Data publikacji:

Zestawy stereo z gramofonem – dla miłośników winyli

Obecność gramofonów w ofercie sklepów z elektroniką oraz sprzętem RTV nikogo już nie dziwi. Płyty winylowe stały się bowiem najpopularniejszym fizycznym nośnikiem muzyki, a ich renesans i powrót do łask rozpoczął się już kilkanaście lat temu. Sam gramofon nie wystarcza jednak do słuchania muzyki, najlepiej aby urządzenie było połączone z dobrym zestawem głośników stereo, pozwalających w pełni cieszyć się ciepłym, analogowym dźwiękiem nagrań. Jak zatem skompletować zestaw stereo z gramofonem?
Vinyl player with long play or LP record on yellow background.

Kompletujemy zestaw stereo dla gramofonu – o czym należy wiedzieć?

Odpowiednio dobrany zestaw stereo pozwoli nam cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, a także wychwycić drobne detale, które niezwykle cenią sobie audiofile i fani dobrej muzyki. Ponieważ dźwięk na płycie winylowej zapisywany jest praktycznie wyłącznie w dwóch kanałach, wystarczą nam wyłącznie dwie kolumny głośnikowe. Nie zapominajmy też, że niezbędny może okazać się też wzmacniacz audio. Przyjrzymy się zatem każdemu elementowi z osobna.

Gramofon – jaki model najlepiej wybrać? 

Gramofony dzielimy na trzy podstawowe kategorie ze względu na mechanizm ich ramienia. 
  • Gramofony manualne – użytkownik samodzielnie przestawia ramię z igłą, aby rozpocząć i zatrzymać odsłuch płyty
  • Gramofony automatyczne – sprzęt samodzielnie podnosi i opuszcza ramię przed rozpoczęciem i po zakończeniu słuchania
  • Gramofony półautomatyczne – użytkownik ręcznie nastawia ramię urządzenia, ale po zakończeniu odsłuchu wraca ono samodzielnie na miejsce spoczynku.
  • Kolejnymi ważnymi aspektami konstrukcji urządzenia jest mechanizm napędzający talerz, na którym kładziemy płytę. Dostępne obecnie w sklepach urządzenia mogą mieć jeden z dwóch typów napędu:
  • napęd bezpośredni – silnik elektryczny jest połączony bezpośrednio z talerzem, sprzęt ma bardziej skomplikowaną budowę komponentów elektronicznych znajdujących się w jego wnętrzu, ale nie wymaga regularnej konserwacji;
  • napęd paskowy – talerz napędzany jest za pośrednictwem gumowego paska połączonego z silnikiem elektrycznym, jest to bardzo tanie i proste rozwiązanie techniczne, lubiane także przez audiofilów. Zaletą pozostaje tu jego praktycznie bezgłośna praca. Paski należy wymieniać co jakiś czas, ponieważ z czasem tracą swoją elastyczność.
  • Wybierając gramofon, zwracamy też uwagę na obsługiwane przez niego rodzaje wkładek. Mowa tu o mocowanych do ramienia specjalnych kartridżach z igłami, które trzeba co jakiś czas wymienić. Mają one różną charakterystykę brzmienia i jakość wykonania, różnią się też stopniem dostępności, co ma znaczenie, gdy chcemy kupić gramofon na długie lata.
    Dla laika wybór solidnego gramofonu może być wyzwaniem, bowiem na rynku znajdziemy przede wszystkim urządzenia stosunkowo mało znanych lub bardzo specjalistycznych firm. Jeżeli nie mieliśmy wcześniej do czynienia ze sprzętem audio, trudno będzie nam też określić nasze potrzeby. Eksperci stanowczo odradzają kupno najtańszych gramofonów, w cenach do około 300 złotych, które często można znaleźć na półkach dyskontów lub w serwisach aukcyjnych. Są to urządzenia o najprostszej konstrukcji, przypominające bardziej zabawki niż solidne urządzenia audio. Oferują zazwyczaj fatalny dźwięk, a ich z reguły źle wyregulowane i skontrowane stylusy mogą niszczyć odtwarzane nagrania. Osoby rozglądające się za solidnymi gramofonami znajdą jednak dobry i markowy sprzęt w cenie do 1000 złotych, który w pełni zaspokoi przeciętne potrzeby. 

