Data publikacji:

Co to jest hub? Jaki hub wybrać?

Wiele osób czytając tę nazwę zastanawia się „co to jest hub?”. Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłaby się wydawać! Hub jest to nic innego jak rozdzielacz, bądź też rozgałęźnik. Działa na bardzo podobnej zasadzie jak klasyczny przedłużacz podpinany do gniazdka elektrycznego. Różnica polega na tym, że hub podłącza się najczęściej do komputera, zapewniając sobie w ten sposób kilka bonusowych portów!

Pasywny lub aktywny hub USB – czym się różnią? 

Decydując się na zakup USB 3.0 hub, producenci mają do zaoferowania dwie wersje tych urządzeń: pasywną lub aktywną. Pasywny USB hub 3.0, charakteryzuje się tym, że nie posiada własnego zasilania. Przez to konieczne jest wcześniejsze podłączenie go do gniazda w komputerze, czy też w telewizorze, aby mógł zacząć pracować. Mimo że nie stanowi to dużego problemu, należy wziąć pod uwagę fakt, iż jego słaba moc nie będzie w stanie zasilić większych urządzeń. Sprawdzi się za to idealnie do obsługi np. dodatkowej klawiatury, myszy, czy pendrive’a. 
Dlaczego warto postawić na hub USB 3.0 aktywny? Głównie ze względu na to, iż tego rodzaju urządzenie oferuje swojemu użytkownikowi znacznie większe możliwości. Posiada własny zasilacz, dzięki czemu nie trzeba podpinać go np. do komputera, żeby mógł się uruchomić. Wprawdzie jego rozmiar jest zdecydowanie obszerniejszy, ale przez to umożliwia pracę na większej liczbie portów USB. Oczywiście, nie trzeba chyba wspominać o tym, że znacznie ma też większą moc!  
Warto dodać, że istnieje również rozgałęźnik łączący w sobie te obydwa rodzaje, czyli tzw. hub aktywno-pasywny. To hybrydowe rozwiązanie pozwala korzystać z urządzenia na dwa sposoby: z zasilaniem lub bez, kiedy chce się podłączyć wyłącznie małe urządzenia, albo nie w pobliżu nie znajduje się żadne gniazdko elektryczne. 

Hub USB aktywny – dla kogo? 

To urządzenie sprawdzi się w szczególności do pracy na laptopach, które ze względu na swoją minimalistyczną budowę posiadają mocno okrojoną ilość portów. Co ciekawe, warto zaznaczyć, że USB hub aktywny nie ma wpływu na szybkość pobierania danych! Prędkość wykonywanych operacji zależy wyłącznie od technologii posiadanej przez urządzenie, do którego zostanie podpięty. Sprawdzi się szczególnie dla osób posiadających sporą ilość wszelkiej elektroniki. Za pomocą hub, wszystkie te sprzęty będą mogły pracować równocześnie.  
Czy wykorzystując hub aktywny, można podpinać wyłącznie kable z końcówką USB? Otóż nie! Na rynku dostępna jest szeroka oferta tych urządzeń, które nie spełniają funkcji wyłącznie rozgałęźników, lecz także adapterów! Posiadają wszystkie najczęściej wykorzystywane porty, takie jak: czytnik kart SD, HDMI, złącze Mini Jack, czy wejście VGA obsługujące monitory. 

Hub HDMI – najczęściej wybierany adapter 

Mimo tak bogatej i różnorodnej oferty największą popularnością cieszy się hub USB–C HDMI. Dzięki posiadanemu portowi HDMI umożliwia podpięcie go do telewizora i wyświetlanie na nim filmów lub zdjęć, bezpośrednio z telefonu lub komputera. HDMI hub to idealne rozwiązanie na wszelkiego rodzaju imprezy, pokazy slajdów (np. po powrocie z wakacji), a także na stworzenie z laptopa czegoś na kształt konsoli do gier! Wystarczy podpiąć go do telewizora i za pomocą bezprzewodowej klawiatury, bądź pada, cieszyć się możliwością gry na wielkim ekranie. Oczywiście, tego rodzaju hub, wyposażony jest także w klasyczny port USB–C, także z powodzeniem można wykorzystywać go tak jak klasyczną wersję tego urządzenia.  
Na koniec, warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak samo wykończenie rozdzielacza. Jego obudowa powinna być wykonana z takiego materiału (np. aluminium), aby mogła umożliwiać sprawne odprowadzanie nagromadzonego ciepła. Natomiast obecność specjalnych, silikonowych podkładek zapobiegnie zsuwaniu się urządzenia z biurka, oraz zarysowaniom na jego powierzchni. 
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Autor: Marcin Krawczyk