Data modyfikacji:

IROBOT Roomba 980 - inteligentny robot do codziennego użytku 

Inteligentne roboty, pośród użytkowników wywołują różne, czasami skrajne emocje. Wiele modeli, szczególnie tych z niższej półki nie radzi sobie ze sprzątaniem domowych zakamarków. Wydawanie kilku tysięcy złotych na urządzenie, które nie jest w stanie wykonać swojej pracy, wydaje się pomysłem bezcelowym. Na testy do naszej redakcji trafił najwyższy model IRobota, reprezentujący serię Roomba. Czy tak zaawansowane urządzenie sprosta oczekiwaniom przed jakimi go postawiliśmy?

Pierwsze wrażenia 

Robot po wyjęciu z pudełka prezentuje się bardzo dobrze, jednak tak naprawdę nie odbiega on wyglądem od swoich poprzedników. Na środku urządzenia znajdują się trzy przyciski do jego obsługi. Zaokrąglone boki są ruchome i pozwalają nie tylko na wyciągnięcie pojemnika, ale również na amortyzację ewentualnych kontaktów ze ścianą lub innymi przedmiotami.

W pudełku oprócz samego robota znajdziemy stację dokującą, kabel zasilający, 2 wirtualne ściany (na ich temat powiemy nieco więcej w dalszej części tekstu) i komplet zapasowych akcesoriów. Filtr HEPA i zapasowa szczotka boczna to bardzo przydatne rzeczy, pozwalające zaoszczędzić trochę pieniędzy w przyszłości. Zestaw dopełnia komplet instrukcji i gwarancja. 

Ogólne pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Tak naprawdę w zestawie znajdziemy wszystko, co niezbędne do rozpoczęcia pracy robota. To co jednak najważniejsze to samo urządzenie, które pod względem wyglądu nie zawodzi. Jesteśmy przekonani, że Roomba znajdzie swoje miejsce w każdym domu. 

Roomba 980

Roomba zabiera się błyskawicznie do odkurzania 

Robot natychmiast po wyjęciu z pudełka jest gotowy do pracy. Po podłączeniu stacji dokującej i umieszczeniu go na niej, można nacisnąć przycisk Clean i cieszyć się jego działaniem. Posiadacze smartfonów z systemem IOS i Android mogą sparować urządzenie przy pomocy specjalnej aplikacji, o tym jednak później. Roomba 980 została wyposażona w najnowocześniejszy system IAdapt 2.0, który tworzy mapę powierzchni domu i podąża wytyczoną przez siebie drogą, przez cały dom. Rzeczywiście, w porównaniu do swoich poprzedników, robot porusza się pod domu bardzo płynnie i przede wszystkim nie można odnieść wrażenia, że krąży on po nim bez celu. 
Bateria pozwala na spokojne przeprowadzenie jednego pełnego cyklu sprzątającego. Producent mówi że może on pracować przez 2 godziny i rzeczywiście ta liczba znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. W przypadku, gdy akumulator jest słaby, robot automatycznie powróci do stacji dokującej. 

Roomba potrafi poruszać się pod szafkami, nogami stołów czy krzeseł. Ta sztuka wychodzi mu całkiem dobrze. To zasługa wbudowanej kamery, która jest w stanie rozpoznać napotkaną przeszkodę. System nie jest idealny, ponieważ IRobot miewał problemy z lekkimi przeszkodami jak miotła czy miska psa, tutaj zamiast ominąć przeszkodę to po prostu ją przewracał. W takim wypadku warto skorzystać z wirtualnych ścian. Dwóch niewielkich urządzeń, które sygnalizują robotowi, że w tym miejscu nie może się poruszać. To duże udogodnienie w momencie, gdy robot działa podczas nieobecności domowników. 
Wielu użytkowników narzeka na inteligentne roboty, głównie ze względu na brak możliwości przejechania przez progi lub nieco większe uskoki. Odpowiednio duże kółka w IRobocie umożliwiają mu swobodne poruszanie się po mieszkaniu. Ze zjeżdżaniem z progów urządzenie nie miało problemów, większe kłopoty sprawiało mu podjeżdżanie. 