    Wzmacniacz do gramofonu – czemu służy i jaki wybrać?

    Wzmacniacze audio są mostem pomiędzy gramofonem a systemem nagłośnieniowym, wzmacniają one przekazywany im sygnał dźwiękowy. Element ten jest niezbędny w przypadku dużej części gramofonów pozbawionych wbudowanych przedwzmacniaczy. Wiele osób kupuje je jednak nawet wówczas, gdy sprzęt nie potrzebuje tego dodatku, ponieważ daje im on większą kontrolę nad słuchaną muzyką. Głośniki lub słuchawki podłączone do gramofonu bez wzmacniacza będą odtwarzać bardzo słaby i płaski dźwięk, a w przypadku większych kolumn może on być ledwie słyszalny.
    Wzmacniacze dzielimy na modele standardowe, których zadaniem jest jedynie wzmocnienie sygnału, a także bardziej kompleksowe amplitunery. W przypadku tych drugich użytkownik może zmieniać parametry sygnału, np. podkręcając niskie lub wysokie tony, co preferują osoby słuchające różnego typu muzyki. Wzmacniacze to wydatek od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Potrzeby przeciętnego użytkownika zaspokoją w zupełności tańsze modele.
    Dodajmy, że z zakupu wzmacniacza możemy zrezygnować, jeżeli korzystamy z głośników i słuchawek bezprzewodowych, wiele gramofonów ma bowiem wbudowany moduł Bluetooth. 

    Głośniki stereo do gramofonu – jaki mamy wybór?

    Choć wiele gramofonów ma często własne głośniczki, nie nadają się one do poważnego słuchania muzyki. Niezbędne jest więc wybranie odpowiedniego zestawu głośników stereo. To, na jakie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od budżetu oraz ilości wolnego miejsca, jakie możemy im poświęcić. Pamiętajmy też, że w większości przypadków głośniki podłączamy poprzez wzmacniacz. 

    Jaki rodzaj głośników do zestawu stereo z gramofonem?

    Klasyczne podstawkowe głośniki stereo

    Urządzenia sprawdzą się w większości mieszkań – głośniki ustawiamy zazwyczaj na półce lub szafce po obu stronach gramofonu. Głośniki mają maksymalnie wysokość i głębokość kilkudziesięciu centymetrów. W ofercie sklepów znajdziemy bardzo dużą ofertę urządzeń, wśród nich znajdują się także modele wyposażone w moduł Bluetooth, jak również sprzęt dla audiofilów wykonany z wysokiej jakości materiału. Ceny wahają się więc tutaj od około 200 złotych do kilku tysięcy złotych. 

    Duże kolumny stereo

    Kolumny głośnikowe ustawiane bezpośrednio na podłodze. Rozwiązanie to przeznaczone jest przede wszystkim dla melomanów i audiofilów. Najczęściej do nagłośnienia tego typu podłączone są też np. odtwarzacze CD. Wśród urządzeń tej klasy nie znajdziemy modeli aktywnych (chyba że są to kolumny wspierające połączenie bezprzewodowe), aby się z nich w pełni cieszyć, niezbędny jest zakup bardzo dobrego wzmacniacza. Głośniki zajmują też sporo miejsca, sprawdzają się więc przede wszystkim w większych salonach czy pokojach lub specjalnie przystosowanych kącikach muzycznych. Najtańsze kolumny to wydatek minimalnie kilkuset złotych, za produkty najwyższej klasy zapłacimy jednak wielokrotnie więcej.

    Soundbary i zestawy kina domowego

    Alternatywą dla klasycznych głośników stereo jest podłączenie gramofonu do soundbara lub zestawu kina domowego. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy sprzęt jest ustawiony w tym samym pokoju co telewizor. W przypadku soundbarów najlepiej sprawdzi się połączenie bezprzewodowe, kina domowe zazwyczaj posiadają własne amplitunery z dużą liczbą analogowych i cyfrowych wejść audio.
    Zdjęcie: Envato Elements