Data modyfikacji:

5 najciekawszych książek o Mount Evereście

Mówią o nim różnie – góra zabójca, dach świata, albo najbardziej komercyjny szczyt w Himalajach. Mimo wielu kontrowersji, jedno jest jednak pewne – żaden inny szczyt nie może się równać z Everestem pod względem wysokości. Nic dziwnego zatem, że tylu śmiałków decyduje się przekroczyć barierę strefy śmierci i ryzykować wejście na najwyższy szczyt Ziemi. Jeśli ciekawi cię, jak jest na wysokości 8848 metrów n.p.m. poznaj 5 najciekawszych książek o Mount Evereście.
Co o nim wiemy? Bardzo wiele. Jego lokalna nazwa to Czomolungma, a zbudowany jest z granitów, gnejsów, wapieni oraz łupków. Sięga wysoko powyżej miejsca, gdzie zaczyna się strefa śmierci, bo po przekroczeniu bariery 8000 m n.p.m wspinacze mają do pokonania jeszcze prawie 900 metrów w pionie. Ale jak jest na szczycie świata? Odpowiedź na to pytanie znają już tylko ci, którzy tam byli. Oto krótka lista najciekawszych książek o najwyższej górze świata, dzięki której przekonasz się, co czują zdobywcy Czomolungmy. 

John Krakauer - Wszystko za Everest

Amerykański mistrz reportażu, który ma na koncie takie bestsellery, jak Into the Wild czy Missoula, gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim, napisał niezwykłą książkę o himalaizmie. Bo pewnie większość z nas słyszała hasło – tragedia Everest 1996. To właśnie pod tym określeniem kryją się najtragiczniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w historii zdobywania najwyższej góry świata. Nagłe załamanie pogody sprawiło, że przewodnicy wraz z dwiema grupami wspinaczy utknęli powyżej słynnego Uskoku Hillary’ego, czyli ostatniej skalnej bariery broniącej dostępu na szczyt Everestu.

Relacja z tych wydarzeń, jaką zdał Krakauer przeszła do klasyki książek o górach. Pisarz był naocznym świadkiem tych wydarzeń, ponieważ w 1996 roku pojechał na Everest jako korespondent magazynu Outside. Miał napisać artykuł o przebiegu wyprawy komercyjnej kierowanej przez Roba Halla. W efekcie powstała książka, która jak żadna inna pokazuje, jak niewiele mogą znaczyć wysiłki człowieka, wobec bezlitosnej natury. Na podstawie książki zrealizowano kinowy przebój Everest, z Jakem Gyllenhaalem i Jasonem Clarke w rolach głównych.

Conrad Anker, David Roberts – Zaginiony

Czy wiesz, że zanim sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay w 1953 roku jako pierwsi ludzie na świecie weszli na szczyt Everestu, górę szturmowało kilka innych ekip? Wśród nich był człowiek, o którym śmiało można powiedzieć, że jego umysłem zawładnęło marzenie o Evereście. Dlaczego? Ponieważ istnieje – takiej odpowiedzi udzielił dziennikarzom George Mallory tuż przed wyjazdem na wyprawę w 1924 roku. Ówcześni nie mogli zrozumieć stopnia ryzyka, jakie wspinacze podejmują, chcąc zdobyć górę. Bo sprzęt jakim dysponowali niestety daleki był od ułatwień, jakie mają pod ręką współcześni wspinacze.

Opowieść Ankera i Robertsa to jedna z tych książek o górach, które czyta się z wypiekami na twarzy. Bo choć Mallory i jego partner wspinaczkowy Sandy Irving nie wrócili z wyprawy, pytanie czy udało im się wejść na szczyt wciąż pozostawało otwarte. Po latach Anker odnajduje ciało Malloryego na stokach Everestu i szuka odpowiedzi na niejasności kłębiące się wokół tej historii

