Data publikacji:

Bateria polimerowa – ładowanie

Źródło zasilania w postaci baterii i akumulatorów gwarantuje nam prawidłowe działanie wielu urządzeń elektronicznych przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa użytkowania i długiej żywotności. Spośród wielu źródeł energii baterie i akumulatory polimerowe cechują się bardzo dużą popularnością. Czym dokładnie są baterie polimerowe i jak z nich korzystać? Sprawdźmy to.
Bateria polimerowa

Czym są baterie polimerowe?

Baterie i akumulatory litowo-polimerowe to podstawowy element zasilania dziesiątków urządzeń domowego i codziennego użytku. Tego typu baterie zbudowane zostały z dedykowanych stopów metalicznych litu z dodatkiem przewodzących polimerów. To właśnie polimery gwarantują giętkość i odpowiednią siłę ogniw, które ze względu na mały rozmiar mogą być wykorzystywane w nawet drobnych urządzeniach elektronicznych. 
Ogniwo takiego akumulatora zbudowane z polimerów i litu jest zamknięte bardzo dobrze zasłoniętą powłoką. Często możemy zauważyć wyprowadzenia anody i katody. Dzięki takiej budowie baterii możemy z powodzeniem użytkować ją bez jakiegokolwiek ryzyka niebezpieczeństwa. 

Gdzie wykorzystujemy baterie polimerowe?

Baterie litowo-polimerowe i ich skonstruowanie to prawdziwy przełom, który umożliwia zastosowanie niezależnego źródła energii w tych urządzeniach, które w przeszłości, ze względu na swoje kształty i mały rozmiary, nie mogły być zasilane w inny sposób. Dzisiaj nawet najcieńszy laptop wyposażony w baterię polimerową będzie działał przez wiele godzin. To między innymi właśnie w takich urządzeniach ilość energii przekładająca się na żywotność działania urządzenia gra najważniejszą rolę. 
A zatem, gdzie wykorzystywana jest bateria polimerowa? Przede wszystkim w powerbankach oraz laptopach. Dodatkowo możemy je spotkać w najnowocześniejszych smartfonach, a także innych urządzeniach przenośnych, takich jak bezprzewodowe klawiatury, myszki, odtwarzacze muzyczne czy drony. Zastosowanie tego typu baterii jest niezwykle szerokie i możemy mieć pewność, że w przyszłości będzie ona wykorzystywana jeszcze powszechniej niż w dzisiejszych czasach. 

Jak ładować baterie polimerowe?

Na przestrzeni wielu lat temat ładowania baterii i akumulatorów obrósł wieloma mitami, które nie mają zbyt wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Kiedyś mówiono, by akumulator ładować tylko w momencie, gdy jest on całkowicie rozładowany, a ładowanie w innym momencie grozi nadmierną eksploatacją urządzenia. Czy w takich stwierdzeniach możemy doszukać się ziarnka prawdy? Jedynie w małym stopniu.
Akumulatory litowo-polimerowe możemy bez najmniejszych ograniczeń ładować zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Bez względu na to, czy naładujemy go w stanie 50% pojemności, czy 25% pojemności, nie musimy obawiać się naginania jej żywotności.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ładowanie akumulatora wytwarza ciepło, a każdy akumulator, bez względu na swoją budowę, negatywnie reaguje na jego nadmiar. A zatem, jeśli chcemy nauczyć się najbardziej zoptymalizowanego ładowania baterii polimerowej, warto postawić na krótkie cykle ładowania. W takim układzie nie dopuścimy do nadmiernego przegrzania się baterii.
Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do pojedynczego, wielogodzinnego ładowania, nasza bateria faktycznie może przedwcześnie wykazywać pierwsze objawy skrócenia żywotności. Dobrą praktyką jest także podłączanie akumulatora do ładowania w momencie, gdy nie jest on jeszcze całkowicie wyładowany. A zatem zakres naładowania od 20 do 80% wydaje się być najlepszym, jeśli zależy nam na jak największej efektywności baterii. 

