Data modyfikacji:

Nie tylko czyste powietrze – 6 zaskakujących funkcji inteligentnych oczyszczaczy powietrza Sharp

Trzymasz zdrową dietę, dbasz o aktywność fizyczną i unikasz produktów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie. Niestety, jest jedna rzecz, jakiej uniknąć się nie da: powietrza. A to, jak powszechnie wiadomo, nie należy w Polsce do najczystszych. I jest to duży eufemizm.
Problem smogu w Polsce to rzecz, której nie należy bagatelizować. Dość powiedzieć, że wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 z nich znajduje się w Polsce. W niektórych przypadkach europejskie normy pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i benzo(a)pirenu przekraczane są o ponad 1000%. Są to dane głównie z dużych i średnich miast, ale próżno się łudzić, że w mniejszych miejscowościach jest lepiej. W ich przypadku brak informacji o szkodliwości wynikał najczęściej z… braku pomiaru. To na szczęście się zmienia i z roku na rok rośnie liczba stacji pomiarowych. Aktualną czystość powietrza można sprawdzić m.in. na stronach airly.eu lub powietrze.gios.gov.pl

Choć walka ze smogiem wymaga wielu działań, warto zacząć od oczyszczenia powierza w miejscu, w którym przebywa się najczęściej - w domu. Domowe oczyszczacze powierza Sharp radzą sobie nie tylko ze smogiem, ale i brzydkimi zapachami, kurzem, sierścią, alergenami, wirusami, bakteriami oraz zarodnikami pleśni. Duże znaczenia ma autorska technologia Sharp Plasmacluster, która dosłownie dba o dobrą atmosferę w domu. Dzięki niej możesz oczyścić powietrze nawet bez filtrów. Jakie inteligentne rozwiązania znajdziesz w nowoczesnych oczyszczaczach powietrza?

1. Oczyszczacz powierza jako odkurzacz 3D?


Trudno wyobrazić sobie walkę o czystość w domu bez pomocy odkurzacza. To urządzenie, które znajduje się w każdym domu, a kolejne technologie pomagają pozbyć się zanieczyszczeń jeszcze skuteczniej, ciszej i łatwiej. Problem w tym, że mówimy jedynie o zanieczyszczeniach znajdujących się na podłogach. A to, co oczywiste, nie jest ich jedynym miejscem. Zapewne doskonale znasz ten widok, gdy promienie światła wpadają do ciemnego wnętrza. Wówczas widać gołym okiem, jak wiele zanieczyszczeń znajduje się w powietrzu. Osiadają one następnie na podłodze, meblach, ścianach, a także… dostają się do płuc.

Biorąc to pod uwagę, można więc stwierdzić, że oczyszczacz powietrza to nie tylko urządzenie dbające o twoje zdrowie, ale i sprzymierzeniec w utrzymaniu czystości. Oczyszczacz Sharp działa niczym odkurzacz 3D wciągający brud nie z podłogi, a z powietrza. Robi to dzięki trzem filtrom pochłaniającym (filtr wstępny, węglowy, filtr HEPA), wentylatorom zapewniającym przepływ powietrza, a także funkcji jonizacji powietrza Plasmacluster.

2. Inteligentny czujnik światła


Kupując oczyszczacz powietrza, nie można zapomnieć o sprawdzeniu głośności pracy. Jest to wszak urządzenie, które będzie ci towarzyszyć w sypialni, kuchni, salonie, czyli wszędzie tam, gdzie będziesz spędzać aktualnie czas. Głośność oczyszczaczy Sharp to zaledwie 16-49 decybeli, w zależności od trybu pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentny czujnik światła, który pozwoli urządzeniu dobrać automatyczną moc, a zatem i głośność pracy. Innymi słowy, oczyszczacz powietrza Sharp sam wykryje, kiedy pójdziesz spać i zacznie pracować ciszej, by zapewnić ci lepszy sen. Dzięki temu nie musisz pamiętać o tym, by zrobić to ręcznie. Proste i skuteczne.

3. Automatyczne wykrywanie zanieczyszczeń


Ciągła praca oczyszczacza powietrza w najwyższym trybie nie ma większego sensu. Po oczyszczeniu i odświeżeniu powietrza utrzymywanie wysokiego trybu byłoby jedynie niepotrzebnym marnowaniem energii oraz generowaniem szumu. Jeśli jednak nie masz zamiaru ciągle przestawiać ustawień oczyszczacza, wybierz model z automatycznym wykrywaniem zanieczyszczeń.