Beck Wheathers – Everest. Na pewną śmierć

Jeśli tragedia Everest 1996 wzbudziła twoje zainteresowanie, jej kulisy możesz też poznać z zupełnie innej strony. Otóż wśród uczestników feralnej wyprawy był również Beck Wheaters, amerykański patolog. Jego relacja z wydarzeń zamieniła się w szczególną książkę o himalaizmie, która porusza wątek braterstwa liny i pomocy koledze z zespołu, dla którego góra okazała się zbyt dużym wzywaniem. Bo Beck Wheaters przeżył swoją śmierć na Evereście aż dwukrotnie. Pozostali uczestnicy wyprawy sądząc, że nie można mu już pomóc, dwa razy zostawiali go na pewną śmierć. Jednak on po heroicznej walce przeżył to nierówne starcie z najwyższym szczytem świata. Autor stawia wciąż bardzo aktualne pytania o sens wspinaczki wysokogórskiej i granice ryzyka, jakie podejmuje wspinacz.

Martyna Wojciechowska – Przesunąć horyzont

Polska podróżniczka, która ma na swoim koncie niejedno ekstremalne wyzwanie, za cel obrała sobie również Mount Everest. Jednak jej opowieść wykracza poza suchą relację typową dla niektórych książek o himalaizmie. Bo Martyna Wojciechowska w tej historii mozolnie pnie się na szczy góry i konfrontuje z samą sobą i swoimi słabościami, co opisuje w obrazowy sposób. Z pewną dozą kokieterii dziennikarka zdradza szczegóły organizacji wyprawy. Możemy z tego wyraźnie wyczytać, jak wielkim wydarzeniem jest nie tylko sama wspinaczka, ale też logistyczne przedsięwzięcie, jakiego wymaga dotarcie pod górę.

Monika Witkowska – Everest. Góra gór

Monika Witkowska obala popularny wśród wspinaczy mit, jakoby Mount Everest był górą łatwą do zdobycia. Sądzi tak wielu, którzy swój osąd opierają na liczbie komercyjnych wypraw, które co roku szturmują szczyt. Zapominają oni jednak dodać, jak wielu wspinaczy przypłaca to życiem. Autorka w swojej książce oddaje Everestowi należny hołd i przytacza wiele ciekawostek z nim związanych. Nie brakuje tu jednak również refleksji o ciemnej stronie wysokogórskiej wspinaczki.

Przeczytaj również:

jak zacząć odchudzanie

Jak zacząć odchudzanie? Te gadżety ci pomogą!

2024-04-10
Od czego zacząć odchudzanie? To pytanie nurtuje wielu z nas, gdy postanawiamy podjąć się wyzwania utraty zbędnych kilogramów. Kluczowym elementem jest połączenie zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Jednakże, aby ułatwić sobie ten trudny proces, warto sięgnąć po odpowiednie gadżety do odchudzania, które sprawią, że droga do wymarzonej sylwetki stanie się bardziej przyjemna i skuteczna.
bajki dla 3-latka

Magiczne przygody dla malucha: najlepsze bajki dla trzylatka

2024-04-08
Bajki dla 3-latka to nie tylko forma rozrywki, ale również kluczowy element wszechstronnego rozwoju dziecka. Przyjrzyjmy się tematowi magicznych przygód, które nie tylko cieszą malucha, ale także stymulują jego rozwój. Znalezienie najciekawszych bajek do czytania dla 3-latka może być wyzwaniem, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek oraz konkretnych propozycji. 
Tess Gerritsen książki

W jakiej kolejności czytać książki Tess Gerritsen?

2024-03-21
Jesteś miłośnikiem kryminałów lub thrillerów? W takim razie powinieneś kojarzyć Tess Gerritsen. To jedna z najpopularniejszych autorek thrillerów medycznych potrafi wciągnąć napisaną przez siebie fabułą na długie godziny. Jak jest najlepsza książka Tess Gerritsen? Ile ich napisała? Czy jej wszystkie książki trzeba czytać po kolei? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Nawet jeśli doskonale orientujesz się w twórczości tej autorki, możesz zweryfikować, czy na pewno żadna z powieści ci nie umknęła. Zapraszamy do lektury!
Marvel i DC

Komiksy Marvel i DC w 2024 roku - polskie premiery

2024-02-28
Interesujecie się komiksami superbohaterskimi i chcecie być na bieżąco z albumami wydawanymi w naszym kraju? W tym miejscu znajdziecie przegląd najciekawszych komiksów DC i Marvela z tego roku.