Data publikacji:

Wybieramy pilarkę łańcuchową do domowych prac

Przygotujesz drewno do kominka, przycinasz drzewka owocowe lub planujesz ściąć uschnięte drzewo? Do wszystkich tych prac przyda Ci się dobra pilarka łańcuchowa. To narzędzie, które znajduje wiele zastosowań w przydomowych pracach. Jaką pilarkę łańcuchową jednak wybrać i czy zawsze droższe oraz większe modele będą lepsze?

Elektryczna czy spalinowa pilarka łańcuchowa?


Zanim przejdziemy do szczegółowych parametrów pilarki łańcuchowej, najpierw warto zastanowić się nad rodzajem zasilania. Największą popularnością cieszą się pilarki spalinowe, wyposażone w silnik dwusuwowy. Zastosowanie tego typu silnika jest konieczne z uwagi na pracę pilarką w różnych płaszczyznach. Silnik dwutaktowy smarowany jest za pomocą oleju rozpuszczonego w benzynie, dlatego konieczne jest każdorazowe przygotowanie mieszanki przed dolaniem jej do zbiornika paliwa. Praca na samej benzynie bądź nieprawidłowej mieszance grozi zatarciem silnika oraz kosztownymi usterkami.

Główną zaletą pilarki spalinowej jest duża mobilność, dzięki czemu można z niej korzystać nie tylko przy domu, ale np. na miejscu wycinki drzew. Pozwala to pociąć sztaple drewna kominkowego na odpowiednią długość w miejscu zakupu, nie brudząc własnego podwórka. Brak kabla ułatwi także pracę pilarką na dużych powierzchniach, np. w sadzie, gdzie każdorazowe przeciąganie przewodu elektrycznego byłoby uciążliwe. Do wad należy zaś zaliczyć bardzo dużą głośność pilarki spalinowej, niską kulturę pracy, emisję szkodliwych spalin oraz sporą wagę urządzenia. 

Do zakupu pilarki elektrycznej zachęca przede wszystkim jej bezproblemowość. W przypadku silnika elektrycznego nie występują problemy z odpaleniem, rozstrojeniem gaźnika, nierówną pracą czy niespodziewanym gaśnięciem. Elektryczne pilarki łańcuchowe są przy tym znacznie cichsze, co zdecydowanie docenią sąsiedzi. Plusem jest również niska waga pilarki łańcuchowej oraz brak nieprzyjemnych wibracji, co ułatwia długotrwałą pracę. Dużą wygodę daje także fakt, że nie trzeba pamiętać o wizytach na stacji paliw oraz o przygotowywaniu mieszanki benzyny z olejem.

Wady pilarki łańcuchowej elektrycznej związane są głównie z koniecznością dostępu do sieci elektrycznej. Z tego względu nie nadaje się ona do pracy w terenie oraz na dużych obszarach. Elektryczna piła łańcuchowa sprawdza się najlepiej w pracach stacjonarnych, np. w miejscu cięcia i rąbania drewna kominkowego, na placu budowy czy w niewielkim ogrodzie. Alternatywą dla sieciowych pilarek elektrycznych są akumulatorowe piły łańcuchowe. Niestety, są one jednak bardzo ciężkie, wymagają długiego ładowania akumulatorów, a zasilanie wystarcza jedynie na ok. 30-60 minut pracy.

Moc pilarki spalinowej


Moc pilarek spalinowych określana jest w koniach mechanicznych (KM), zaś pilarek elektrycznych — w kilowatach (kW) lub watach (W). Choć można te wartości między sobą przeliczać (1 kW to ok. 1,4 KM), porównywanie mocy pilarek o różnym typie zasilania nie zawsze ma sens. Wynika to z różnic pomiędzy pomiędzy silnikami. Silniki elektryczne dysponują bowiem pełnym momentem obrotowym już od najniższych obrotów, zaś silniki spalinowe do osiągnięcia pełnego momentu i mocy wymagają znacznego podniesienia obrotów.

Najpopularniejsze silniki benzynowe pilarek łańcuchowych dysponują mocą od 1,5 KM do 9 KM. Analogicznie silniki elektryczne rozpoczynają się od ok. 1200 W, jednakże wyjątkowo mocne jednostki praktycznie nie występują. Najmocniejsze popularne pilarki elektryczne są wyposażone w silnik o mocy 2,4-2,9 kW. Podyktowane jest to faktem, że w pracach wymagających pilarek o dużej mocy (np. w leśnictwie) i tak używa się pilarek spalinowych.

