Data publikacji:

Czym zmyć marker? Jak najlepiej zmyć marker z różnych powierzchni?

Markery permanentne są niezastąpione w wielu sytuacjach. Niestety czasem dostają w niepowołane ręce, czego skutkiem są trudne do usunięcia plamy na różnych powierzchniach. Na szczęście są rozwiązania na tego typu wyzwania. Przeczytaj, czym zmyć marker ze skóry, plastiku, gumy, butów oraz wielu innych powierzchni.
marker

Czym zmyć marker ze skóry?

Pytanie, czym zmyć marker ze skóry, może odnosić się zarówno do skóry na ciele, jak i do wyrobów skórzanych, czyli np. kanapy.

Plamy, które powstały na skórze-tkaninie, najłatwiej jest zmyć zwykłym szarym mydłem. Najpierw zetrzyj trochę mydła na tarce. Mydło zalej wrzątkiem i poczekaj, aż płyn odrobinę ostygnie. Ostatni krok to już tylko zamoczenie szmatki w powstałej cieczy i przemywanie skóry.

Jeśli ta metoda nie działa, możesz wypróbować lakier do włosów. Najpierw spryskaj poplamione miejsce lakierem, następnie poczekaj kilka minut i postaraj się usunąć zabrudzenie przy pomocy szczoteczki zamoczonej w ciepłej wodzie.

Inny sposób to przetarcie skóry zmywaczem do paznokci z acetonem lub bez (bardziej skuteczne są preparaty z acetonem), niektórzy zalecają także wódkę.

Czym zmyć lakier ze skóry naturalnej, jeżeli powyższe metody okazują się nieskuteczne? Możesz spróbować usunąć plamę preparatem WD-40. Na wszelkie wypadek zaleca się jednak wypróbowanie produktu w niewidocznym miejscu. Możesz też kupić specjalny preparat do czyszczenia skór albo precyzyjny odplamiacz do długopisu.

Przeczytaj także, czym zmyć farbę do włosów ze skóry

Jeśli twoim problemem jest nie plama na skórzanym meblu, a na naskórku na ciele, to do wyboru masz następujące sposoby.

Peeling

Na początek spróbuj usunąć plamę poprzez przeprowadzenie peelingu drobnoziarnistego. Nawet jeżeli ślad nie zniknie całkowicie, to na pewno zrobi się o wiele mniej widoczny.

Chusteczki nawilżane dla niemowląt

Kolejny sposób to chusteczki nawilżane dla niemowląt. Tę odpowiedź często słyszą od innych rodziców ci, którzy pytają, jak zmyć marker ze skóry dziecka. Chusteczki są zadziwiająco skuteczne i bardzo delikatne.

Tłusty krem

Plamy po markerze można usunąć również przy pomocy tłustego kremu, ewentualnie możesz użyć oliwki dla dzieci albo oliwy z oliwek. Nałóż substancję na wacik, a następnie zacznij delikatnie pocierać skórę. Przestań robić to w momencie, w którym zaczniesz już odczuwać dyskomfort.

Kompleksowe działanie

Możesz też spróbować zadziałać kompleksowo. Najpierw złuszcz naskórek przy pomocy dobrego peelingu (może być to kosmetyk domowej produkcji). Następnie przetrzyj ślady po markerze chusteczkami do pielęgnacji pupy niemowląt. Na sam koniec wetrzyj w skórę bardzo tłusty krem albo oliwę z oliwek. Po takich działaniach ślady po markerze powinny być już zupełnie niewidoczne.

Czym zmyć marker z plastiku?

Zastanawiasz się, czym zmyć marker z plastiku? Musisz wiedzieć, że będzie to dziecinnie proste, o ile tylko plastik nie jest porowaty. W takim wypadku możesz zmoczyć wacik etalonem, spirytusem albo izopropanolem, a następnie przetrzeć zanieczyszczenie. W przypadku nierównych, porowatych powierzchni w proces czyszczenia trzeba włożyć trochę więcej wysiłku, tj. szorować przy użyciu wyżej wymienionych substancji oraz nie szmatki, a szczotki.

Czym zmyć marker z gumy?

W przypadku gumy sprawdzą się substancje wymienione wyżej, czyli:

  • etanol,
  • spirytus,
  • izopropanol.

Dodatkowo możesz użyć benzyny. Uwaga! Pamiętaj, żeby zawsze przed zastosowaniem którejś z wyżej wymienionych substancji przeprowadzić mały test na niewidocznej powierzchni. Może się bowiem okazać, że marker znika, ale razem z oryginalnym kolorem gumy czy plastiku.

Czym zmyć marker z butów?

Jeśli zastanawiasz się, czym zmyć marker z butów, to możesz mieć na myśli elementy skórzane, gumowe albo po prostu tkaninę (np. w przypadku tenisówek). Wiesz już, czym zmyć marker z gumy oraz skóry. Pytanie – co będzie najlepsze w przypadku tkaniny?

Niestety w tym przypadku plamy jest najtrudniej usunąć. Niemniej możesz spróbować octu. Zalej zabrudzone miejsce octem i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie od razu wrzuć buty do pralki. Pranie butów w pralce z reguły nie jest wskazane, ale w tym przypadku jest to „mniejsze zło”. Pamiętaj, aby nie pocierać szmatką miejsca polanego octem – w ten sposób tylko rozetrzesz marker na większej powierzchni.

Inny sposób na usunięcie markera z tkaniny to nalanie spirytusu na szmatkę, a potem przykładanie tej szmatki do wybrudzonego miejsca. Pamiętaj, że nie wolno ci szorować, możesz jedynie przykładać szmatkę.

Czym zmyć marker z mebli?

Jeśli ślady markera pojawiły się na meblach (co zazwyczaj ma związek z działalnością dziecięcych rączek), to sięgnij po alkohol, np. spirytus. Najpierw jednak sprawdź w niewidocznym miejscu, czy spirytus nie odbarwi albo w jakikolwiek inny sposób nie zniszczy powierzchni.

Jeśli wolisz bardziej delikatne sposoby, to możesz użyć soku z cytryny, pasty do zębów, sody oczyszczonej albo mleka (choć ta ostatnia metoda jest mało skuteczna). Czasem działają również zwykłe środki do pielęgnacji mebli.

Czy zmyć marker z ubrania?

Jeżeli ślady po markerze pojawiły się na twoim ulubionym swetrze, bluzce czy spodniach, możesz spróbować podanych wyżej sposobów, tj. użyć octu albo spirytusu. Pamiętaj, że nie wolno ci pocierać zabrudzenia – polej materiał wybraną substancją, pozostaw na kilka minut, a następnie wrzuć ubranie do pralki.

Niestety bardzo często zdarza się, że plamy po markerze nie da się w żaden sposób usunąć (bądź użycie niektórych środków skutkowałoby zniszczeniem tkaniny). W takiej sytuacji trzeba pogodzić się ze stratą, ewentualnie spróbować zakryć plamę koronką, aplikacją bądź haftem – w zależności do stylu danego ubrania.

Autor: Robert Wojtaś