Data publikacji:

Common Interface. Co to jest? 

Common Interface to unikalne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie dostępu do płatnych kanałów telewizyjnych bez konieczności stosowania dekodera. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa ta technologia oraz w jakich urządzeniach jest dostępna.
common interface

Co to jest Common Interface?  

Common Interface to technologia nazywana również DVB-CI, która umożliwia korzystanie z płatnych kanałów telewizyjnych bez konieczności podłączania telewizora do dekodera. Moduł umieszczony w obudowie telewizora, natomiast metalowa karta CAM jest zwykle dostarczana przez operatorów i zawiera wszystkie niezbędne elementy, które pozwalają na korzystanie. Co najważniejsze, to użytkownik nie potrzebuje dodatkowego pilota do obsługi, a sama instalacja jest bajecznie prosta. 
Common Interface występuje w dwóch standardach. Pierwszy to wspomniany wcześniej DVB-CI, który został zdefiniowany już w 1997 roku. To rozwiązanie, które ma już wiele lat na karku przez co wiele kanałów nie jest kompatybilnych.
Operatorzy zdecydowanie chętniej sięgają po standard CI+, który obsługuje rozdzielczość 4K UHD, ale również lepiej zabezpiecza kanały przed kopiowaniem. Podwójne szyfrowanie, a także możliwość łatwiejszego blokowania karty jest dla producentów rozwiązaniem korzystniejszym. Warto dodać, że Common interface jest uniwersalnym slotem w telewizorach i działa zarówno ze starszą jak i nowszą wersją. 

Jak działa Common Interface?  

Uniwersalny interfejs stanowi połączenie pomiędzy tunerem telewizyjnym, a modułem deszyfrującym sygnał (CAM). Moduł CAM zawiera klucze deszyfrujące, które są niezbędne do odblokowania zaszyfrowanych kanałów. Adapter integruje się z oprogramowaniem telewizora i tym samym pozwala na korzystanie z kanałów bez konieczności stosowania drugiego pilota.  
Uruchomienie kanałów polega na włożeniu do odpowiedniego slotu metalowej karty. W niektórych przypadkach konieczne jest włożenie jeszcze jednej karty, która odblokuje dostępy do wybranych w pakiecie kanałów. Cały proces zajmuje dosłownie kilka minut i po tym czasie można odbierać sygnał płatnej telewizji bez żadnych problemów.  

Jakie telewizory mają Common Interface?  

Telewizory najpopularniejszych producentów mają moduły Common Interface. Jednak nie zawsze jest to regułą, dlatego przed zakupem warto sprawdzić specyfikację urządzenia i upewnić się, że telewizor obsługuje to rozwiązanie. Na rynku zdecydowany prym wiedzie Samsung, który ma najbogatszą ofertę telewizorów z Common Interface. Na drugim miejscu jest LG, a na trzecim Philips. Także w ofertach Hisense, Sony czy Blaupunkt możemy znaleźć wersję z Common Interface. Zakup telewizora z obsługą tego standardu nie powinien stanowić większego problemu.  

Który operator korzysta z Common Interface?  

Praktycznie każdy operator telewizji w Polsce oferuje klientom rozwiązanie Common Interface. W niektórych przypadkach korzystanie z tej technologii może wiązać się z dodatkową opłatą, ale nie jest to regułą. Odbieranie płatnych kanałów telewizyjnych jest jak najbardziej możliwe, a wybór jest naprawdę ogromny.  

Czy warto korzystać z Common Interface?  

Common Interface to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie, które daje dostęp do kanałów telewizyjnych bez konieczności podłączania dodatkowego urządzenia, przewodów oraz korzystania z drugiego pilota. Odbiór nie różni się praktycznie niczym od standardowego dekodera, jednak trzeba pamiętać, że standard CI+ zapewni wysoką rozdzielczość obrazu.
Dodatkowym atutem jest łatwość instalacji. Nie potrzebujesz do tego serwisanta, bo wystarczy kartę po prostu włożyć w odpowiedni slot i proces konfiguracji zostanie przeprowadzony w sposób automatyczny. Jeżeli szukasz alternatywy dla dekodera i chcesz zaoszczędzić trochę miejsca na szafce, to wybór tego rozwiązania będzie strzałem w dziesiątkę!  

Polecane telewizory z Common Interface  

LG 50QNED813RE  

Jeżeli szukasz dużego, ale jednocześnie niedrogiego telewizora, to ten model od LG będzie doskonały. Świetny obraz to zasługa technologii Quantum Dot i NanoCell, która lepiej zarządza kolorami. Ponadto mamy podświetlenie Precision Dimming i Ulra Contrast wpływające na głębszą czerń i lepszą szczegółowość.
Procesor A7 AI 4K szóstej generacji lepiej optymalizuje obrazy nawet jeśli są niskiej jakości. Zaletą tego modelu jest niewątpliwie elegancki wygląd i niezwykle cienka obudowa. Oczywiście na jego pokładzie nie zabrakło rozwiązań Smart TV wraz z dostępem do popularnych aplikacji.

Philips 55PUS7608  

Solidny telewizor jest dostępny w bardzo rozsądnej cenie. Lepsze wrażenia podczas oglądania zapewnia wsparcie dla technologii Dolby Vision i Dolby Atmos. Ostry i żywy obraz to również zasługa technologii HDR, która odpowiada za optymalizację scenerii. Producent zastosował złącze HDMI 2.1, które zostało dostosowane do konsoli nowej generacji.
Gracze na pewno nie będą tym modelem rozczarowani. Asystent Głosowy w połączeniu ze Smart TV pozwala na korzystanie z aplikacji oraz łatwiejsze wyszukiwanie treści. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że jest to świetna propozycja.  

Samsung QE65Q80C  

Ten telewizor będzie z kolei znakomity dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Przekątna ekranu wynosi aż 65 cali, co pozwoli na stworzenie domowego centrum multimedialnego. Bezpośrednie podświetlenie strefowe gwarantuje głębszą czerń oraz lepszą biel. Ponadto mamy zwiększoną jasność i szerszy zakres dynamiczny dzięki rozwiązaniu Quantum HDR+. Świetne kąty widzenia, bardzo naturalnie odwzorowane kolory, a także skalowanie 4K przez sztuczną inteligencję sprawia, że obraz jest po prostu perfekcyjny.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.