Data modyfikacji:

5 najciekawszych książek o Mount Evereście

Mówią o nim różnie – góra zabójca, dach świata, albo najbardziej komercyjny szczyt w Himalajach. Mimo wielu kontrowersji, jedno jest jednak pewne – żaden inny szczyt nie może się równać z Everestem pod względem wysokości. Nic dziwnego zatem, że tylu śmiałków decyduje się przekroczyć barierę strefy śmierci i ryzykować wejście na najwyższy szczyt Ziemi. Jeśli ciekawi cię, jak jest na wysokości 8848 metrów n.p.m. poznaj 5 najciekawszych książek o Mount Evereście.
Co o nim wiemy? Bardzo wiele. Jego lokalna nazwa to Czomolungma, a zbudowany jest z granitów, gnejsów, wapieni oraz łupków. Sięga wysoko powyżej miejsca, gdzie zaczyna się strefa śmierci, bo po przekroczeniu bariery 8000 m n.p.m wspinacze mają do pokonania jeszcze prawie 900 metrów w pionie. Ale jak jest na szczycie świata? Odpowiedź na to pytanie znają już tylko ci, którzy tam byli. Oto krótka lista najciekawszych książek o najwyższej górze świata, dzięki której przekonasz się, co czują zdobywcy Czomolungmy. 

John Krakauer - Wszystko za Everest

Amerykański mistrz reportażu, który ma na koncie takie bestsellery, jak Into the Wild czy Missoula, gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim, napisał niezwykłą książkę o himalaizmie. Bo pewnie większość z nas słyszała hasło – tragedia Everest 1996. To właśnie pod tym określeniem kryją się najtragiczniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w historii zdobywania najwyższej góry świata. Nagłe załamanie pogody sprawiło, że przewodnicy wraz z dwiema grupami wspinaczy utknęli powyżej słynnego Uskoku Hillary’ego, czyli ostatniej skalnej bariery broniącej dostępu na szczyt Everestu.

Relacja z tych wydarzeń, jaką zdał Krakauer przeszła do klasyki książek o górach. Pisarz był naocznym świadkiem tych wydarzeń, ponieważ w 1996 roku pojechał na Everest jako korespondent magazynu Outside. Miał napisać artykuł o przebiegu wyprawy komercyjnej kierowanej przez Roba Halla. W efekcie powstała książka, która jak żadna inna pokazuje, jak niewiele mogą znaczyć wysiłki człowieka, wobec bezlitosnej natury. Na podstawie książki zrealizowano kinowy przebój Everest, z Jakem Gyllenhaalem i Jasonem Clarke w rolach głównych.

Conrad Anker, David Roberts – Zaginiony

Czy wiesz, że zanim sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay w 1953 roku jako pierwsi ludzie na świecie weszli na szczyt Everestu, górę szturmowało kilka innych ekip? Wśród nich był człowiek, o którym śmiało można powiedzieć, że jego umysłem zawładnęło marzenie o Evereście. Dlaczego? Ponieważ istnieje – takiej odpowiedzi udzielił dziennikarzom George Mallory tuż przed wyjazdem na wyprawę w 1924 roku. Ówcześni nie mogli zrozumieć stopnia ryzyka, jakie wspinacze podejmują, chcąc zdobyć górę. Bo sprzęt jakim dysponowali niestety daleki był od ułatwień, jakie mają pod ręką współcześni wspinacze.

Opowieść Ankera i Robertsa to jedna z tych książek o górach, które czyta się z wypiekami na twarzy. Bo choć Mallory i jego partner wspinaczkowy Sandy Irving nie wrócili z wyprawy, pytanie czy udało im się wejść na szczyt wciąż pozostawało otwarte. Po latach Anker odnajduje ciało Malloryego na stokach Everestu i szuka odpowiedzi na niejasności kłębiące się wokół tej historii

Beck Wheathers – Everest. Na pewną śmierć

Jeśli tragedia Everest 1996 wzbudziła twoje zainteresowanie, jej kulisy możesz też poznać z zupełnie innej strony. Otóż wśród uczestników feralnej wyprawy był również Beck Wheaters, amerykański patolog. Jego relacja z wydarzeń zamieniła się w szczególną książkę o himalaizmie, która porusza wątek braterstwa liny i pomocy koledze z zespołu, dla którego góra okazała się zbyt dużym wzywaniem. Bo Beck Wheaters przeżył swoją śmierć na Evereście aż dwukrotnie. Pozostali uczestnicy wyprawy sądząc, że nie można mu już pomóc, dwa razy zostawiali go na pewną śmierć. Jednak on po heroicznej walce przeżył to nierówne starcie z najwyższym szczytem świata. Autor stawia wciąż bardzo aktualne pytania o sens wspinaczki wysokogórskiej i granice ryzyka, jakie podejmuje wspinacz.