Pierwsze ładowanie – podstawowe zasady

Podobnie jak w przypadku normalnego ładowania baterii, często mogliśmy usłyszeć o specjalnych zasadach, które służą poprawnemu zrealizowaniu pierwszego ładowania baterii polimerowej. Czy pierwsze ładowanie ma odbyć się w sposób inny niż wszystkie pozostałe? 
W żadnym wypadku nie istnieją specjalne zasady, którymi należy się kierować przy okazji pierwszego ładowania baterii. To proces, który należy wykonać identycznie tak samo, jak każde następne ładowanie. A zatem pamiętajmy przede wszystkim o tym, by nie dopuścić baterii do całkowitego wyładowania. 20% zużycia to optymalny czas, by podłączyć baterię lub akumulator do ładowania, bez względu na urządzenie, jakie danym akumulatorem zasilamy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by podczas ładowania dalej korzystać z urządzenia.

Oznaczenia akumulatorów polimerowych

Każda powszechnie dostępna bateria polimerowa cechuje się pewnymi parametrami, które być może będą nam potrzebne przy doborze najlepszego wariantu urządzenia. Nawet gdy akumulator został dołączony do naszego urządzenia, warto wiedzieć, co te wszystkie oznaczenia nam mówią. A zatem zaczniemy od parametru najważniejszego, jakim jest pojemność. Pojemność akumulatora wyrażona jest w miliamperogodzinach (mAh) i daje nam jasną informację, jak długo możemy pobierać energię z baterii o optymalnym natężeniu.
Inne oznaczenie to S lub P. Oznacza to liczbę ogniw, z jakich składa się nasza bateria li-po. Gdy zauważymy literę S, możemy uznać, że jest to liczba ogniw połączona szeregowo. W przypadku oznaczenia P chodzi o ogniwa połączone równolegle. W przypadku pakietów możemy natrafić na oznaczenie zawierające w sobie zarówno literę P i S. 
Dodatkowo baterie polimerowe mogą również zawierać oznaczenia, które wskazują na prąd ładowania oraz wydajność prądową, oznaczoną literą C. 

Zasady bezpieczeństwa przy wykorzystaniu baterii li-po

Czy powinniśmy w szczególny sposób zwracać uwagę na bezpieczeństwo użytkowania baterii polimerowych? Pomimo wielu zabiegów przeciwdziałających ryzyku są to urządzenia, które mogą ulec rozszczelnieniu. Takie rozszczelnienie akumulatora w najgorszym scenariuszu może doprowadzić do wycieku, a nawet wybuchu. Elektrolit w postacie polimeru jest na szczęście w postaci stałej lub coraz rzadziej w postaci żelu, dlatego potencjalne wycieki stanowią już rzadkość, jednak wciąż możemy natrafić na warianty zawierające płynną ciecz. 
Jaka jest główna zasada bezpieczeństwa przy użytkowaniu takiej baterii? Przede wszystkim korzystanie z rekomendowanej, oryginalnej ładowarki, która cechuje się optymalnym prądem ładowania i rozładowania. Największe ryzyko związane z użytkowaniem baterii tego typu to wykorzystywanie zamiennych ładowarek niepewnego pochodzenia. Zwróćmy też co jakiś czas uwagę na to, czy bateria nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kondycję laminatu, który powinien być zawsze w możliwie jak najlepszym stanie. 

Bateria litowo-polimerowa czy litowo-jonowa – która lepsza? 

Warto na samym końcu wspomnieć o innym wariancie baterii, jakimi są baterie litowo-jonowe. Czym różnią się te dwa nośniki energii? Przede wszystkim zastosowaniem. Baterie polimerowe gwarantują dużą pojemność energii przy jednoczesnym niskim ciężarze i małych rozmiarach. Jednak te udogodnienia wpływają na znacznie wyższą cenę tego wariantu. 
Baterie litowo-jonowe są z pewnością tańszym zamiennikiem, który dodatkowo cechuje się odpornością na całkowite wyładowania. A zatem jest to taki typ baterii, który z powodzeniem może być rozładowywany do końca bez ryzyka uszkodzenia akumulatora. 
Zdjęcie: arfo/Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski