Data modyfikacji:

Jak wyczyścić laptop? Czyszczenie laptopa krok po kroku

Zastanawiasz się, jak wyczyścić laptop z kurzu i innych zabrudzeń? Czyszczenie ekranu, klawiatury czy układu chłodzenia musi przebiegać starannie i ostrożnie, tak aby nie uszkodzić komputera. Jakich produktów użyć? Czego unikać? Sprawdź nasze skuteczne sposoby na czyszczenie laptopa!

jak wyczyścić laptop

Czyszczenie laptopa z kurzu

Czyszczenie laptopa to czynność, o której zapomina wiele osób. O ile większość pamięta o myciu ekranu od czasu do czasu, o tyle już mało kto podejmuje się odkurzania klawiatury czy układu chłodzenia. Tymczasem brudny i zakurzony komputer może wolniej działać, szybciej się przegrzewać i psuć. Czyszczenie laptopa to prosty sposób na to, jak przyspieszyć prace komputera.

Kolejnym problemem jest niewłaściwe czyszczenie laptopa, na skutek czego może on zostać zarysowany lub nawet uszkodzony. Jak i czym wobec tego wyczyścić laptopa z kurzu i innych zabrudzeń?

Zacznij od obudowy i myszki. Umyj je z odcisków palców i innych zabrudzeń. Użyj specjalnego środka oraz ściereczki z mikrofibry, tak aby niczego nie zniszczyć. Następnie wyczyść ekran, klawiaturę oraz inne części laptopa. Poniżej opisujemy, jak to zrobić.

Jak wyczyścić ekran laptopa?

Czyszczenie ekranu laptopa jest łatwą i przyjemną czynnością. Należy jednak pamiętać, aby używać w tym celu jedynie specjalnych płynów przeznaczonych do mycia monitorów. Zaopatrz się również w ściereczkę z mikrofibry.

Najpierw jednak omieć ekran laptopa specjalną szczoteczką, tak aby wymieść kurz. Następnie spryskaj ściereczkę z mikrofibry płynem i wyczyść nią ekran z wszelkich zabrudzeń i odcisków palców. Nigdy nie aplikuj środka czyszczącego bezpośrednio na monitor. Mógłby on dostać się za obudowę i zniszczyć delikatne elementy. Nie przyciskaj ściereczki za mocno. Na koniec wyczyść brzegi ekranu patyczkiem do uszu zwilżonym płynem myjącym… i to wszystko!

Czyszczenie klawiatury laptopa

Klawiatura laptopa to miejsce, w którym gromadzi się szczególnie dużo brudu. Kurz, okruszki jedzenia, bawełna – to wszystko może wpadać między klawisze podczas użytkowania. Jak i czym wyczyścić klawiaturę laptopa?

Najpierw spróbuj delikatnie odwrócić komputer do góry nogami, aby część kurzu i okruszków wyleciała na zewnątrz. Następnie możesz przystąpić do czyszczenia klawiatury sprężonym powietrzem.

Przeczytaj także: Jaki laptop do pracy biurowej? Wybieramy najciekawsze laptopy biznesowe

Gdy już to zrobisz, wyczyść poszczególne klawisze oraz obszar między nimi za pomocą patyczka lub pędzelka zwilżonego specjalnym płynem do czyszczenia laptopów. Pamiętaj, aby nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Aby zapobiec gromadzeniu się brudu w klawiaturze, zrezygnuj ze spożywania posiłków przed komputerem – szczególnie sypkich, takich jak chipsy, paluszki czy chrupkie pieczywo.

Czyszczenie laptopa odkurzaczem

Zastanawiasz się, jak wyczyścić laptopa odkurzaczem? Choć taką metodę można znaleźć w internecie, zdecydowanie jej nie polecamy. Odkurzacz nie jest urządzeniem przeznaczonym do czyszczenia tak delikatnych miejsc jak wnętrze czy klawiatura komputera. Jeśli nie chcesz zniszczyć swojego laptopa, zdecydowanie sięgnij po sprawdzone, bezpieczne pomysły.

Jak i czym wyczyścić układ chłodzenia?

Regularne czyszczenie układu chłodzenia laptopa może znacznie usprawnić jego pracę i zapobiec jego przegrzewaniu się. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Jest to puszka zawierająca powietrze pod ciśnieniem, która przypomina wyglądem spray do butów czy dezodorant.

Czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem należy wykonywać, gdy urządzenie jest wyłączone. Powinno również wystygnąć do temperatury pokojowej. Trzymaj komputer z dala od ognia, źródeł ciepła oraz wody.

Jak wyczyścić laptop sprężonym powietrzem? Zdemontuj obudowę laptopa i rozpylaj sprężone powietrze z odległości ok. 20 cm krótkimi seriami. Przedmuchaj obudowę, klawiaturę, a także układ chłodzenia. Nie kieruj podmuchu prosto na wentylatory, aby ich nie uszkodzić.

Możesz także przeczyścić płytę główną. W razie wątpliwości kieruj się wskazówkami zawartymi w instrukcji dołączonej do sprężonego powietrza, w której na pewno znajdziesz informacje odnośnie czyszczenia układu chłodzenia.