Data modyfikacji:

Co to jest kabel SCART? Wady i zalety. Gdzie podłączyć?

Poza kablami Cinch oraz S-Video, przy podłączaniu analogowych urządzeń odtwarzających lub rejestrujących obraz wideo korzystamy również często z kabli typu SCART. Tłumaczmy, co je charakteryzuje, a także jakie są ich największe wady i zalety w porównaniu do innych standardów.
scart

Kable typu SCART znane są i używane praktycznie wyłącznie w Europie. Ich nazwa jest skrótem literowym Francuskiego Stowarzyszenia Producentów Odbiorników Radiowo-telewizyjnych (fr. Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs), które oryginalnie pod koniec lat 70. opracowało wykorzystywaną przez nie technologię przesyłu treści audio-wideo.

Na skutek wprowadzenia na rynek złączy S-Video, standard SCART został dodatkowo rozszerzony i poprawiony w latach 80. i 90. Od tamtego czasu nie uległ już żadnym większym zmianom.

Dzięki powszechnej implementacji i popularności na Starym Kontynencie, do połowy pierwszej dekady lat 2000. złącza SCART montowano w większości nowych telewizorów oraz odtwarzaczy wideo sprzedawanych w całej Europie.

Konstrukcja kabla i wtyczki SCART

Konstrukcja kabla SCART nie zmieniła się od czasu debiutu standardu. Jego charakterystyczna duża, prostokątna wtyczka posiada w sumie 21 pinów, które odpowiadają za przesył dwukanałowego sygnału audio oraz wideo, a także inne dodatkowe funkcje, takie jak np. wybudzanie uśpionego sprzętu RTV wówczas, gdy do telewizora podłączamy magnetowid lub inny rejestrator wideo. Piny zostały umieszczone w dwóch rzędach wtyczki i zabezpieczone są mocną, metalową osłonką. 

Zalety złącza SCART

Dzięki solidnej i wytrzymałej konstrukcji, kabel oraz wtyczka SCART są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz zakłócenia elektromagnetyczne.

Wtyczka SCART nie wypadnie z gniazdka nawet po mocniejszym szarpnięciu. Za sprawą  niesymetrycznego kształtu nie sposób jej też omyłkowo podłączyć w niewłaściwy sposób do sprzętu RTV.

Pod względem jakości obrazu, standard SCART nie ustępuje kablom S-Video.

Przewody SCART pozwalają nam uniknąć kłopotliwej plątaniny osobnych kabli przesyłających dźwięk i obraz.

Wady złącza SCART

Ponieważ standard SCART pozwala przesyłać równocześnie sygnał audio i wideo, kable tego typu są zazwyczaj dość grube i nieporęczne, ponieważ potrzebują dodatkowego oplotu zabezpieczającego sygnał przed zakłóceniami.

Adaptery SCART HDMI i inne

Wraz z nadejściem urządzeń obsługujących wysokie rozdzielczości ekranu, standard SCART odszedł do lamusa. W domach wielu osób nadal znajduje się jednak wiele urządzeń korzystających z tego typu łącza.

Dlatego też bardzo często poszukują one przejściówek SCART HDMI, które zamieniają oryginalny sygnał analogowy na cyfrowy lub odwrotnie. Urządzenia tego typu kosztują około kilkudziesięciu złotych i przypominają niewielkie skrzyneczki. W ich wnętrzu znajdują się specjalne czipy konwertujące w czasie rzeczywistym obraz i dźwięk.

Z tego powodu wymagają one również często dodatkowego zasilania, np. za pośrednictwem kabla USB. W sprzedaży znajdziemy również przejściówki SCART Cinch i SCART S-Video.