Data publikacji:

Co musisz wiedzieć o hodowli alpak?

Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, dalekich Andów i należą do rodziny wielbłądowatych. Swoją popularność zyskały sobie z powodu niezwykłego runa – miękkiego w dotyku i co ciekawe, cieplejszego w porównaniu do tego owczego. Co ważne, są też inteligentne i ciekawskie, ale mimo wszystko spokojne i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem hodowli alpak.

hodowla alpak

Alpaki – hobby czy hodowla?

To pierwsze pytanie, który potencjalny hodowca powinien sobie zadać. Mówi się, że to zwierzęta niewymagające dużego nakładu pracy czy pieniędzy. Jak jest naprawdę?

Alpaki potrafią zadbać same o siebie, o ile dostarczysz im świeże pożywienie i świeżą wodę, ale sprawdzi się to raczej, jeśli prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne i chcesz je wzbogacić o 2-3 alpaki.

Do obowiązków hodowcy należy codzienne karmienie, podaż wody, sprzątanie i sprawdzenie terenu, na którym żyją zwierzęta, oraz upewnianie się, że nie znajduje się tam nic, co mogłoby być niebezpieczne dla ich zdrowia czy życia.

Do innych obowiązków należy szczepienie zwierząt według kalendarza szczepień, przycinanie paznokci, strzyżenie i sprawdzanie, czy są zdrowe i szczęśliwe.

Jeśli chcesz zajmować się hodowlą alpak, musisz nie tylko mieć czas, pieniądze, ale też wiedzę na temat rozmnażania tych zwierząt. Zacznij od dwóch samic ekstraklasy lub np. 3-6 samic średniej klasy i jednego samca. To wszystko zależy od twoich możliwości i pomysłu na hodowlę.

Dobrym pomysłem będzie znalezienie kilku pozycji książek dotyczących hodowli i rozmnażania alpak. Warto zastanowić się, co będzie twoim celem – sprzedaż runa, agroturystyka, alpakoterapia czy też może rozmnażanie zwierząt i czerpanie z tego zysku.

Czego potrzebuje alpaka?

  • Towarzystwa To zwierzęta, które nie mogą być trzymane w samotności. Dobrym pomysłem jest trzymanie kilku samic i samca, jeśli interesuje cię rozmnażanie zwierząt. Musisz jednak przygotować się na to, że samca będzie trzeba odseparować od samic, jeśli ten będzie za bardzo natarczywy.

Możesz też trzymać dwa wałachy we sobą (wykastrowane samce), jeśli interesuje cię tylko runo czy agroturystyka.

  • Chatki lub stajni Zwierzęta potrzebują dachu nad głową. Może to być obora, stajnia czy zwykła chatka z dachem. Będzie ona spełniała funkcję schronienia przed słońcem, deszczem, wiatrem czy śniegiem.
  • Pastwiska Optymalna ilość alpak na 1 hektar to około 10-14 zwierząt. Alpaki potrzebują terenu, na którym będą mogły się wybiegać, ale też zjeść świeżą trawę czy zioła. Na pastwisku powinny być drzewa, które zapewnią zwierzętom cień w gorące i słoneczne dni.
  • Opieki weterynaryjnej Alpaka powinna przynajmniej raz do roku być przebadana przez lekarza weterynarii. To bardzo ważne, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą i nie jesteś jeszcze bardzo wyczulony na objawy chorób, które borykają alpaki najczęściej.

Ile żyje alpaka?

Alpaka może dożyć nawet 22-25 lat. Stąd, decyzja o kupnie czy adopcji alpaki nie może być nieprzemyślana.

Co jedzą alpaki?

To wszystko zależy od klimatu, w którym żyją. Podstawą żywienia alpak w Polsce jest siano, trawa pastwiskowa i oczywiście świeża woda. Czy to wystarczy? Niekoniecznie. Lekarze weterynarii i specjaliści żywienia alpak zalecają urozmaicać dietę zwierząt za pomocą specjalnie skomponowanych mieszanek dla alpak z dodatkiem wysłodków buraczanych, marchewek, lucerny i innych sezonowych warzyw oraz roślin.

W sklepach znajdziesz gotowe mieszanki dla alpak, które są dostosowane do ich potrzeb. Czasem konieczne może być sięgnięcie po suplementy diety, które wzbogacą normalną dietę zwierząt w niezbędne witaminy, mikro- i makroelementy. Każdą decyzję o wprowadzeniu takich produktów powinien podjąć żywieniowiec w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Pewne zmiany żywieniowe należy także wprowadzić, jeśli jesteś opiekunem ciężarnej alpaki.

Uważaj, bo niektóre rośliny mogą być dla alpak toksyczne. Są to między innymi oleander, azalie, konwalie, lilie, cis czy rododendron. Koniecznie zabezpiecz teren przed wpuszczeniem na niego pupili.

Ile kosztuje alpaka? Cena alpaki

Ceny różnią się w zależności od hodowli. Jeśli szukasz zwierzęcia z dużym potencjałem hodowlanym, musisz liczyć się z tym, że alpaka nie będzie tania. Alpaki z udokumentowanym pochodzeniem i włóknem wysokiej klasy będą o wiele droższe od tych z nieznanego źródła.

Alpaka ekstraklasy może kosztować nawet 100 tysięcy złotych, ale samce i samice podstawowej klasy będą kosztowały o wiele mniej, bo około 6-10 tysięcy złotych.

Czy alpaki są przyjazne? Temperament alpak

Alpaki wykorzystywane podczas alpakoterapii czy w agroturystyce są przyjaźnie nastawione do człowieka. Są cierpliwe, spokojne i oddane człowiekowi. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda alpaka taka będzie. Te zwierzęta z natury trzymają pewien dystans. Są ciekawe świata i ciekawe kontaktu z człowiekiem, ale to raczej nie będą typowe przytulanki czy wierne jak psy zwierzęta, które na każde zawołanie będą do ciebie przybiegać.

To w dużej mierze zależy też od ciebie, jak twoje zwierzęta będą reagowały na drugiego człowieka. Alpaki należy przyzwyczajać do kontaktu z ludźmi już w młodości, gdy jeszcze są oseskami. Uważaj jednak, by nie popsuć więzi osesek matka.

Jeśli uważasz, że twoja alpaka przejawia niepożądane zachowania, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Praca ze zwierzęciem może okazać się owocna, jeśli tylko wykażesz nieco chęci i będziesz miał czas, by poświęcić go alpace.
autor: Natalia Ciszewska