Martyna Wojciechowska – Przesunąć horyzont

Polska podróżniczka, która ma na swoim koncie niejedno ekstremalne wyzwanie, za cel obrała sobie również Mount Everest. Jednak jej opowieść wykracza poza suchą relację typową dla niektórych książek o himalaizmie. Bo Martyna Wojciechowska w tej historii mozolnie pnie się na szczy góry i konfrontuje z samą sobą i swoimi słabościami, co opisuje w obrazowy sposób. Z pewną dozą kokieterii dziennikarka zdradza szczegóły organizacji wyprawy. Możemy z tego wyraźnie wyczytać, jak wielkim wydarzeniem jest nie tylko sama wspinaczka, ale też logistyczne przedsięwzięcie, jakiego wymaga dotarcie pod górę.

Monika Witkowska – Everest. Góra gór

Monika Witkowska obala popularny wśród wspinaczy mit, jakoby Mount Everest był górą łatwą do zdobycia. Sądzi tak wielu, którzy swój osąd opierają na liczbie komercyjnych wypraw, które co roku szturmują szczyt. Zapominają oni jednak dodać, jak wielu wspinaczy przypłaca to życiem. Autorka w swojej książce oddaje Everestowi należny hołd i przytacza wiele ciekawostek z nim związanych. Nie brakuje tu jednak również refleksji o ciemnej stronie wysokogórskiej wspinaczki.

Przeczytaj również:

fitoestrogeny

Czym są fitoestrogeny, gdzie występują i jakie mają znaczenie?

2024-07-23
Jak fitoestrogeny wpływają na organizm? Poznaj zalety i wady fitoestrogenów. Dowiedz się, jakie produkty z fitoestrogenami warto stosować. Jaki suplement z fitoestrogenami wybrać?
rodzina monet od ilu lat

Od ilu lat jest „Rodzina Monet”? Czy książka nadaje się dla dzieci?

2024-07-19
Nawet jeśli bookstagram jest ci obcy i nie orientujesz się, jakie pozycje znajdują się obecnie na liście bestsellerów Empiku, to istnieją spore szanse, że i tak przynajmniej raz słyszałeś lub słyszałaś o „Rodzinie Monet”. To seria, która wręcz szturmem podbiła biblioteczki młodych czytelników, sprzedając się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy. O czym jest „Rodzina Monet” i od ilu lat będzie odpowiednia? Sprawdź, czy możesz kupić ją swojemu dziecku.
książki dla 7-latka

Jakie książki dla 7-latka wybrać?

2024-05-09
Pierwszy rok w szkole to ważny etap w życiu każdego dziecka. Większość siedmiolatków przeżywa wiele zmian – zaczynają nowe relacje z rówieśnikami, stawiają sobie wymagania, które czasem sprawiają im trudności. W takim okresie warto wspierać dziecko, dostarczając mu wartościowe książki, które pomogą mu zrozumieć i radzić sobie z różnymi emocjami. W tym artykule przedstawimy najlepsze książki dla 7-latka, które nie tylko rozwiną jego wyobraźnię, ale także nauczą go ważnych wartości.
książki dla 12-latki

Najlepsze książki dla 12-latki

2024-04-29
Czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację, pobudza wyobraźnię, odpręża oraz pozwala poznawać nowe słownictwo i zdobywać wiedzę. Jeśli twoje dziecko chętnie oddaje się tej czynności, to możesz być dumnym rodzicem. Wspieraj jego hobby, wypożyczając lub kupując nowe tytuły. W tym artykule przygotowaliśmy najlepsze książki dla 12-latki. Te lektury zachwycą każdą dziewczynkę w tym wieku.