Data modyfikacji:

5 najciekawszych książek o Mount Evereście

Mówią o nim różnie – góra zabójca, dach świata, albo najbardziej komercyjny szczyt w Himalajach. Mimo wielu kontrowersji, jedno jest jednak pewne – żaden inny szczyt nie może się równać z Everestem pod względem wysokości. Nic dziwnego zatem, że tylu śmiałków decyduje się przekroczyć barierę strefy śmierci i ryzykować wejście na najwyższy szczyt Ziemi. Jeśli ciekawi cię, jak jest na wysokości 8848 metrów n.p.m. poznaj 5 najciekawszych książek o Mount Evereście.
Co o nim wiemy? Bardzo wiele. Jego lokalna nazwa to Czomolungma, a zbudowany jest z granitów, gnejsów, wapieni oraz łupków. Sięga wysoko powyżej miejsca, gdzie zaczyna się strefa śmierci, bo po przekroczeniu bariery 8000 m n.p.m wspinacze mają do pokonania jeszcze prawie 900 metrów w pionie. Ale jak jest na szczycie świata? Odpowiedź na to pytanie znają już tylko ci, którzy tam byli. Oto krótka lista najciekawszych książek o najwyższej górze świata, dzięki której przekonasz się, co czują zdobywcy Czomolungmy. 

John Krakauer - Wszystko za Everest

Amerykański mistrz reportażu, który ma na koncie takie bestsellery, jak Into the Wild czy Missoula, gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim, napisał niezwykłą książkę o himalaizmie. Bo pewnie większość z nas słyszała hasło – tragedia Everest 1996. To właśnie pod tym określeniem kryją się najtragiczniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w historii zdobywania najwyższej góry świata. Nagłe załamanie pogody sprawiło, że przewodnicy wraz z dwiema grupami wspinaczy utknęli powyżej słynnego Uskoku Hillary’ego, czyli ostatniej skalnej bariery broniącej dostępu na szczyt Everestu.

Relacja z tych wydarzeń, jaką zdał Krakauer przeszła do klasyki książek o górach. Pisarz był naocznym świadkiem tych wydarzeń, ponieważ w 1996 roku pojechał na Everest jako korespondent magazynu Outside. Miał napisać artykuł o przebiegu wyprawy komercyjnej kierowanej przez Roba Halla. W efekcie powstała książka, która jak żadna inna pokazuje, jak niewiele mogą znaczyć wysiłki człowieka, wobec bezlitosnej natury. Na podstawie książki zrealizowano kinowy przebój Everest, z Jakem Gyllenhaalem i Jasonem Clarke w rolach głównych.

Conrad Anker, David Roberts – Zaginiony

Czy wiesz, że zanim sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay w 1953 roku jako pierwsi ludzie na świecie weszli na szczyt Everestu, górę szturmowało kilka innych ekip? Wśród nich był człowiek, o którym śmiało można powiedzieć, że jego umysłem zawładnęło marzenie o Evereście. Dlaczego? Ponieważ istnieje – takiej odpowiedzi udzielił dziennikarzom George Mallory tuż przed wyjazdem na wyprawę w 1924 roku. Ówcześni nie mogli zrozumieć stopnia ryzyka, jakie wspinacze podejmują, chcąc zdobyć górę. Bo sprzęt jakim dysponowali niestety daleki był od ułatwień, jakie mają pod ręką współcześni wspinacze.

Opowieść Ankera i Robertsa to jedna z tych książek o górach, które czyta się z wypiekami na twarzy. Bo choć Mallory i jego partner wspinaczkowy Sandy Irving nie wrócili z wyprawy, pytanie czy udało im się wejść na szczyt wciąż pozostawało otwarte. Po latach Anker odnajduje ciało Malloryego na stokach Everestu i szuka odpowiedzi na niejasności kłębiące się wokół tej historii

Beck Wheathers – Everest. Na pewną śmierć

Jeśli tragedia Everest 1996 wzbudziła twoje zainteresowanie, jej kulisy możesz też poznać z zupełnie innej strony. Otóż wśród uczestników feralnej wyprawy był również Beck Wheaters, amerykański patolog. Jego relacja z wydarzeń zamieniła się w szczególną książkę o himalaizmie, która porusza wątek braterstwa liny i pomocy koledze z zespołu, dla którego góra okazała się zbyt dużym wzywaniem. Bo Beck Wheaters przeżył swoją śmierć na Evereście aż dwukrotnie. Pozostali uczestnicy wyprawy sądząc, że nie można mu już pomóc, dwa razy zostawiali go na pewną śmierć. Jednak on po heroicznej walce przeżył to nierówne starcie z najwyższym szczytem świata. Autor stawia wciąż bardzo aktualne pytania o sens wspinaczki wysokogórskiej i granice ryzyka, jakie podejmuje wspinacz.

