Data publikacji:

Kiedy sadzić iglaki? Poradnik

Drzewa iglaste są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu. Są to rośliny zimozielone, zdobiące ogród cały rok. Nic dziwnego, że iglaki cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzięki drzewkom i krzewom iglastym możemy zyskać ogród różnorodny i efektowny przez cały rok. Kiedy należy sadzić iglaki i w jaki sposób należy je pielęgnować?
Kiedy sadzić iglak

Iglaki – kiedy je sadzić?

Gdy zbliża się wiosna, wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy sadzić świerki i sosny, a także inne rośliny iglaste. Kiedy więc sadzić iglaki w ogrodzie, by drzewka przyjęły się, a następnie rosły silne i zdrowe? Podczas sadzenia iglaków, np. w ogrodzie, skupiamy się na dwóch porach roku: wiośnie i jesieni.

Zastanawiając się, kiedy sadzić iglaki (np. świerki srebrzyste) do gruntu, ważne jest, by zwrócić uwagę na to, czy nasze rośliny są jeszcze w stanie spoczynku – to znaczy, że na pędach nie pojawiły się jeszcze charakterystyczne, wiosenne zielone pąki. W praktyce najczęściej iglaki sadzimy od połowy kwietnia do końca maja. Gdy roślina zacznie wypuszczać pąki, oznacza to, że najlepszy czas na jej posadzenie właśnie minął. Wówczas należy poczekać do jesieni. Jeśli zamierzamy sadzić iglaki jesienią, zwróćmy uwagę na czas, gdy gleba jest nasiąknięta wodą. Ważne, by zdążyć z sadzeniem roślin iglastych przed pierwszymi przymrozkami – wówczas drzewko czy krzew nie będą mieć problemu z przyjęciem się i powinny prawidłowo rosnąć. Gdy pierwsze przymrozki zaczną oddziaływać na glebę, świeżo posadzona roślina iglasta najpewniej nie przetrwa trudnych warunków.

Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę ogrodnicy, jest kalendarz księżycowy. Od dawna znany jest wpływ oddziaływania Słońca oraz Księżyca na wzrost i uprawę roślin. Podczas korzystania z tzw. kalendarza księżycowego przyjmuje się, że najlepszą porą na sadzenie roślin jest okres, gdy księżyca przybywa. Jest to wsparcie dla naturalnego cyklu rośliny. Zasady kalendarza księżycowego są respektowane przez znaczną część wprawionych ogrodników, którzy nie bagatelizują wpływu tego ciała niebieskiego na wzrost i kwitnienie roślin.

Przeczytaj także: Jaka ziemia do ogrodu jest najlepsza? Ile ziemi kupić? Poradnik

Jak sadzić iglaki?

Przygotowujemy dołek na taką głębokość, by sadzone drzewko posiadało szyjkę korzeniową na powierzchni ziemi. Szyjka korzeniowa to fragment korzenia, który łączy łodygę z korzeniami. Młode drzewka powinny mieć ją umiejscowioną nieco ponad powierzchnią ziemi. Po umieszczeniu rośliny w dołku, przysypujemy korzeń przygotowaną wcześniej, odpowiednią dla gatunku ziemią. Drzewka iglaste należy sadzić w taki sposób, by korzenie nie podwijały się ku górze. Ziemię co jakiś czas ugniatamy przed dosypywaniem kolejnej porcji. Po posadzeniu iglaków w gruncie należy obficie podlać rośliny, a także dosypać nieco ziemi.

Po posadzeniu roślin, warto pamiętać o ich regularnym nawożeniu, zwłaszcza w okresie wegetacji. W porze wczesnowiosennej stosujemy nawóz do iglaków oraz obornik (np. granulowany). Pamiętajmy również o nawożeniu naszych roślin późną jesienią, co wspomoże je w rozwoju i pobieraniu niezbędnych składników z gleby.

Jak i kiedy sadzić iglaki w donicach?

Iglaki mogą być sadzone w donicach. Najlepiej, gdy w donicach sadzone są formy karłowate. Jeśli decydujemy się na sadzenie standardowych drzew iglastych w donicach, pamiętajmy, że w którymś momencie będzie trzeba przesadzić je do gruntu.

Na dnie donicy wysypujemy warstwę kamieni czy keramzytu – jest to forma drenażu. To właśnie w tej warstwie będzie zbierać się nadmiar wody, nie dopuszczając tym samym do gnicia korzeni, co może mieć miejsce podczas hodowli roślin w donicach. Nie możemy zapomnieć również o regularnym podlewaniu, jednak w przypadku iglaków, które generalnie dobrze znoszą bardziej suche pory, możemy poczekać, aż gleba lekko przeschnie i wówczas dostarczać iglakom nowej porcji wody. Iglaki w donicach preferują stanowiska nasłonecznione bądź półcieniste.

Przycinanie iglaków

Drzewka oraz krzewy iglaste można przycinać, ponieważ iglaki stosunkowo dobrze znoszą cięcie. Należy jednak wykonać je w odpowiednim momencie, by nie blokować prawidłowego wzrostu rośliny. Pierwsze cięcie można wykonać już po posadzeniu, by pędy boczne naszego drzewka wypuściły i wzmocniły tym samym korzenie. Wówczas drzewko zyska atrakcyjny wygląd, będzie gęstsze. Następnie można wykonać cięcie późną wiosną – jest to cięcie dla zachowania prawidłowej higieny drzewka, usuwamy tym cięciem uszkodzone gałęzie oraz gałązki, które posiadają znamiona chorób. Ostatnie cięcie iglaków w ciągu roku wykonujemy latem. Jest to podcinanie drzewek, które jest bezpieczniejsze. Wykonujemy je głównie w celu nadania drzewku pożądanego kształtu.

Podczas przycinania iglaków stosujemy sprzęty takie jak sekatory oraz piły.

Interesujące formacje z iglaków

Iglaki efektownie wyglądają jako samotnie rosnące drzewka, ale równie dobrze można stworzyć z nich atrakcyjne kompozycje. Przed posadzeniem drzewek należy określić ich przyszły wzrost oraz wymagania każdej rośliny. Warto wcześniej ustalić, z której strony drzewka mają najefektowniej wyglądać oraz czy konieczne będą częste prace ogrodowe. Efektownie może wyglądać żywopłot stworzony z roślin iglastych, wówczas wybierzmy gatunki, które rozrastają się i dobrze znoszą częste zabiegi pielęgnacyjne.

Iglaki a walka z chwastami

Kolejną kwestią są chwasty – zmora ogrodników. Możemy nieco ograniczyć pole do popisu niechcianym gościom w naszym ogrodzie. Miejsce pod iglakami można wyściółkować za pomocą kory drzewnej. W tym celu można również użyć żwiru. W ten sposób możemy spowolnić wzrost chwastów. Oczywiście możemy również skorzystać z gotowych preparatów mających na celu usunięcie chwastów, które już wyrosły w towarzystwie naszych iglaków. Przed użyciem środka chwastobójczego należy jednak zabezpieczyć skórę oraz ściśle stosować się do zaleceń producenta. Niektóre środki chwastobójcze mogą powodować podrażnienia, warto więc upewnić się, że zastosowaliśmy wszelkie niezbędne środki ochronne.
Zdjęcie: Mint_Images/Envato Elements