Robot po całej powierzchni poruszał się sprawnie i dosłownie kilka razy zatrzymał się z powodu jakiegoś problemu. Zdarzyło się, że przypadkowo połknął on kabel lub wjechał w miejsce, z którego ciężko było mu się wydostać. Plusem jest fakt, że za każdym razem sygnalizował o tym głosowo lub wysyłał powiadomienie na smartfona. To na pewno mądrzejsze urządzenie od poprzedników, jednak do ideału, jeszcze trochę mu brakuje.  
irobot

Roomba a jakość sprzątania 

Najważniejszym zadaniem robota jest dokładne sprzątanie określonej powierzchni. W testach Roomba miała chwile lepsze i gorsze. Z podstawowym brudem radziła sobie dość dobrze, jednak zdarzały się momenty, że nie była w stanie dokładnie posprzątać podłogi. IRobot chwali się systemem, który automatycznie rozpoznaje poziom zabrudzenia i automatycznie dostosowuje do niej siłę ssącą. Rzeczywiście w pewnych sytuacjach to działało, ale zdarzało się że samodzielne włączenie mocniejszego trybu, dawało pożądany efekt. 

Boczna szczotka miała służyć jako pomoc w wymiataniu zanieczyszczeń. W praktyce nie sprawdziła się, ponieważ zdarzało jej się rozmieść zanieczyszczenia niż pomóc w ich sprzątnięciu. Kilka razy zaplątały się w nią włosy i ręcznie trzeba było je usuwać. Gdyby producent zdecydował na montaż dwóch takich szczotek, być może efekt byłby lepszy. 
W zbieraniu brudu główną rolę odgrywają specjalne rolki umieszczone na dole urządzenia. Jeśli macie w domu zwierzę to Roomba może być idealnym rozwiązaniem na zwalczanie sierści. Na tym polu radziła sobie naprawdę dobrze i dom mógł być utrzymany w czystości każdego dnia. 

Roomba posiada bardzo mały pojemnik i to jest jeden z jego mankamentów. Przy małym mieszkaniu nie jest to problem, jednak sprzątnięcie mocno zabrudzonej podłogi o większej powierzchni, będzie wymagało czyszczenia go zdecydowanie częściej. Do plusów można zaliczyć jego łatwy demontaż i sposób czyszczenia. 
seria roomba

Współpraca z telefonem - tego oczekiwaliśmy! 

Seria Roomba umożliwia na współpracę ze smartfonem, wyłącznie przy modelach 980 oraz 966. Naszym zdaniem ta funkcja jest najmocniejszą stroną tego urządzenia. Tak naprawdę już od pierwszego jej uruchomienia, można zapomnieć o IRobocie oraz instrukcji jego obsługi. Po podłączeniu robota do Wi Fi i zsynchronizowaniu z telefonem można go kontrolować z poziomu telefonu. Bez problemu ustawimy tam harmonogram jego pracy, a także dostosujemy sposób sprzątania. W razie potrzeby, można wezwać go do stacji dokującej. Na telefonie pojawiają się też komunikaty o problemach i zakończonym sprzątaniu. Robot tworzy sobie mapę domu, którą można podejrzeć na smartfonie - super! Genialnym ruchem ze strony producenta, było zastosowanie modułu Wi Fi. Dzięki niemu będąc poza domem można zarządzić sprzątanie. To bardzo przydatna funkcja, którą wielokrotnie doceniliśmy. 

Czy Roomba jest warta zakupu? 


Najnowsza odsłona IRobota pokazuje, że można zrobić urządzenia sprzątające, które idzie w myśl zasady smart. Roomba w porównaniu do swoich poprzedników jest zdecydowanie bardziej inteligentna w swoich działaniach. Obecność kamery i modułu Wifi to elementy, których brakowało dotychczas. Jeśli chodzi o sprzątanie to robot jest w stanie dokładnie wyczyścić mieszkanie. Zdarzały się momenty, że Roomba miała problem z większymi zabrudzeniami, jednak nie miało to wpływu na ogólny, dobry odbiór urządzenia. IRobot to bardzo dobry, domowy pomocnik. 

Plusy:

Minusy:

-    Dokładność sprzątania
-    Stosunkowo mały pojemnik
-    Możliwość połączenia przez Wifi
- Robot nie rozpoznaje lekkich przedmiotów i je przesuwa
-    Dedykowana aplikacja na smartfony
- Do dokładnego sprzątania podłogi często trzeba używać większej mocy
-    Łatwa obsługa i konfiguracja

-    Wymiary

 

-  Możliwość ustawienia    harmonogramu sprzątania

 

-    Dokładne sprzątanie sierści

 

- Prosty w utrzymaniu czystości pojemnik

 

Cena: 4499 zł