Martyna Wojciechowska – Przesunąć horyzont

Polska podróżniczka, która ma na swoim koncie niejedno ekstremalne wyzwanie, za cel obrała sobie również Mount Everest. Jednak jej opowieść wykracza poza suchą relację typową dla niektórych książek o himalaizmie. Bo Martyna Wojciechowska w tej historii mozolnie pnie się na szczy góry i konfrontuje z samą sobą i swoimi słabościami, co opisuje w obrazowy sposób. Z pewną dozą kokieterii dziennikarka zdradza szczegóły organizacji wyprawy. Możemy z tego wyraźnie wyczytać, jak wielkim wydarzeniem jest nie tylko sama wspinaczka, ale też logistyczne przedsięwzięcie, jakiego wymaga dotarcie pod górę.

Monika Witkowska – Everest. Góra gór

Monika Witkowska obala popularny wśród wspinaczy mit, jakoby Mount Everest był górą łatwą do zdobycia. Sądzi tak wielu, którzy swój osąd opierają na liczbie komercyjnych wypraw, które co roku szturmują szczyt. Zapominają oni jednak dodać, jak wielu wspinaczy przypłaca to życiem. Autorka w swojej książce oddaje Everestowi należny hołd i przytacza wiele ciekawostek z nim związanych. Nie brakuje tu jednak również refleksji o ciemnej stronie wysokogórskiej wspinaczki.

Przeczytaj również:

jak wychować dziecko z zespołem aspergera

Jak wychować dziecko z zespołem Aspergera?

2023-03-14
Zespół Aspergera to całościowe zaburzenia rozwoju, rozwijające się już w okresie wczesnodziecięcym. Zespół Aspergera jest też określany zaburzeniem ze spektrum autyzmu, a wychowanie dotkniętego nim dziecka stanowi dla opiekunów nie lada wyzwanie. Wielu rodziców, zmierzając się z diagnozą dziecka, nie wie, jak wychowywać dziecko z zespołem Aspergera, a przede wszystkim jak mu pomóc. Dziecko inaczej postrzega świat i dokonuje jego interpretacji, przez co trzeba próbować dotrzeć do niego w inny sposób.
jak przytyć na twarzy

Jak przytyć na twarzy?

2023-03-11
Twarz to często pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę podczas poznawania nowych osób. Jej wygląd zazwyczaj zdradza nam wiele na temat zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niektórzy szukają różnorakich sposobów na utratę tkanki tłuszczowej na twarzy, inni zaś zastanawiają się, jak szybko przytyć, by nadać buzi zdrowy wygląd. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, jak przytyć na twarzy, nie jest jednoznaczna. Trudno bowiem wskazać skuteczny sposób, który będzie odpowiadał każdemu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy możesz szybko przytyć na twarzy.
dziennik cwaniaczka

„Dziennik cwaniaczka” - kolejność. Jak czytać „Dziennik cwaniaczka”? 

2023-03-04
Twoje dziecko zakochało się w czytaniu książek z serii „Dziennik Cwaniaczka”? Kolejność czytania przysparza Wam problem? Z tego artykułu dowiesz się, jak czytać dzienniczek cwaniaczka, by nie Twojego dziecka nie ominęła ani jedna znakomita przygoda!
pomysł na prezent dla dziewczyny do 100 zł

Pomysł na prezent dla dziewczyny do 100 zł, czyli jaki prezent dla dziewczyny do 100 zł wybrać

2023-03-04
Czasem mówi się, że prezent dla dziewczyny jest sprawą prostszą niż podarunek dla chłopaka. Jeżeli jednak nadarzy się już ku temu okazja lub ktoś chce sprawić przyjemność tak po prostu, bez powodu, okazuje się, że kwestia wybrania odpowiedniego prezentu wcale nie jest taka prosta. Na jaki prezent dla dziewczyny do 100 zł się zdecydować i co będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę?