Data modyfikacji:

Haruki Murakami: 10 najlepszych książek

Literacka podróż po surrealistycznych światach japońskiego pisarza rozpoczęła się od meczu baseballowego w roku 1978. Wtedy poczuł natchnienie, które poruszyło jego pióro. Ukończył Dramat Klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. Z wykształcenia jest nie tylko pisarzem, ale także eseistą i tłumaczem zagranicznych autorów, takich jak Fitzgerald, Truman czy Capote.

W późniejszych latach twórczości widać inspirację czołowymi amerykańskimi pisarzami. Jako wszechstronny człowiek przez kilka lat prowadził klub jazzowy "Peter Cat". W swojej twórczości często nawiązywał do motywów znajdujących się w powieściach Franza Kafki, który był jego inspiracją. Tym samym w roku 2006 otrzymał z rąk czeskiego towarzystwa nagrodę Franza Kafki. Ponadto jest laureatem World Fantasy Award, Frank O’Connor International Short Story Award i Nagrody Jerozolimskiej. Jego pasje przekładają się na powieści.

Murakami biega i bierze udział w maratonach. Pod wpływem przemyśleń i miłości do hobby w 2007 roku wydał książkę "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu".

Haruki Murakami - książki

Haruki Murakami zadebiutował pierwszą powieścią "Słuchaj pieśni wiatru" w roku 1978 w wieku trzydziestu lat. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim, po czym jego pisarka kariera nabrała tempa. W kolejnych latach spisał zbiór opowiadań, jak Zniknięcie słonia, czy trylogię Szczura, który jest przydomkiem jednego z głównych bohaterów. 

Powieści Murakamiego charakteryzuje pozornie wyprany z emocji i ascetyczny styl, obrazujący egzystencję współczesnego człowieka samotnego w tłumie. Zagubieni, nie rozumiejący rzeczywistości, a jednocześnie sami tajemniczy i nie do końca zrozumiali. z pozoru szarego świata można przejść do fantastycznej krainy, pełnej ironii oraz unikalności. Surrealizm przelata się z codzienną rutyną i problemami człowieka współczesnego. Z jednej strony mamy samobójstwo przyjaciela dwójki kochanków, a z drugiej strony powieść o mężczyźnie potrafiącym rozmawiać z kotem.Fascynacja zachodem sprawia, że obraz Japonii nie jest jednoznaczny i czysty. Tradycja i stare motywy mieszają się ze współczesnymi trendami.

Murakami w swoich powieściach bardzo często wykorzystuje zabieg literacki, zwany "frame story". Polega on na wplataniu opowieści w opowieść. Jest to mały fragment innej historii, którą można zrozumieć, a następnie przechodzi się do kolejnej części rzeczywistości. Dobrze zbudowana fabuła i wplecione mikroopowieści pozwalają na zrozumienie historii bohaterów i ich postępowania.

Haruki Murakami - najlepsza książka

W swoim dorobku literackim Murakami ma kilkanaście esejów, powieści i zbiorów opowiadań. Dla początkującego zgłębiającego tajniki twórczości japońskiego pisarza może być trudne. Poniżej znajdziesz zestawienie 10 najlepszych książek, które warto wybrać na sam początek.

Zestawienie warto rozpocząć od Teatrologii Szczura, która była początkiem literackiej podróży pisarza. W jej skład wchodzą cztery powieści : 

1. Słuchaj pieśni wiatru 

Główny, bezimienny bohater jest 21-letni studentem. Swoje wakacje spędza w okolicach Kobe, rodzinnej miejscowości autora. Czas poświęca siedząc w pubie ze swoim znajomym, Szczurem ,a rozmowy toczą się o jedzeniu i piciu, a zarazem poważniejszych sprawach - relacjach międzyludzkich i społecznym wyobcowaniu. Pogawędki dotyczą także popularnych w tamtych czasach ruchach studenckich.

