Data modyfikacji:

Jak działa listwa antyprzepięciowa i jaką wybrać?

Urządzenia elektroniczne nie współpracują zbyt dobrze z wysokimi skokami napięcia. Zazwyczaj w takiej sytuacji komputery osobiste, laptopy do gier lub telewizory ulegają zniszczeniu, a ich naprawa często bywa nieopłacalna. Jeśli chcecie zabezpieczyć wasze sprzęty przed spaleniem, to koniecznie powinniście zainwestować w ich ochronę. W tym celu powstały listwy antyprzepięciowe (znane również jako przeciwprzepięciowe), które zapewnią bezpieczeństwo elektronice znajdującej się w waszym domu. Jak działa listwa antyprzepięciowa, co daje i jaką wybrać? Tego dowiecie się z mojego tekstu.


Jak działa listwa antyprzepięciowa?

Na pierwszy rzut oka, listwy przeciwprzepięciowe wyglądają niemalże identycznie, jak tradycyjne listwy zasilające. Różnica zwykle jest niedostrzegalna, ponieważ kryje się pod obudową pod postacią specjalnych filtrów ochronnych. Decydując się na kupno listwy antyprzepięciowej koniecznie upewnijcie się, że posiada ona odpowiednie właściwości, w przeciwnym razie wasze telewizory i komputery nie będą odpowiednio zabezpieczone.

Głównym zadaniem listwy antyprzepięciowej jest błyskawiczne odcięcie dopływu prądu w chwili nagłego skoku napięcia. Ten często jest wywołany przez burzę bądź wadliwą (lub źle zamontowaną) instalację elektryczną. Współczesne urządzenie elektroniczne (w tym sprzęty RTV) zostały stworzone z myślą o napięciu 230V. Każdy skok powodujący wyższe napięcie jest niebezpieczny dla elektroniki. 
Listwy przeciwprzepięciowe powinny znajdować się w każdym domu w okresie burzowym, ponieważ wyładowania elektryczne od pioruna potrafią wygenerować skoki napięcie kilkukrotnie przewyższające zalecane 230V.

Lista antyprzepięciowa – jaką wybrać?

Listwy przeciwprzepięciowe nie są szczególnie drogie, dlatego nie powinniście na nich oszczędzać. Lepiej jest wydać nawet sto złotych i mieć pewność, że nic nie powinno zaszkodzić waszym sprzętom. Oczywiście kupicie również listwy za piętnaście złotych i też powinny do pewnego stopnia spełniać swoją funkcję. Mimo to, uważam, że o wiele bardziej rozsądnie jest zainwestować w droższe modele, niż kupować produkty nieznanych firm.

Decydując się na kupno listwy antyprzepięciowej musicie pamiętać o kilku istotnych parametrach: absorpcji energii, maksymalnym obciążeniu, czasie reakcji i maksymalnym prądzie impulsu. To dzięki tym wartościom będziecie wiedzieć, czy warto zainwestować w listwę:
  • absorpcja energii – najniższa wartość absorpcji powinna wynosić 400 J. Zalecane jest jednak kupienie listwy, która jeszcze lepiej radzi sobie z przyswajaniem dodatkowej energii,
  • maksymalne obciążenie – z racji podłączenia kilku urządzeń, listwy zazwyczaj są dosyć mocno obciążone. Warto więc sprawić, żeby maksymalne obciążenie było jak najwyższe, ponieważ w ten sposób nie dojdzie do przeciążenia. Istotne jest to, żeby wartość mocy podłączonych sprzętów była niższa od maksymalnego obciążenia listwy antyprzepięciowej,
  • czas reakcji – parametr określający, ile czasu listwa potrzebuje na odcięcie zasilania po wysokim skoku napięcia. W tym przypadku pożądaną wartością będzie 25 nanosekund,
  • maksymalny prąd impulsu – kolejny parametr, który w skrócie można podsumować stwierdzeniem „im wyższa wartość, tym lepiej”. Zaleca się wybierać listwy przeciwprzepięciowe oferujące maksymalny prąd impulsu na poziomie 80-90 kA.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik odpowiedział na wasze pytania, jaką listwę antyprzepięciową wybrać do TV, komputera oraz pozostałych sprzętów RTV. Na koniec powtórzę, że lepiej na listwach nie oszczędzać. Straty wywołane spaleniem urządzeń są zdecydowanie wyższe niż kupno dobrej antyprzepięciówki.