Data publikacji:

FreeSync, FreeSync Premium i FreeSync Premium Pro. Co to jest? Czym się różnią?

Wybierając laptop, monitor lub telewizor gamingowy z pewnością spotkasz się z terminem FreeSync. Jest to technologia, która jest niezwykle ważna dla graczy, ponieważ eliminuje wiele problemów z płynnością wyświetlania obrazu w wysokich częstotliwościach odświeżania. Do niedawna z jej dobrodziejstw skorzystać mogli głównie właściciele komputerów, ale zaczęła być ona wspierana na konsolach Xbox Series X/S oraz PlayStation 5. Dowiedz się zatem co to jest FreeSync.
monitor gamingowy

FreeSync a częstotliwość odświeżania ekranów

Aby zrozumieć działanie technologii FreeSync, w pierwszej kolejności musimy przedstawić najważniejsze informacje dotyczące częstotliwości odświeżania ekranów. Jest ona tradycyjnie opisywana w hercach (Hz) i informuje nas o tym, jak wiele razy na sekundę panel odświeża wyświetlany przez siebie obraz. Większość telewizorów oraz monitorów biurowych działa w trybie 60 Hz. Normalnie wystarcza on bez problemu do oglądania filmu i przeglądania internetu lub korzystania z programów biurowych. Dla graczy wartość ta jest jednak niewystarczająca oznacza bowiem, że ekran wyświetli grę tylko w 60 klatkach na sekundę (FPS).
Oczywiście większość współczesnych ekranów gamingowych obsługuje już odświeżanie 120 Hz, a nawet 240 Hz lub wyższe. Na rynku znajdziemy nawet tani monitor 144 Hz. Nie rozwiązuje to jednak problemu. Musimy pamiętać, że ze względu na słabą optymalizację lub niewystarczająco mocne podzespoły komputera, gry rzadko kiedy utrzymują stałą liczbę klatek na sekundę i może się ona drastycznie zmieniać w przeciągu sekund, w zależności od tego co dzieje się na ekranie.
Sytuacja ta sprawia, że gracze zmagają się z charakterystycznym „rwaniem się obrazu”. Jego przyczyną jest to, że wyświetlacz pracujący w ustalonej z góry częstotliwości nie jest w stanie wyświetlić poprawnie obrazu o ciągle zmieniającej się liczbie FPS-ów. Jednym ze skutecznych rozwiązań tego problemu jest technologia FreeSync opracowana przez firmę Vesa i AMD. Współpracujące z nią monitory, telewizory lub ekrany laptopów potrafią dynamicznie zmienić swoją częstotliwość, dopasowując się do liczby aktualnych klatek obrazu w grze. Sprawia to, że zabawa jest znacznie płynniejsza i nie jesteśmy narażeni na graficzne artefakty.
Warto zaznaczyć, że nawet jeżeli nasza konsola lub komputer/karta graficzna oferuje wsparcie dla FreeSync, do skorzystania z dobrodziejstw technologii niezbędny jest odpowiedni wyświetlacz i vice versa. Informacja o wsparciu dla FreeSync jest zawsze podawana przez producenta sprzętu.

Co to jest FreeSync FreeSync Premium i FreeSync Premium Pro?

Technologia FreeSync rozwijana jest na zasadzie Open Source, korzystać mogą z niej zarówno karty graficzne firmy AMD (Radeon), jak i Nvidia (GeForce). Jej obsługę oferują prawie wszystkie współczesne monitory gamingowe, a także coraz częściej telewizory oraz panele laptopów. FreeSync oferowany jest konsumentom w trzech wersjach, najbardziej podstawowej opisanej po prostu jako FreeSync oraz bardziej rozbudowanych opatrzonych dodatkowym członem w nazwie (Premium i Premium Pro). Wiele wciąż sprzedawanych modeli sprzętu wspiera tylko pierwszą z nich, warto więc dowiedzieć się co tracimy.

FreeSync. Co to jest?

Podstawowa wersja technologii, z której możemy korzystać wyłącznie wówczas, gdy wyświetlacz jest podłączony za pośrednictwem kabla HDMI (ograniczenie to dotyczy także wyższych standardów). Zapobiega ona „rwaniu się” ekranu i synchronizuje częstotliwość wyświetlania ekranu do liczby klatek obrazu generowanych przez komputer/konsolę.

Jak działa FreeSync Premium?

Bardziej rozbudowana wersja technologii, dla której wsparcie oferują bardziej zaawansowane monitory i ekrany z odświeżaniem ekranu co najmniej 120 Hz. Oferuje dodatkową stabilizację obrazu, gdy liczba klatek obrazu spada poniżej minimalnej częstotliwości wyświetlacza.

FreeSync Premium Pro

Sprzęt wspierający standard oferuje dodatkowo wsparcie dla obrazu wyświetlanego w technologii HDR, która zwiększa kontrast grafiki. Wyświetlacze FreeSync Premium Pro to najdroższe modele na rynku przeznaczone dla najbardziej zapalonych graczy.