Jak to działa? Zasada jest prosta: po wykryciu smogu, dymu, pyłków, kurzu lub innych nieczystości w powietrzu oczyszczacz przełączy się automatycznie w najmocniejszy tryb. Stanie się tak w momencie napalenia w kominku, pojawienia się dymu papierosowego czy wpuszczenia przez otwarte okno smogu. Co więcej, czujnik ten zadziała także w momencie, gdy przypalisz w kuchni potrawę. 
Jak działa technologia Plasmacluster?

4. Czujnik ruchu, czyli oszczędność energii


Kolejną inteligentną funkcją ograniczającą zużycie prądu jest czujnik ruchu. Wykrywa on, czy w pokoju przebywają domownicy i pozwala oczyszczaczowi utrzymywać najwyższą jakość powietrza tylko wtedy, gdy ma to sens. W momencie, gdy czujnik ruchu współpracujący z sześcioma innymi czujnikami inteligentnego trybu uzna, że w pomieszczeniu nikt nie przebywa, ograniczy zużycie energii urządzenia. Nie oznacza to jednak, że przestanie działać. Będzie w dalszym ciągu filtrować powietrze, zapobiegając nadmiernemu zanieczyszczeniu.

5. Przyjemny zapach dzięki technologii Plasmacluster


Technologia Plasmacluster wykorzystuje wyładowania plazmy do wytwarzania ujemnych i dodatnich jonów, dzięki czemu pozwala uzyskać świeże i naturalne powietrze. Jak to wpływa na zdrowie? Przede wszystkim Plasmacluster pomaga pozbyć się z wnętrza kurzu, pleśni, wirusów czy roztoczy.  Badania przeprowadzone na uniwersytecie Putra w Malezji dowiodły też, że jony Plasmacluster są w stanie zredukować 98% toluenu, 70% pentanonu i 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Oznacza to, że oczyszczasz powietrza poradzi sobie z pyłem zawieszonym PM2,5 (2,5 μm) i PM10 (10 μm).

Równie przydatnym skutkiem jonizowania powietrza jest neutralizacja zapachów. Oczyszczacz z jonizatorem Sharp w ciągu kilku godzin poradzi sobie  papierosami, stęchlizną czy potem. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od odświeżaczy w aerozolu nie przykryje brzydkiego zapachu, a pozbędzie się go z powietrza. Z tego względu jest to idealne rozwiązanie dla palaczy, osób mieszkających w kamienicach, ogrzewających dom kominkiem oraz suszących pranie w mieszkaniu.

6. Automatyczny dobór wilgotności powietrza


Zbyt suche powietrze to duży problem we wnętrzach. Doskwiera już nie tylko zimą, gdyż klimatyzacja używana w czasie upałów również mocno przesusza powietrze. Efektem suchego powietrza są problemy zdrowotne w postaci przesuszających się śluzówek, dróg oddechowych oraz skóry. Szkodzi ono przy okazji meblom, roślinom oraz zwierzętom.

Optymalne nawilżenie powietrza we wnętrzu wynosi od około 40 do 60%. To wartości, które pozytywnie wpływają na odczuwany komfort termiczny oraz na zdrowie. Choć w sklepach można dostać nawilżacze zawieszane na grzejnikach, ich skuteczność jest znikoma, co można sprawdzić chociażby domowymi stacjami pogodowymi. Oczyszczacz wyposażony w funkcję nawilżania automatycznie dobierze wilgotność powietrza do temperatury w domu, by zapewnić jak najlepszy komfort termiczny.

Podsumowanie


Oczyszczacz powietrza z jonizatorem oraz nawilżaczem to prawdziwy domowy kombajn, kompleksowo dbający o powietrze. Choć urządzenia te nie należą do najtańszych, rosnąca świadomość społeczna dotycząca zanieczyszczeń obecnych w powietrzu sprawia, że stają się coraz powszechniejsze w domach. Korzyści zdrowotne płynące z filtrowania powietrza są bezcenne. Jeżeli w twoim mieście regularnie przekraczane są normy smogu, zakup oczyszczacza powietrza jest prawdopodobnie najlepszą inwestycją, jaką możesz zrobić dla własnego zdrowia.

Autor: Szymon Sonik

Artykuł sponsorowany