowo znajdziemy aparat szerokokątny 12 Mpix ze światłem f/2.2. Całość dopełnia teleobiektyw z 3-krotnym przybliżeniem optycznym, rozdzielczością 12 Mpix oraz światłem f/2.2.
Dla mobilnych fotografów to iPhone 14 Pro będzie lepszym wyborem nie tylko ze względu na specyfikację aparatów, ale również na tryb ProRaw, który pozwala osiągnąć zdecydowanie więcej podczas obróbki.  

iPhone 14 czy iPhone 14 Pro. Który smartfon jest lepszym wyborem?  

iPhone 14 w bazowej konfiguracji ze 128 GB pamięcią wewnętrzną kosztuje 5199 złotych. iPhone 14 Pro z taką samą ilością pamięci został wyceniony na kwotę 6499 złotych. Jak widać różnice w cenach są zauważalne, dlatego pojawia się pytanie - czy warto dopłacać?
Dla osób, które cenią sobie nowinki takie jak Dynamic Island, a także chcą mieć topowy aparat i bardzo wydajne podzespoły, to iPhone 14 Pro wydaje się naturalnym wyborem. Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę, że nie wykorzystasz tych nowości, to iPhone 14 sprawdzi się bez najmniejszych problemów. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.