2. Flipper roku 

Bohaterowie są starsi i razem pracują w biurze tłumaczeń. Niespodziewanie Szczur wyjeżdża, a bohater zostaje w mieszkaniu z tajemniczymi bliźniaczkami. Murakami w swoich powieściach wprowadza subtelna i niejednoznaczną erotykę, aby czytelnik sam się domyślił, jakie relacje panują między bohaterami. Tytuł wziął się stąd, iż pasją głównego bohatera jest flipper, czyli pinball.

3. Przygoda z owcą 

Zwykłe zdjęcie owcy z gwiazdą na grzbiecie staje się początkiem przygód mężczyzny z poprzednich książek. Jako kolejny bohater jaki się Boss, kontrolujący media i reklamę. Murakami w powieść wplótł elementy kryminałów. Bezimienny mężczyzna wyrusza w podróż razem ze swoją przyjaciółką, która posiadająca paranormalne uszy spotykają Sheep Mana. Zwykły człowiek, a nie bohater wrzucony jest w wir paranormalnych i niezwykłych przygód.

4. Tańcz, tańcz, tańcz 

Ostatnie powieść z serii Teatrologii Szczura. Trzydziestoczteroletni, samotny rozwodnik opuszczony przez przyjaciół, piszący teksty na zlecenie. Dawna kochanka woła go z powrotem do Hotelu Dolphin, gdzie cztery lata temu spędził swoje najpiękniejsze chwile. Po jej nagłym zniknięciu wraca na 16 piętro, gdzie znajduje portal do innego świata mistycyzmu, który dla bohatera jest jedyny i rzeczywisty. w powieści występuje narracja pierwszoosobowa. Po tej serii warto zasięgnąć po kolejne powieści, utrzymane w podobnym surrealistycznym klimacie.

5. Kafka nad morzem 

Historia przedstawiająca losy dwóch postaci - nastolatka Kafki Tamury w rozdziałach nieparzystych i pana Nakaty w rozdziałach parzystych, który potrafi rozmawiać z kotami. W powieści dominuje wiele nawiązań do wierzeń japońskich oraz kultury masowej, okraszonych sporą dawką humoru znaną pisarzowi. Losy bohaterów w książce przeplatają się - trafiają do biblioteki, która zatrzymała się w czasie, aby na samym końcu wrócić do miejsca, z którego wyruszyli. 

6. 1Q84 - 3 tomy 

W świadomy sposób Murakami nawiązuje do Orwellowskiego roku 1984. Głównymi bohaterami jest dwójka ludzi, którzy spotykają się po latach rozłąki - kobiety Aomame i mężczyzny Tengo. W książce dominują tematy dotyczące przemocy wobec kobiet, działalności fanatycznych sekt i problem wolności jednostki. Wydarzenia w powieści nawiązują do Najwyższej Prawdy Aum - sekty, która dokonała zamachu w tokijski metrze.

7. Norwegian Wood 

Książka napisana została we Włoszech i od razu okrzyknięta arcydziełem. Tytuł powieści nawiązuje do popularnej wówczas piosenki Beatlesów, symbol lat 60-tych. Miłośc dwojga młodych ludzi naznaczona jest samobójstwem najbliższego przyjaciela, a razem chłopaka wrażliwej bohaterki. Kiedy ta nie wytrzymuje presji i kończy w szpitalu psychiatrycznym, bohater poznaje inną kobietę - całkowite przeciwieństwo Naoko. Jest to historia o dojrzewaniu, przeżywaniu śmierci najbliższych i radzeniu sobie z powszechną samotnością. 

8. Kronika ptaka nakręcacza 

Jedna z najpopularniejszych powieści Murakamiego. Opowiada o losach Toru, bezrobotnego mężczyzny, któremu ucieka kot. Kiedy żona, która ich utrzymuje, nakazuje znaleźć zwierzę, bohater wyrusza w podróż, która na zawsze ma odmienić jego dusze i postrzeganie świata. W końcu dochodzi do tego, że opuszcza go żona. mężczyzna pozbawiony zaplecza finansowego jest w stanie zmienić swoje życie.

