Data modyfikacji:

Jaką klawiaturę do gier wybrać?

Poszukujesz idealnej klawiatury do gier? Liczba ofert przerasta twoje oczekiwania? Bez obaw. Z naszym poradnikiem będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego jakże ważnego elementu wyposażenia gamera. Jaką klawiaturę do gier wybrać?

Polecamy: Najlepsze myszki gamingowe

klawiatura do gier

Klawiatura do gier – niezbędnik każdego miłośnika gamingu

Klawiatura gamingowa to nie bez powodu jeden z pierwszych zakupów, jakiego dokonuje każdy miłośnik gier komputerowych, komponując swoje wyposażenie do stanowiska gamingowego. I choć coraz częściej w ofertach sklepów technologicznych możemy znaleźć bogatą ofertę sprzętu gamingowego, to wiele z nich posiada jedynie taki przydomek, by zachęcić nas do zakupu. 

Prawda jednak jest taka, że gamingowy sprzęt rządzi się swoimi prawami (a często też i swoimi cenami), a weryfikacja pewnych parametrów potwierdzi, czy sprzęt sygnowany hasłem „gamingowy” faktycznie posłuży nam w rozgrywce. Wśród wszystkich sprzętów, klawiatura ma dla gamera fundamentalne znaczenie – to właśnie ona służy nam do przemieszczania się postacią i wykonywania pewnych operacji, a nasz wynik często zależy od szybkości i ergonomii klawiatury. Dlatego też proces wyboru najlepszej klawiatury gamingowej powinniśmy rozpocząć od podstawowego pytania – mechaniczna czy membranowa? 

Klawiatura membranowa czy mechaniczna – co wybrać?

Najważniejszy element każdej klawiatury to oczywiście wbudowane klawisze. To, jakie klawisze będą dopasowane do naszego stylu gry, zależy w głównej mierze od poprzednich doświadczeń, ale też od wcześniejszych preferencji. Zasadniczo do wyboru mamy dwa rodzaje klawiatur – klawiatury membranowe oraz mechaniczne. Eksperci przez wiele lat wychodzili z założenia, że to właśnie mechaniczny wariant najlepiej przysłuży się graczom. Czy faktycznie tak jest? Pozostaje nam tylko sprawdzić oba rozwiązania i zadecydować, która z nich jest dla nas lepsza. 

Oczywiście świat klawiatur nie ogranicza się jedynie do tych dwóch opcji. Podróżując po sklepach internetowych ze sprzętem gamingowym, na pewno prędzej czy później trafimy na klawiaturę hybrydową, która łączy w sobie cechy klawiatury membranowej i mechanicznej. 

Zalety i wady klawiatury membranowej

Jeśli naszym priorytetem jest cicha klawiatura gamingowa, swój typ na pewno znajdziemy wśród klawiatur membranowych. To właśnie klawiatury membranowe są najczęściej spotykanym typem klawiatur w całym udziale rynku. Dlaczego? Ze względu na relatywnie niską cenę urządzenia, prostą mechanikę działania i niski poziom hałasu występującego podczas naciskania klawiszy. 

Klawiatury membranowe działają w oparciu o dociśnięcie gumowego przycisku do warstwy folii, która wywołuje zwarcie inicjujące reakcję klawiatury. Klawiatury membranowe wymagają pełnego dociśnięcia, by reakcja była odnotowana. Klawiatury membranowe to idealny sprzęt na początek naszej gamingowej przygody lub w przypadku, gdy nasza gamingowe pasje ograniczają się do przygodówek i strategii.

Dla miłośników wartkiej akcji konstrukcja klawiatury membranowej może być niedostateczna. Dlaczego? Ze względu na pozostawiającą wiele do życzenia precyzję i szybkość reakcji. Klawiatura membranowa nie jest szczególnie polecana tym wszystkim, którzy szybko się denerwują, a swą złość wyładowują na najbliżej położonym przedmiocie, co na biurku gamingowym z reguły oznacza właśnie klawiaturę. 

Zalety i wady klawiatury mechanicznej

Przejdźmy teraz do klawiatury mechanicznej. To klawiatura, którą już na pierwszy rzut ucha można poznać po głośnym działaniu i charakterystycznym kliknięciu, które następuje po naciśnięciu klawisza. Jak działa klawiatura mechaniczna? Każdy klawisz wyposażony jest w przełącznik, który aktywowany jest po naciśnięciu klawisza. Jednak w przeciwieństwie do klawiatur membranowych, tutaj nie musimy każdorazowo dbać o maksymalne wciśnięcie klawisza. Przełącznik rozpoczyna swoją reakcję już w połowie toru klawisza. 

To właśnie szybkość działania stanowi największy atut klawiatur mechanicznych. Co jeszcze przemawia za zakupem klawiatury mechanicznej? Z pewnością duża wytrzymałość sprzętu, która będzie odporna na każdy atak złości. Czy zatem ten typ klawiatury gamingowej ma jakieś wady? Wiele osób może być zniechęconych wysoką ceną tych produktów, jednak jest to konsekwencja ogromnej szybkości reakcji, która w wielu grach online ma kluczowe znaczenie. 

Inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury gamingowej

Choć rodzaj wybranej klawiatury ma największy wpływ na komfort naszej rozgrywki, to warto jednak zapoznać się z innymi czynnikami, które powinny warunkować wybór konkretnego modelu małej klawiatury gamingowej. O czym mowa? Przede wszystkim możliwość programowania konkretnych przycisków lub ich kombinacji. W wielu grach wykonanie konkretnego procesu wymaga przez nas naciśnięcie konkretnej sekwencji. Możemy skrócić czas jej wykonania poprzez zaprogramowanie jednego konkretnego skrótu. Klawiatury umożliwiające to wiele zyskują w oczach profesjonalnych gamerów. 

Nie bez znaczenia jest również funkcja anti-ghosting, która minimalizuje ryzyko blokady klawiszy, jeśli często stosujemy zaawansowane kombinacje skrótów klawiszowych. Nowoczesne klawiatury są wyposażone w inne dodatkowe przyciski, niespotykane w klawiaturach zwykłych. Mowa między innymi o specjalnym przycisku umożliwiającym regulację poziomu głośności muzyki czy jasności obrazu. 

Ile kosztuje klawiatura dla gracza? 

Klawiatury gamingowe to sprzęt, który znajdziemy w praktycznie każdej półce cenowej. Najtańsze klawiatury gamingowe kosztują nie więcej niż 100 złotych. Są to jednak urządzenia, które nie mają zbyt dużo do czynienia z cechami umożliwiającymi zwiększenie swojej szansy w grach online. 

Jeśli na poważnie chcemy się zająć gamingiem, powinniśmy skupić się na sprzęcie, którego cena zaczyna się od 300 złotych. Już za taką cenę znajdziemy przyzwoite klawiatury mechaniczne, które pozwolą nam zyskać podczas rozgrywki. Najdroższe klawiatury gamingowe, warte nawet 1000 złotych, to modele przeznaczone dla prawdziwych profesjonalistów. 

Autor: Norbert Rukowski