Data modyfikacji:

Jak długo utrzymuje się̨ alkohol w wydychanym powietrzu i we krwi?

Głowisz się za każdym razem, gdy wychodzisz z piwa z kolegami albo z drinku z przyjaciółką… I nie wiesz, czy możesz wsiąść za kierownicę auta i bezpiecznie dojechać do domu? Czy jednak lepiej wybrać taksówkę, komunikację miejską albo pokonać dystans piechotą? Aby rozwiać twoje wątpliwości, przygotowaliśmy informacje, jak długo utrzymuje się̨ alkohol w wydychanym powietrzu i we krwi. Przeczytaj. Dla bezpieczeństwa swojego i innych.
alkohol

Jak długo utrzymuje się̨ alkohol we krwi?

Mały kieliszek wódki to średnio 1 godzina trawienia. Pół litra piwa to 2 godziny, a duży kieliszek wina to aż 3 godziny intensywnej pracy organizmu człowieka, by wchłonąć alkohol. Jeśli wypijesz kilka drinków, odczekaj jeszcze dłuższy czas, by bezpiecznie poruszać się po drodze.

Aby dokładnie określić, ile alkohol utrzymuje się̨ we krwi, trzeba wykonać test z krwi lub zastosować dobry alkomat. Tylko wtedy upewnisz się, czy możesz wsiąść za kółko. Alternatywny sposób to oszacowanie zawartości alkoholu we krwi przez wykonanie prostego równania matematycznego.

Jeśli jesteś kobietą, ilość promili obliczysz, dzieląc ilość gram 100% alkoholu przez 60% masy twojego ciała. Dla mężczyzn równanie jest to samo, tylko przyjmuje się 70% wagi, czyli: ilość gram 100% alkoholu dzielona przez 70% masy ciała mężczyzny wskaże promile. Standardowo przyjmuje się, że 10 g czystego 100% alkoholu zawarte jest w 250 ml piwa o mocy 5%, w 100 ml wina o mocy 12% i w 30 ml wódki 40%.

Wchłanianie alkoholu zależy od tego, w jakim tempie treść żołądka przechodzi do jelit. Im więcej tłuszczów zjesz, tym proces trwa dłużej. Przyjmuje się, że wchłanianie jest trzy razy krótsze u osób, które piją na pusty żołądek, niż u tych, którzy spożywają wyskokowe napoje po posiłku zawierającym tłuszcze, biało i węglowodany. Czyli to, jak długo alkohol utrzymuje się̨ w organizmie, zależy również od tego, co i ile zjesz przed imprezą.

Jak długo utrzymuje się̨ alkohol w organizmie?

Każdy organizm trawi etanol na indywidualny sposób. Są jednak przyjęte pewne dane, które obrazują, ile czasu alkohol utrzymuje się̨ w organizmie. Da się wykryć go w moczu nawet od 12 do 24 godzin po spożyciu. Najbardziej nowoczesne testy są czułe nawet na alkohol spożyty do 80 godzin wcześniej.

Etanol da się wykryć również w wydychanym powietrzu. Alkomat wskaże wynik dodatni nawet do 24 godzin po spożyciu napojów wysokoprocentowych.

Sprawdź, ile alkohol utrzymuje się̨ w organizmie - kup alkomat

Na rynku dostępne są alkomaty do użytku prywatnego. Alkomat podręczny to szybki sposób na upewnienie się, czy możesz prowadzić samochód. Urządzenia tego typu mają niewielkie rozmiary, więc zabierzesz je do plecaka, torebki albo do nerki.

Podręczny alkomat z wyglądu nieco przypomina telefon, więc możesz zbadać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu w dyskretny sposób. Pamiętaj, że każdy podręczny alkomat wymaga co jakiś czas kalibracji. Jeśli zaś szukasz jednorazowego testu wskazującego promile, wybierz alkotest.

Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi jest taka sama, z tym że wartości podaje się w innych jednostkach. 0,5 promila to 0,25 mg. Alkoholu we krwi jest dwa razy więcej niż w wydychanym powietrzu. To ogólnie przyjęte założenie. Dzięki temu, podczas badania alkomatem, oszacujesz, ile promili masz we krwi.

Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju przeliczniki tylko orientacyjnie wskazują promile, a to, ile alkohol się̨ utrzymuje we krwi twojego organizmu, to sprawa indywidualna, uzależniona od enzymów trawiennych oraz od… genetyki.