Data publikacji:

Płyta MFP czy OSB. Jakie są podobieństwa i różnice?

Budowa i remont domu lub mieszkania pochłania ogromne ilości materiałów budowlanych i wykończeniowych. W przypadku kupowania lokalu mieszkalnego lub użytkowego można zdecydować się na opcję „pod klucz” lub do remontu. Sama sprawa remontu w obecnych czasach jest sporym wyzwaniem. Ma to związek z rosnącymi cenami nie tylko materiałów, ale i robocizny. Sprawdź, jakie materiały można brać za podstawowe w pracach remontowych wszelkiego typu. Dowiedz się, co lepsze: płyta MFP czy OSB?

Płyta MFP czy OSB? Zalety płyty OSB

Jeszcze jakiś czas temu klienci mieli do swojej dyspozycji jedynie płytę OSB. Popularność tej drewnopochodnej płyty sprawiła, że ostatnio pojawiła się w sklepach płyta MFP. Obie płyty są idealne do prac budowlanych i do prac o charakterze remontowym (na przykład dzielenie dużej powierzchni na mniejsze pomieszczenia). 
Płyta OSB przez wiele lat nie miała praktycznie żadnej konkurencji. Jej wysoka wytrzymałość sprawiała, że w zasadzie nie szukano nowych rozwiązań. Płyta Oriented Strand Board jest ceniona również za to, że jej kształt jest stabilny nawet pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych. Potrafi skutecznie tłumić dźwięki, przez co bardzo często wykorzystywana jest do tworzenia ścianek działowych i podłóg. Poza tym jest chwalona za to, że w bardzo prosty sposób można ją obrabiać (czyli nie trzeba męczyć się z przycinaniem, wierceniem otworów, łączeniem płyt). Płyta OSB w 90% składa się z drewna (jest to drewno sosnowe lub drewno świerkowe). 
OSB to aż 4 rodzaje płyt. OSB 1 jest płytą o uniwersalnym charakterze. Może być stosowana w pomieszczeniach zamkniętych. By stała się odporna na wilgoć, wymaga odpowiedniej konserwacji. OSB 2 nadaje się przenoszenia obciążeń, ale nie jest odporna na wilgoć (trzeba ją odpowiednio przygotować za pomocą środków hydrofobowych). Można ją stosować wyłącznie we wnętrzach.
Płyta OSB 3 jest skonstruowana do przenoszenia obciążeń, poza tym można ją stosować nie tylko do wewnątrz, ale i na zewnątrz. Jest odporna na wodę i wszelkiego rodzaju zalania. OSB 4 jest płytą o największych właściwościach — czyli nadaje się do przenoszenia znacznych obciążeń i jest wyjątkowo odporna na wilgoć. Wadą płyty OSB jest to, że jest dość łatwopalna.

Płyta OSB czy MFP? Zalety płyty MFP

Przede wszystkim płyta MFP jest trudnopalna, co powinno mieć spore znaczenie dla każdej osoby, która na przykład remontuje poddasze. Chodzi o minimalizowanie zagrożenia pożarowego na najwyższych kondygnacjach, gdzie do niebezpiecznych sytuacji może dojść, chociażby w trakcie prac konserwacyjnych na dachu (naprawa lub układanie nowej papy).
Te płyty są bardzo gęste i elastyczne, przez co nadają się nie tylko do podłóg, ale i mogą służyć za materiały niezbędne do stworzenia poszycia dachu i materiały przydatne do wykończenia poddasza. Świetnie radzą sobie z wodą — nie pęcznieją, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z odkształcaniem. Poza tym nie ma ryzyka, że pojawi się pleśń, co jest bardzo ważne dla zdrowia ludzi. Wyróżniają się bardzo wysoką izolacyjnością dotyczącą dźwięku i ciepła (czyli z powodzeniem za ich pomocą można tworzyć ściany i podłogi).

Płyta MFP a OSB

Płyta MFP może wydawać się korzystniejszym wyborem od płyty OSB, ale ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji. Obie płyty mogą mieć zastosowanie również jako element dekoracyjny. W modzie jest pozostawianie płyt na ścianach bez ich malowania — najlepiej to wygląda, gdy drewnopochodna płyta zdobi wybraną ścianę lub ściany. Jest to niedrogi sposób na to, by do wnętrza przemycić odrobinę industrialu.
Zdjęcie: astrakanimages / Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.