Data modyfikacji:

Jak zrobić bootowalny pendrive?

Bootowalny pendrive to narzędzie, które umożliwia szybkie zainstalowanie systemu operacyjnego. zobacz, jak zrobić bootowalny pendrive z Windowsem, macOS-em oraz Linuxem.

jak zrobić bootowalny pendrive

Jak zrobić bootowalny pendrive i kiedy warto?

Bootowalny pendrive to nic innego, jak instalator systemu operacyjnego zapisany na zewnętrznym nośniku. To doskonała alternatywa dla płyt CD, które powoli odchodzą już do lamusa. Wiele nowoczesnych laptopów i komputerów nie ma już na wyposażeniu napędu optycznego, dlatego takie rozwiązanie jest bardzo dobre.

Jak zrobić bootowalny pendrive? Warto kupić zewnętrzny nośnik wspierający technologię USB 2.0 lub USB 3.0. Dzięki temu przesyłanie danych będzie odbywać się znacznie szybciej. Minimalna pojemność przenośnej pamięci powinna wynosić 8 GB.

Na pamięci przenośnej zainstalujesz wiele popularnych systemów, poczynając od Windows 10, a kończąc na macOS Mojave. Użytkownicy systemu Linux również mogą stworzyć pendrive’a z zainstalowanym systemem operacyjnym.

Cały proces nie jest trudny i tak naprawdę każdy będzie w stanie przejść przez wszystkie kroki. Poniżej pokazujemy, jak zrobić bootowalny pendrive na przykładzie poszczególnych systemów. Dowiedz się także jaki dysk zewnętrzny SSD wybrać.

Jak zrobić bootowalny pendrive: Windows

Stworzenie bootowalnego pendrive’a z systemem Windows tak naprawdę zajmuje kilka minut. Jak zrobić bootowalny pendrive na Windows 7, 8 czy 10?

  1. Pobierz obraz dysku systemu Windows zapisywany w pliku ISO.
  2. Po zaakceptowaniu warunków producenta wybierz opcję utworzenia nośnika instalacyjnego.
  3. W kolejnym kroku wybierz język, wersję oraz architekturę systemu. Domyślne i zalecane ustawienia obejmują język polski i wersję 64-bitową.
  4. Następnie wybierz nośnik USB, na którym zostanie zainstalowany system.
  5. Po zapisaniu systemu operacyjnego pojawi się powiadomienie, że dysk flash jest gotowy do użycia.
  6. Teraz wystarczy do nowego komputera podpiąć pendrive’a i z poziomu BIOS-u ustawić uruchomienie z pamięci USB.

Jak stworzyć bootowalny pendrive z macOS-em?

Stworzenie rozruchowego instalatora jest również możliwe w przypadku systemu macOS. Zobacz, jak zrobić bootowalny pendrive z macOS krok po kroku.

  1. Pobierz system ze strony głównej Apple.
  2. W folderze z aplikacjami znajdź plik przeznaczony do instalowania.
  3. Podłącz pamięć USB. Producent sugeruje, że taki pendrive powinien mieć minimalną pojemność 12 GB. Domyślnie wolumin ma nazwę MyVolume. Jeśli nazwa posiadanego pendrive’a jest inna, to należy ją zmienić.
  4. Wpisz następujące polecenie w aplikacji Terminal: sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume
  5. Po wpisaniu polecenia wciśnij przycisk Return. Komputer poprosi o wpisanie hasła użytkownika.
  6. Dalej powinien być wyświetlony monit. Aby go potwierdzić, wciśnij klawisz „Y”. To uruchomi procedurę wymazywania pendrive’a i instalowania rozruchowego instalatora.
  7. W tym momencie system macOS jest gotowy do zainstalowania na innym komputerze. W preferencjach dysku startowego lub menadżerze uruchamiania zaznacz, że rozruchowy instalator służy do uruchomienia komputera.

Jak zrobić bootowalny pendrive: Linux

Do zainstalowania systemu Linux niezbędne będzie ściągnięcie odpowiedniej aplikacji. Na rynku jest dużo propozycji na stworzenie bootowalnego pendrive’a. Przykładem może być LinuxLive USB Creator. Darmowy program jest bardzo prosty w obsłudze, dlatego laicy poradzą sobie z instalacją bez większego problemu. Jak zrobić bootowalny pendrive na systemu Linux?

  1. Wybierz pamięć zewnętrzną, na której zostanie zainstalowany Linux.
  2. Następnie wybierz system operacyjny z dysku. Użytkownik może go również automatycznie pobrać ze strony producenta.
  3. Ostatnim krokiem jest kliknięcie na ikonę błyskawicy. Wówczas rozpocznie się proces tworzenia bootowalnego pendrive’a.
  4. Po chwili pamięć przenośna będzie gotowa do użycia na innym komputerze.