Data modyfikacji:

Pomysły na aranżacje murku w ogrodzie

Murki w ogrodzie pełnią podwójną funkcję: po pierwsze stanowią niebanalną i piękną dekorację ogrodu, po drugie są podporą dla wzniesionych na nierównościach rabat. Przeczytaj, z jakich materiałów można je wykonać i jakie dobrać do nich kwiaty.

murek w ogrodzie

Czym są murki oporowe w ogrodzie?

Murki w ogrodzie to prosty pomysł na ogród, który może pełnić naprawdę różne funkcje. Przede wszystkim używa się go jako podpory dla umocnienia skarp – w przypadku sporych nierówności terenu. Ponadto są niezwykle dekoracyjne – niezależnie od tego, którego materiału użyjemy do ich zbudowania.

Murki ogrodowe bardzo często stanowią ważną część kwietników oraz skalniaków – natychmiast zwracają na siebie uwagę i sprawiają, że cała kompozycja bardzo zyskuje na atrakcyjności. Oczywiście tego typu konstrukcje można wykorzystać również inaczej, np. wydzielając dzięki niej taras czy tworząc z niej siedzisko (np. przy ognisku).

Rodzaje murków w ogrodzie

Zanim postawisz murek oporowy w ogrodzie, musisz dobrze zastanowić się nad tym, z czego powinien być zbudowany. Oto prosty podział, który ułatwi ci podjęcie tej decyzji przy budowie murka oporowego. Z czego będzie najtaniej go wykonać?

Murki oporowe suche

Murki oporowe mogą być suche lub murowane. Te pierwsze tworzy się bez żadnej zaprawy – to po prostu zwykła skarpa, która jest wyłożona kamieniami. Najprostszą metodą budowania murku suchego jest układanie kamieni jeden na drugim – koniecznie zaczynając od tych największych i najcięższych. Oczywiście należy pamiętać, że taka podpora nie będzie tak wytrzymała czy trwała jak np. murek z kamienia. Maksymalna jej wysokość to tylko 60 cm.

Wśród murków suchych można wymienić murki ogrodowe z prefabrykatów. W tym przypadku naturalne materiały zostają zastąpione np. przez elementy z fakturowanego betonu. Taki murek będzie pełnił przede wszystkim rolę dekoracyjną – nie jest wystarczająco mocny, aby stanowić podporę dla skarpy.

Inny rodzaj murków suchych to z gabionów, czyli z koszy siatkowych. Kosze te układane są bezpośrednio na skarpie – wypełnia się je ziemią. Oczywiście, aby całość prezentowała się atrakcyjnie, konieczne jest zasadzenie roślin pomiędzy oczkami gabionów.

Murki ogrodowe murowane

To już o wiele trwalsze murki w ogrodzie – do łączenia poszczególnych ich elementów używa się zaprawy murarskiej. Oczywiście wybór surowca należy tylko do ciebie – musisz zastanowić się, czy chcesz mieć murek z kamienia, murek z bloczków betonowych czy może murek z cegły.

Tego typu konstrukcje mogą być już znacznie wyższe, należy jednak pamiętać, że te powyżej 50 cm powinny być już podparte fundamentami. Niezbędne jest również takie zaplanowanie robót, aby murek (jeśli będzie wyższy niż 80 cm) był pochylony w stronę skarpy pod kątem około 15 stopni.

Murki ogrodowe wylewane betonem

Jeśli marzy ci się murek oporowy betonowy, to zła wiadomość jest taka, że czeka cię sporo pracy (chyba że masz dużo wiedzy w temacie albo będziesz korzystać z pomocy fachowca). Przede wszystkim tego typu konstrukcje należy solidnie wzmocnić poprzez zbudowanie ich fundamentów.

Jeśli wybierzesz bardzo wysoki murek (wyższy niż 110-120 cm), to w grę wchodzi również zbrojenie. Oczywiście tego typu murki ogrodowe wymagają również prac dekoracyjnych, czyli „obłożenia” ich kamieniami czy np. płytkami ceramicznymi.

Jak wyznaczyć przebieg murku w ogrodzie?

Zapewne masz już w głowię wizję tego, gdzie dokładnie powinien stać twój murek ogrodowy. Pierwszy krok do jej urzeczywistnienia to oczywiście wyznaczenie konkretnego jego przebiegu. Nie jest to szczególnie trudne – tak naprawdę jedyne, czego potrzebujesz, to sznurek oraz paliki (niekoniecznie fachowe, możesz użyć zwykłych gałęzi).