9. Koniec świata i hard – boiled wonderland 

To pierwsze zmierzenie się autora ze światem Science Fiction. Główny bohater jest ofiara eksperymentu, który dzięki chipowi wszczepionemu w mózg miał rozkodowywać tajemnice. Tym samym osobowość mężczyzny na dwie jednostki i przeżywamy historię na dwóch różnych płaszczyznach.

10. Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymki 

Głównym bohaterem jest mężczyzna, z którym z niewiadomych przyczyn wszyscy znajomi zerwali kontakty. W celu odkrycia tajemnicy z przeszłości wyrusza w podróż, która ma na zawsze zmienić jego postrzeganie swojej osoby oraz pomóc odzyskać tożsamość.

Przeczytaj również

jak wychować dziecko z zespołem aspergera

Jak wychować dziecko z zespołem Aspergera?

2023-03-14
Zespół Aspergera to całościowe zaburzenia rozwoju, rozwijające się już w okresie wczesnodziecięcym. Zespół Aspergera jest też określany zaburzeniem ze spektrum autyzmu, a wychowanie dotkniętego nim dziecka stanowi dla opiekunów nie lada wyzwanie. Wielu rodziców, zmierzając się z diagnozą dziecka, nie wie, jak wychowywać dziecko z zespołem Aspergera, a przede wszystkim jak mu pomóc. Dziecko inaczej postrzega świat i dokonuje jego interpretacji, przez co trzeba próbować dotrzeć do niego w inny sposób.
jak przytyć na twarzy

Jak przytyć na twarzy?

2023-03-11
Twarz to często pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę podczas poznawania nowych osób. Jej wygląd zazwyczaj zdradza nam wiele na temat zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niektórzy szukają różnorakich sposobów na utratę tkanki tłuszczowej na twarzy, inni zaś zastanawiają się, jak szybko przytyć, by nadać buzi zdrowy wygląd. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, jak przytyć na twarzy, nie jest jednoznaczna. Trudno bowiem wskazać skuteczny sposób, który będzie odpowiadał każdemu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy możesz szybko przytyć na twarzy.
dziennik cwaniaczka

„Dziennik cwaniaczka” - kolejność. Jak czytać „Dziennik cwaniaczka”? 

2023-03-04
Twoje dziecko zakochało się w czytaniu książek z serii „Dziennik Cwaniaczka”? Kolejność czytania przysparza Wam problem? Z tego artykułu dowiesz się, jak czytać dzienniczek cwaniaczka, by nie Twojego dziecka nie ominęła ani jedna znakomita przygoda!
pomysł na prezent dla dziewczyny do 100 zł

Pomysł na prezent dla dziewczyny do 100 zł, czyli jaki prezent dla dziewczyny do 100 zł wybrać

2023-03-04
Czasem mówi się, że prezent dla dziewczyny jest sprawą prostszą niż podarunek dla chłopaka. Jeżeli jednak nadarzy się już ku temu okazja lub ktoś chce sprawić przyjemność tak po prostu, bez powodu, okazuje się, że kwestia wybrania odpowiedniego prezentu wcale nie jest taka prosta. Na jaki prezent dla dziewczyny do 100 zł się zdecydować i co będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę?
czerwone pieprzyki

Czy czerwone pieprzyki są groźne? Skąd się biorą?

2023-03-03
Podczas kąpieli lub przebierania się zauważyłaś u siebie dziwny, czerwony pieprzyk? Niepokoi cię wygląd nowo powstałej zmiany? Koniecznie przeczytaj, skąd biorą się czerwone pieprzyki i inne znamiona barwnikowe oraz, kiedy najwyższa pora na spotkanie z dermatologiem.
prezent dla 15-latka do 50 zł

Jaki prezent dla 15-latka do 50 zł?

2023-02-26
Jaki prezent dla 15 latka do 50 zł wybrać? Jeśli to pytanie spędza ci sen z powiek, koniecznie zajrzyj do naszego poniższego artykułu. Zebraliśmy w nim garść inspiracji na trafione prezenty dla nastoletniego chłopaka. Zapraszamy do lektury!