Jaka moc pilarki łańcuchowej będzie najbardziej użyteczna w przydomowych pracach? Do podcinania drzewek oraz cięcia niedużych pniaków na opał wystarczy niewielka pilarka o mocy 1,5-3 KM lub 1,2-2 kW. Dodatkowymi zaletami będzie mniejszy hałas, niższe zużycie paliwa (lub energii) oraz niższa waga pilarki. Wyjątkowo duża moc pilarki nie zawsze jest zaletą, a w pracach przydomowych może być sporą wadą. Przy wyborze mocy pilarki warto wziąć pod uwagę nie tylko średnicę drewna, ale i jego rodzaj. Twarde drewna (np. buk, grab, dąb) lub te o wielu sękach, wymagają dużej mocy pilarki oraz idealnie ostrego łańcucha.

Długość i rodzaj prowadnicy


W domowych pracach, które polegają na cięciu niewielkich pni i gałęzi, długa prowadnica przeznaczona do ścinania drzew nie jest konieczna. Wręcz przeciwnie, podnosi ona jedynie niebezpieczeństwo w razie odbicia pilarki. Prowadnica o długości 30-40 cm powinna być więc wystarczająca, a w razie wyjątkowo dużego kawałka drewna zawsze można wspomóc się nacięciem z drugiej strony.

Jeśli zamierzasz głównie przycinać gałęzie drzew, warto rozważyć zakup pilarki spalinowej na wysięgniku. Taki rodzaj pilarki umożliwi pracę bezpośrednio z poziomu gruntu, co jest znacznie bezpieczniejsze niż ścinanie gałęzi z drabiny lub drzewa. Ciekawą opcją są także pilarki ze specjalnymi szczękami do cięcia gałęzi leżących na ziemi bez ryzyka zahaczenia łańcuchem o grunt.

Komfort pracy


Na komfort pracy wpływa przede wszystkim waga pilarki łańcuchowej. Niewielkie pilarki ważą zaledwie 3 kg, zaś waga dużych pilarek spalinowych dochodzi nawet do 10 kg. Podczas długotrwałych robót nawet różnica 1 kg jest bardzo odczuwalna. Pod uwagę należy wziąć także hałas. Pilarki elektryczne, emitujące hałas w zakresie 90-100 dB będą znacznie przyjemniejsze w użytkowaniu niż pilarki spalinowe, których głośność w czasie najwyższych obrotów wynosi nawet 120 dB.

Ogromna różnica pomiędzy pilarkami elektrycznymi i spalinowymi uwidacznia się w przerwach pomiędzy kolejnymi cięciami. Po zakończeniu cięcia i zwolnieniu spustu pilarka elektryczna staje się bezgłośna i nie zużywa energii elektrycznej. W odróżnieniu od niej piła spalinowa cały czas hałasuje, podtrzymując wolne obroty. Jeśli Twoje prace wymagają dłuższych przerw pomiędzy cięciem, konieczne będzie więc każdorazowe gaszenie i odpalanie pilarki benzynowej. Z drugiej zaś strony, o komforcie nie będzie mowy, jeśli cała Twoja uwaga skupi się na ciągłym przeciąganiu i rozplątywaniu długiego kabla.

Na komfort pracy wpływają systemy antywstrząsowe (amortyzowane rączki) oraz wyważenie pilarki. Urządzenie powinno wygodnie leżeć w dłoniach, a praca nią nie może wymuszać nienaturalnego ułożenia ciała. Warto zwrócić uwagę także na to, czy pilarka spalinowa posiada systemy oczyszczania spalin. Silniki spalinowe spalają nie tylko benzynę, ale i olej, co sprawia, że ich spaliny są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Dodatkową funkcją ponoszącą wygodę pracy jest system bezkluczowego napinania łańcucha.

Bezpieczeństwo pracy z pilarką


Pilarka spalinowa jest wyjątkowo niebezpiecznym i nieprzewidywalnym narzędziem, dlatego producenci dużą uwagę przykładają do szeregu zabezpieczeń. Do standardu należą blokada gazu oraz hamulec bezpieczeństwa znajdujący się przy rękojeści. Systemy te znajdują się w każdej pilarce, jednak nie w każdym modelu działają równie skutecznie. Aby mieć pewność szybkiego i pewnego zadziałania blokady łańcucha, wybierz wyłącznie pilarkę renomowanego producenta, np. Stihl, Husqvarna, Stiga, Ryobi, Hecht, Oleo Mac, Makita, Bosch, Black&Decker czy AL-KO.

Pamiętaj o zastosowaniu okularów ochronnych, nauszników redukujących hałas i mocnych skórzanych butów ze wzmocnieniami. Zakup spodni antyprzecięciowych i kasku ochronnego również nie będzie przesadą — odbicie pilarki lub jej wyślizgnięcie się z dłoni może przytrafić się bez względu na to, czy zamierzasz nią pracować 5 godzin czy 15 minut. 

Szymon Sonik