Jeśli twoja mała budowla ma być geometryczna, odmierzaj poszczególne odcinki, za punkt odniesienia biorąc stałe elementy ogrodu, czyli choćby sam dom. Jeżeli natomiast marzy ci się murek ogrodowy z łukami, to w miejscu zaokrąglenia najpierw wyznacz środek łuku, a następnie stwórz promień na ziemi. Teraz wystarczy powbijać paliki.

Jak zbudować proste murki w ogrodzie? Instrukcja

Jeśli chcesz zbudować niewysokie, proste murki ogrodowe, to mamy dla ciebie garść instrukcji. Oto działanie krok po kroku.

Suchy murek w ogrodzie – budowa

Najpierw, u samego podnóża skarpy, wykop rowek. Powinien mieć on głębokość około 20-25 cm i taką szerokość, która będzie odpowiadała wielkości kamieni. Jeżeli musisz zrobić drenaż (co polecane jest w przypadku kiepsko przepuszczalnej gleby), to musisz wykopać dołek o głębokości około 35 cm, a następnie na głębokości 10 cm wysypać żwir.

Zacznij układać kamienie, rozpoczynając od tych największych. Oczywiście gdzieniegdzie, aby uzupełnić warstwy, należy umieścić również mniejsze elementy. W co trzeciej warstwie warto położyć długie i wąskie kamienie.

Murek oporowy betonowy – budowa

Jeśli w twoim ogrodzie ma stanąć murek oporowy betonowy, to prace należy rozpocząć od wykopania rowu do fundamentów. Kiedy ława fundamentowa będzie już gotowa, musisz przygotować szalunek (z obu stron). Ostatni krok to już wypełnienie go betonem (proporcja 1:1:3 – cement, wapno, piasek). Beton układa się warstwa po warstwie. Gdy już wyschnie, należy usunąć szalunek.

Murki w ogrodzie – jak dobrać do nich kwiaty?

Tworząc murek w ogrodzie, musisz pamiętać, że materiał, z którego będzie on zbudowany, będzie miał pewien wpływ na kwiaty. Dla przykładu z wapieni z czasem wypłukują się związki, które zwiększają poziom wapnia. Wybierz zatem takie gatunki roślin, które lubią ten składnik.

Inny przykład – piaskowiec jest ciepły, dlatego nie będą się przy nim dobrze czuły rośliny nietolerujące wyższych temperatur. Zanim podejmiesz decyzje o kupnie kwiatów, dokładnie przeczytaj, jakie mają one wymagania – dzięki temu unikniesz ryzyka, że twój murek w ogrodzie w pewnym momencie zacznie być „łysy”.

Poniżej znajdziesz też kilka przykładów kwiatów, które najczęściej stosowane są jako element murku:

  • Barwinek pospolity. Świetna krzewinka, która bardzo szybko zazieleni murek w ogrodzie. Rośnie na niemal każdym podłożu i jest banalnie prosty w uprawie – poradzisz sobie z nim nawet jako początkujący ogrodnik.
  • Ubiorek wiecznie zielony. Klasyk w ogrodzie. Rośnie bardzo szybko i tworzy piękne, bujne, białe kaskady kwiatów. Z łatwością wypełni wszystkie puste przestrzenie. Należy jednak wiedzieć, że wymaga on gliniasto-piaszczystego podłoża i najlepiej czuje się w miejscu suchym, ciepłym, osłoniętym.
  • Dąbrówka rozłogowa. Kolejna roślina, która chętnie sadzona jest na murku w ogrodzie. Ma piękne, kolorowe liście, kwitnie na niebiesko i błyskawicznie się rozrasta. Lubi świeżą i wilgotną glebę oraz miejsca zacienione.
  • Gęsiówka kaukaska. Bardzo polecana na skalniaki oraz murki ogrodowe. Ma białe lub różowe kwiaty. Lubi słoneczne stanowisko oraz przepuszczalne, wapienne gleby. Jest mrozoodporna.
  • Fiołek rogaty. Wyjątkowo żywotna i odporna roślina, która cieszy oko licznymi kwiatkami (kwitnie bardzo obficie i bardzo długo). Dobrze rośnie na słońcu albo w półcieniu.

Warto zwrócić uwagę także na takie rośliny jak: żagwin ogrodowy, zawciąg nadmorski, rozchodnik, rojnik, łyszczec rozesłany czy karmik ościsty.

Autor: Robert Wojtaś